podcasty

Zawsze pod ręką na:

najnowsze odcinki

19

Zieleń osiedlowa

Tym razem rozmawiam z Sarą Grolewską o naszej (i Anki Gruszki) działalności w ramach CIL Piątkowo Wschód. Opowiadamy o ekologicznych inicjatywach mieszkańców i naszych interwencjach, o obronie nieużytków i dzikiej roślinności, spacerach zielarskich i inwentaryzacjach roślinnych, o tym jak równościowo organizować lokalne wspólnoty.

52

Feministyczne miasta

Na czym polega planowanie przestrzeni miejskiej tak, aby była przyjazna kobietom czyli idea „feministycznego miasta”? W kontekście znakomitej książki Leslie Kern pod tytułem „Feminist City [Feministyczne miasto]” zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób w mieście funkcjonują kobiety, z czym muszą się mierzyć i jak „odzyskują miasta” - nie tylko nocą. Gościnią odcinka jest ponownie Marta Mazurek, dzięki której kobiety są obecne w przestrzeni publicznej Poznania.

Polecamy:

Leslie Kern „Feminist City. Claiming Space in a Man-Made World”

Super rozmowy z Leslie Kern: https://www.architecturefoundation.org.uk/film/feminist-city https://www.publicbooks.org/what-would-a-feminist-city-look-like-talking-with-leslie-kern/

O inkluzywnych miastach i rozwiązaniach w mieście: https://miastojestnasze.org/miasta-maja-plec-i-jest-to-zazwyczaj-plec-meska/ https://www.theurbanist.org/2021/04/23/feminist-city/ https://www.architecturefoundation.org.uk/film/feminist-city

O dobrych praktykach wyrównywania szans w miastach europejskich przeczytacie w raporcie „Gender Equal Cities”, czyli miasta równościowe ze względu na płeć.

Przeczytacie tam też o Poznaniu: https://urbact.eu/sites/default/files/urbact-genderequalcities-edition-pages-web.pdf

Wspominamy jak zwykle godne polecenia lektury, m.in. E. Kay Trimberger „Nowa Singielka” oraz Rebecca Traister “All the Single Ladies: Unmarried Women and the Rise of an Independent Nation”.

75

Pani Dziekan czyli The Chair

Zaczynamy od kilku wiadomości ze świata seriali. Rozmawiamy o pożegnaniu aktora Michaela K. Williamsa, seralu Pan i Pani Smith i najbliższych premierach telewizyjnych. Następnie przechodzimy do sześcio-odcinkowego serialu The Chair z Sandrą Oh od Netflix. Czy historia pierwszej niebiałej kobiety-dziekan warta jest obejrzenia?

ONLINE!

Lato z Estradą 2021 - działamy do 12 września na 9 poznańskich osiedlach. Tematem przewodnim Lata z Estradą, czyli cyklu bezpłatnych familijnych wydarzeń plenerowych jest ponownie Kultura w klimacie.