16-odcinkowy cykl stworzony specjalnie na 65-lecie Estrady Poznańskiej. Tu zaczynali m.in. Kabaret Tey, Zbigniew Górny, Małgorzata Ostrowska i Lombard. W Estradzie powstało też największe widowisko dziecięce w Polsce: Dziecko Potrafi. Mówi się, że nie ma artysty, który nie pracował w Estradzie Poznańskiej. Zapraszamy do odsłuchu i podróży w czasie.
Rozmawia: Mariusz Kwaśniewski
W finałowym odcinku cyklu zaglądamy do dzisiejszej Estrady. Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej opowiada o tym, jak dziś funkcjonuje instytucja. Co się zmieniło? Jak obecnie wygląda jej oferta i co przyniesie przyszłość?
Wojciech Hoffmann, jeden z najsłynniejszych polskich gitarzystów opowiada o przygodzie z Estradą. Artysta zdradza jak w latach 80-tych instytucja pomagała muzykom i jak wyglądały wtedy trasy koncertowe.
Romuald Grząślewicz, który do dziś opiekuje się Sceną na Piętrze opowiada o początkach działalności teatralnej tego miejsca. Zdradza jak ściągnął do Poznania Wilhelmiego, Kondrata czy Łomnickiego. Wyjawia też dlaczego przy występach Englerta czy Pszoniaka nie radzono siadać w pierwszym rzędzie.
Na Nowych Nurtach pierwsze koncerty zagrali m.in. Sistars, Fisz, Tworzywo, Snowman czy Skalpel. O festiwalu i przeglądzie, które zwracały uwagę na młodych twórców opowiadają Robert Buszkiewicz (DJ Busha), Joanna Fostiak i Tomek YomaY Kapitańczyk z zespołu SZA!
Kompozytor, aranżer, były szef muzyczny Estrady i założyciel Alex Bandu opowiada o przygodzie z instytucją. Mówi o pierwszej trasie koncertowej w życiu, kiedy w wieku 20 lat na 2 miesiące wyjechał do ZSRR, o współpracy z Krawczykiem, Sośnicką i Sipińską. Artysta odpowiada też na pytanie, kto według niego jest największą gwiazdą Poznańskiej Estrady.
Grażyna Barszczewska, aktorka teatralna i filmowa wspomina początki Sceny na Piętrze. Artystka opowiada o przyjaźni z poznańską publicznością, pierwszych spektaklach oraz wielkiej miłości do teatru.
Krzysztof Jaślar, współzałożyciel Kabaretu Tey wspomina początki przygody z Estradą i pierwsze chwile Teya. Mówi o integracjach przy winie marki wino, ważącej 40kg Złotej Szpilce wygranej na Festiwalu w Opolu w 73 roku, cenzurze i żartach politycznych w czasach PRLu.
Wykonawczyni przeboju „Czas nas uczy pogody” opowiada o swojej przygodzie z Estradą. Wraca pamięcią do trasy koncertowej w ZSRR i niebanalnych strojów, w których przyszło jej występować. Artystka ujawnia też kulisy najpiękniejszego dla niej koncertu Estrady Poznańskiej.
Andrzej Kosmala był dyrektorem artystycznym i programowym oraz pierwszym szefem promocji Estrady. Zaskakując fenomenalną pamięcią opowiada m.in. o walce o Krzysztofa Krawczyka na bankiecie Anny Jantar. Zdradza tajniki promowania Krystyny Prońko oraz przypomina pierwsze próby Alibabek z Basią Trzetrzelewską.
Piotr Żurowski, który do dzisiaj pracuje w Estradzie wspomina początki przygody z instytucją. Opowiada o próbach Alibabek, Zdzisławy Sośnickiej, Krawczyka, przyjaźni z Hanną Banaszak oraz wielkich imprezach antyalkoholowych.
Tadeusz Woźniak, twórca „Zegarmistrza światła” i głównego motywu z serialu „Plebania” opowiada o swojej przygodzie z Estradą. Artysta wyjawia jak wyglądały początki jego kariery oraz współpraca z instytucją i zespołem Alibabki.
Made in Chicago był pierwszym festiwalem w Europie prezentującym tak szeroko dziedzictwo chicagowskiego jazzu. Powstawał we współpracy z Jazz Institute of Chicago – jedną z najważniejszych instytucji pozarządowych, wspierających muzykę jazzową w Stanach Zjednoczonych. Estrada Poznańska zorganizowała 12 edycji festiwalu. O inicjatywie opowiadają: Eryk Kozłowski (dyrektor artystyczny Made in Chicago), Patryk Piłasiewicz i Maciej Fortuna.
Dziecko Potrafi - jedno z największych familijnych widowisk w kraju. Przedstawienia dla dzieci zobaczyły ponad 2 miliony osób. Twórca inicjatywy, Krzysztof Deszczyński opowiada o początkach cyklu, włoskich inspiracjach i Estradzie sprzed lat. Jak wyglądały kulisy przedstawień gromadzących jednorazowo od 5 do 11 tysięcy dzieciaków? Poznacie też sekrety pierwszego merchendisingu lat 80-tych i produkowanych w 1984 roku gadżetów.
Zbigniew Napierała został dyrektorem Estrady Poznańskiej w wieku 24 lat. Człowiek orkiestra. To on powołał do życia Kabaret Tey, kultowy zespół ROMA. Za jego czasów Estrada Poznańska zyskała miano najlepszej w kraju. Opowiada o swoich początkach i legendarnych gwiazdach, które współpracowały z Estradą (Sipińska, Sośnicka, Banaszak, Prońko, Villas).
Zbigniew Górny w rozmowie z Mariuszem Kwaśniewskim wspomina swoje początki w Estradzie Poznańskiej. Opowiada o tym, jak kiedyś się koncertowało i jak zaczęła się jego przygoda z Kabaretem Tey. Dodatkowo wyjawia początki kariery Jana AP Kaczmarka i eksces alkoholowy na koncercie z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej.
O początkach kariery i relacji z Estradą opowiada Małgorzata Ostrowska. Nie wszyscy wiedzą, że zespół Lombard był na początku zespołem Estrady Poznańskiej. Jak się wtedy grało? Artystka zdradza kulisy pierwszych koncertów, wielkich balang estradowych i wyjawia również co było powodem powstania jej charakterystycznych makijaży.