Jak nie zwariować? Poradnik survivalowy dla rodziców.

Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:
Okładka - Jak nie zwariować? Poradnik survivalowy dla rodziców.

Trudny czas, marzysz o powrocie do pracy, doba trwa 40 godzin, zaraz osiwiejesz, wyjdziesz z siebie jak kolejny raz usłyszysz: pobaw się ze mną, co będziemy robić, nudzi mi się. 

Nie martw się, nie jesteś sam! Mam podobnie. Codziennie rano staję na głowie, zakładam kostium superbohatera i ruszam w bój. Ty też?! Jeśli tak to nie marudź, tylko się pakuj! Widzimy się razem na polu bitwy! Przetrwać możemy jedynie, idąc ramię w ramię! Inaczej stratują Cię te najukochańsze stwory świata, zwane przez niektórych potocznie dziećmi.

słuchaj na


najnowsze odcinki

17

Domowy Cyrk

W ostatnim odcinku podcastu "Jak nie zwariować" opowiadamy o sztuce cyrkowej i akrobatyce. Rozmawiamy z Tomkiem Rodakiem o tym, jak uwalniać energię dzieci i kierować ją w pozytywny sposób.

16

Lato z Estradą

W Poznaniu rusza kolejna edycja Lata z Estradą - bezpłatnych plenerowych wydarzeń familijnych. Razem z producentką, Olą Małek oraz koordynatorkami programowymi: Anią Dorną i Agnieszką Cienciałą opowiadamy o tym, jak aktywnie i twórczo spędzić wakacyjny czas, nie ruszając się z domu. Rozmawiamy także o tym, jak kształtować pozytywne wzorce wśród dzieci i, że eko nie oznacza nudy, a nawet może być twórcze.

15

Grać czy nie grać?

W kolejnym podcaście "Jak nie zwariować" porozmawiamy o tym, czy warto demonizować gry komputerowe dla dzieci, czym się kierować przy wyborze, jaki wpływ mogą mieć gry na nasze dzieci. Dając rodzicom chwilę wytchnienia, co dają lub co zabierają dzieciom. O tym wszystkim i wielu innych ciekawostkach porozmawiamy z Piotrem Maciantowiczem, autorem podcastu "Kulturalne o grach", producentem, animatorem i tatą.

14

Muzyka od małego

Rozmowa z Remigiuszem Wojciechowskim - muzykiem, instruktorem, człowiekiem orkiestrą. Porozmawiamy o naturalnej potrzebie wyrażania się przez muzykę, o słuchu absolutnym, o nauce śpiewu i gry na instrumentach. NATOMIAST o gustach muzycznych nie będziemy dyskutować.

13

You can dance

Kolejny odcinek poświęcony jest w całości dla pięknej, naturalnej dla dzieci, sztuce tańca. Z gościem, czyli Anną Beker, założycielką Jazz Dance Studio, porozmawiamy o tym, kiedy zaczynać przygodę z tańcem, jak taniec wpływa na rozwój dzieci, a także o tym jak przygotować dziecko do rywalizacji, a co za tym idzie - do sukcesów i porażek.

12

Idee, pasje, dramaty – rozmowa z Kubą Kapralem

Czy można realizować się z dziećmi, co można od nich czerpać, czego się od dzieci uczyć, o tym czy warto i czy powinno rozmawiać się z dziećmi o polityce, o ideach, jak można z nimi rozmawiać o trudnych sprawach. O tym wszystkim porozmawiamy z Kubą Kapralem - reżyserem, performerem, dramatopisarzem, tatą, który wkręca swoje dzieci w różne działania. A jak to robi? Posłuchajcie!

11

Błędne koło

Gościem podcastu jest Natalia Minge - psycholożka, której bliska jest filozofia rodzicielstwa bliskości i poglądy głoszone przez Jespera Juula. Pracujemy w nurcie komunikacji opartej na empatii. Rozmawiamy o frustracjach, nagromadzanych stresach, o szukaniu własnej przestrzeni, a także o słuchaniu, które w relacjach z ludźmi potrafi być bezcenne. Polecamy książki dla rodziców i nauczycieli: "Rodzicielstwo bliskości. Jak zbudować więź z dzieckiem", "Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka" autorstwa Natalii Minge.

10

Nowe czy stare

O tęsknotach, o wyzwaniach, o emocjach, o planach - tych małych i dużych. O tym, jak można zarażać własną pasją dzieci, a konkretnie teatrem i literaturą. O tym wszystkim porozmawiam z kolejnym gościem, a właściwie gościówą :) podcastu "Jak nie zwariować"....  A kto to będzie? To człowiek orkiestra - aktorka, reżyserka, mama i od pewnego czasu również nauczycielka na podwójnym etacie, czyli .... Julia Szmyt.

09

Na wszystko przyjdzie czas

Rozmowa z pedagożką, przedszkolanką, animatorką Krystyną Ćwiek.

Kończą się powoli pomysły i siły na wspólne spędzanie czasu 24h/7? Niemożliwe! W trakcie rozmowy podpowiemy, jak twórczo i aktywnie spędzać z dziećmi czas. Rozmawiamy również o tym, że na wszystko jest czas w dwóch aspektach - czas na rozwijanie umiejętności dzieci, a także - czas na określone rzeczy, pielęgnowanie małych codziennych rytuałów. Poruszamy także temat indywidualizmu dzieci, bycia w grupie, umiejętności adaptowania się do sytuacji i środowiska.

Tym razem polecamy po prostu gry dla dzieci: Potwory do szafy, Grzybobranie, Dobble 123 i wszelkie gry oparte na zasadzie memory.

08

Teatr codzienności

Rozmowa z aktorami TeatRyli, czyli Mariolą i Marcinem Ryl-Krystianowskimi.

Kolejny odcinek podcastu jest po brzegi wypełniony teatrem. Podpowiadamy jak i po co bawić się z dziećmi w domowy teatr, opowiadamy o różnych formach animacji przedmiotu i lalkach, które można też stworzyć własnoręcznie. Po prostu uruchamiamy wyobraźnie, bo tej na pewno dzieciom nie brakuje.

07

Każdy może być żółwiem

Gościem podcastu jest Szymon Góralczyk - zawodowy opowiadacz, bard, podróżnik, na stałe związany z Karawaną Opowieści. Tym razem rozmawiamy o tym dlaczego sięgać do opowiadania, skąd czerpać inspiracje do tworzenia historii, jak bawić się głosem i gestem, aby zaciekawiać słuchaczy - dzieci. Pojawią się więc wilki, Baba Jaga i innych postaci, które ciekawią, bawią, uczą czy straszą. Usłyszycie też przypowieść meksykańską "O Żółwiu, który chciał latać". Mówimy też o tym, że warto wykorzystać ten czas do opowieści rodzinnych, odkopania starych zdjęć, poszukania naszych korzeni i historii pokoleniowych. Polecamy jako inspirację Baśnie z dalekich wysp i lądów (autorka: Wanda Markowska), Dar rzeki Fly (autorka: Maria Krüger), a po otwarciu instytucji zapraszamy na spektakl Teatru Animacji "Opowieści z niepamięci".

06

Od kuchni

Zdrowe wcale nie oznacza nudne. Jeśli szukacie inspiracji do gotowania niebanalnych potraw dla siebie i dzieci, jeśli nie wiecie, jak zmotywować dziecko do jedzenia to ten odcinek jest dla Was. Co to są kulki mocy? Jak zrobić fioletową pizzę czy pyszną domową nutellę bez oleju palmowego?

Wspólne gotowanie jest świetnym zajęciem i zabawą, która nie tylko rozwija motorykę małą u dzieci, kreatywność, ale uczy też samodzielności, obowiązkowości, a przede wszystkim dobrych nawyków żywieniowych. Rozmawiamy z Beatą Bukowiecką - instruktorką, mistrzynią zdrowego gotowania, autorkę książki "Dylematy taty i mamy" oraz programu Pociąg do zdrowia

Polecamy serdecznie książki o gotowaniu i nie tylko: "Dylematy taty i mamy" , "Gotujemy" (autorka: Dominika-Czerniak), a dla rodziców, zwłaszcza płci żeńskiej książkę Pani Bukowej "Wielki ogarniacz życia, czyli jak być szczęśliwym, nie robiąc niczego"

05

Bez wyrzutów

Dywagujemy o aspekcie społecznym, o możliwościach pracy w domu tzw. homeoffice, jak sytuacja aktualna wpływa i zmienia model rodziny i relacji społecznych. Poza tym ciekawa jest perspektywa mężczyzny/ojca na aktualną sytuację i kto ma lub nie ma większe wyrzuty sumienia. Trochę socjologii, trochę historii i antropologii, trochę czarnego humoru dla dorosłych słuchaczy.

Tym razem polecamy również do czytania dla dzieci: Cynamon i Trusia (szczególnie wierszyki i złości i radości) (autor Ulf Stark), a także "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" (autorka: Justyna Bednarek), seria książek o "Basi" (autorka Zofia Stanecka) i oraz serial animowany w reżyserii Marcina Wasilewskiego i Łukasza Kacprowicza.

04

"Nie pamiętam od czego zaczęłam..."

Rozmowa o sztuce to temat rzeka i tak właśnie wyglądała moja rozmowa z plastyczką i instruktorką Joanną Synowiec. Znajdziecie tu wiele różnych inspiracji co robić z dziećmi, jakich naturalnych materiałów używać, co to jest z artrecyckling i jak wykorzystać niepotrzebne rzeczy i na przykład nadmiar rolek po papierze toaletowym.

03

BS - Boski Spokój

Jaki u Was nastał czas? BS czyli Boski Spokój czy PNZ - Piekło na Ziemi? Niezależnie, jaki macie stan, podpowiadamy co robić, jak np. pomalować mieszkanie, co czytać, czy oglądać wydarzenia on-line?. W tym odcinku rozmawiam z Pauliną Giwer-Kowalewską - aktorką związaną z nurtem teatru dla naj naji, tancerką, instruktorką na stałe pracującą z małymi dziećmi, wykorzystując różne techniki sensoryczne i nie tylko. Polecamy dla rodziców do przeczytania książkę: "Dziecko w wieku przedszkolnym, czyli zabawne przygody odważnego ojca" ( M.M. Cabicar), a dla dzieci: "Jaś i Janeczka"( ANNIE M.G. SCHMIDT), "Ulica czereśniowa" ( ANNIE M.G. SCHMIDT), seria książek o Albercie (GUNILLA BERGSTROM), np "Urodziny Alberta", czy "Sprytnie Albercie".

02

Sadzić i zbierać

A może iść pod prąd i trochę jednak pozwolić sobie na wariactwo? Sytuacja jest nowa i bardzo dynamiczna. Rozmawiamy o tym, jak radzić sobie z emocjami własnymi i dzieci. Co uczynić, kiedy te zaczynają powoli marzyć o powrocie (o dziwo!) do szkoły i przedszkola? Polecamy też kilka publikacji: „Self-Reg” (Stuart Shanker), „Uważność i spokój żabki” (Eline Snel) czy film animowany „W głowię się nie mieści” (reż. Pete Docter). Zaglądamy też na portal opsychologii.pl.

Rozmowa z psycholożką Marią Sitarską

01

Domowe wakacje

A może potraktować ten czas właśnie jako wakacje i każdego dnia wyruszać w inną przestrzeń, tak, aby każdego dnia przeżywać inną sytuację, poznawać nowe światy, dyscypliny, miejsca i przede wszystkim odkrywać siebie nawzajem na nowo, a wszystko to, nie wychodząc z domu? To jest możliwe! Z pomocą przychodzą goście! Wakacje to czas rekreacji, odpoczynku, ale też uprawiania sportu i poznawanie ciekawych aktywności. Czy jest możliwe granie w golfa w domu, zorganizowanie szalonych tańców na plaży. Z pomocą i luźnymi pomysłami: co robić z dziećmi w domu, na co zwracać uwagę, jak je zachęcać do wspólnego eksplorowania pasji - przychodzi Jakub Woźniak, który zęby na animowaniu dzieciaków zjadł nerwy i zęby. Z resztą posłuchajcie sami.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata