Kulturalnie o Grach 

Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:
Okładka - Kulturalnie o Grach 

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o grach video ale boicie się zapytać. Podcast przeznaczony dla miłośników gier video, ale i szeroko rozumianej popkultury. Piotr „Picik” Maciantowicz wraz z gośćmi dyskutują o świeci elektronicznej rozrywki, który wciąż dla wielu jest miejscem nieodkrytym i bagatelizowanym. W grach video każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz podcast pomoże w tych poszukiwaniach.

słuchaj na


najnowsze odcinki

22

MONSTRA W GRACH VIDEO

Odcinek jest zapisem Masterclass Łukasza Szałankiewicza, który odbył się w 14 międzynarodowego festiwalu filmów animowanych ANIMATOR

Figura monstrum w grach wideo, i nie tylko, jest nader popularna i produktywna. Nierealne monstrum z filmu i gry wideo przekracza granice dosłowności i staje się nośną metaforą opisującą świat realny, ludzi i ich emocje. Monstrum jako figura strachu, zagrożenia, obcości to zaledwie wyimek znaczeń, które popkultura na nowo odkrywa i rozwija. Prowadzący spotkanie przedstawią historię obecności, tropy i ewolucję postaci w grach wideo - starszych i współczesnych.

Łukasz Szałankiewicz - Artysta dźwiękowy, członek Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. W swojej pracy skupia się w równej mierze na sferze wizualnej i muzycznej. Jego działalność artystyczna oscyluje także wokół interaktywnych instalacji. Posiada wieloletnie doświadczenie kuratorskie. Jest współtwórcą wydawnictwa i platformy Audiotong. W latach 2016-2017 pracował jako kurator projektów specjalnych, ze szczególnym naciskiem na promocję gier komputerowych oraz mediów interaktywnych, w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Zajmuje się zagadnieniami audio w mediach interaktywnych w poznańskim Collegium Da Vinci.

21

Wizje przyszłości: Postapokalipsa

„Wojna, wojna nigdy się nie zmienia”, tymi słowami rozpoczyna się gra, którą zapoczątkowała jedna z najpopularniejszych marek świata gier wideo. Mowa o grze Fallout, która jest reprezentantem bardzo popularnego ostatnio nurtu postapo, czyli gier osadzonych w postapokalitycznym świecie. Wydarzenia, które doprowadziły do apokalipsy mogą być różne, ale jedno jest pewne - ludzi fascynuje rzeczywistość po wielkiej katastrofie. Skąd ta fascynacja, jakie są rodzaje dystopijnych światów i dlaczego jest to tak fascynujący temat? O tym porozmawiamy z ekspertem.

Gościem odcinka jest Paweł „Paszko” Matuszak miłośnik szeroko pojętej fantastyki, w szczególności inspirowanej Falloutem czy Mad Maxem. Aktywny działacz Klubu Fantastyki Druga Era, kiedyś organizator festiwalu Pyrkon. Aktualnie jest organizatorem festiwalu miłośników kultury postapokaliptycznej „Łyżkon”.

20

Muzyka w grach wideo

Muzyka jest nierozłącznym elementem każdego dzieła audiowizualnego, a gry wideo bez wątpienia do takich należą. Podobnie jak w przypadku filmów bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo ważna jest muzyka, w jaki sposób buduje klimat rozgrywki i jak sama muzyką można podbić emocjonalny aspekt każdej gry. W odcinku dowiemy się jak bardzo istotna jest muzyka w grach, dlaczego za tworzenie muzyki do gier zabierają się najwybitniejsi kompozytorzy, jak dziwnie byłoby bez niej i których soundtracków możemy posłuchać z winyla. Gościem odcinka jest Paweł Dembowski z portalu gamemusic.pl

19

GRY PLANSZOWE – Jak radzi sobie analogowy świat gier?

Świat gier planszowych przeżywa właśnie rozkwit. Powstaje coraz więcej gier i coraz więcej z nich dostępne jest na polskim rynku. W odcinku postaramy się wyjaśnić czym są gry planszowe i jakie są ich historyczne początki. Dowiemy się jakie rodzaje gier planszowych dostępne są na rynku i dlaczego nazwa „planszowe” jest nie do końca adekwatna. Dlaczego gry planszowe są świetną rozrywka dla każdego i po prostu warto w ten świat wejść. Gośćmi odcinka są Joanna Piekarska i Mateusz Hajducki, czyli ekipa GOSU, prawdopodobnie najlepszego miejsca z grami planszowymi w Poznaniu.

18

Gry dla dzieci, w co grać z najmłodszymi i tymi trochę starszymi

Jakiś czas temu miałem okazję być gościem podcastu " Jak nie zwariować? Poradnik survivalowy dla rodziców", w którym opowiadałem o tym jak wybierać gry dla dzieci, dlaczego gry nie są tak straszne jak je malują i wielu innych tematach. Zabrakło jednak wtedy konkretnych tytułów gier, w które możecie pograć ze swoimi dziećmi.

W odcinku sporo poleceń dla dzieciaków w różnym wieku. Rozpiętość gatunkowa również spora, także gwarantuję, że każdy znajdzie coś dla siebie, i duży i mały.

17

Kup Pan Grę. Gdzie kupować gry wideo

Żyjemy w czasach, w których żeby grać wcale nie musimy kupować gier, możemy je dostać za darmo! Obecnie zdecydowana większość gier sprzedawana jest za pośrednictwem platform dystrybucji cyfrowej. Czasy kiedy chodziliśmy do sklepu po gry dawno minęły, dla jednych to tragedia, dla drugich wygoda. Jedno jest pewne dystrybucja cyfrowa jest faktem. Platform, na których gry można kupić jest sporo, a każda z nich oferuje nieco inną zawartość.

W odcinku dowiecie się gdzie kupować, albo dostawać, gry. Kiedy warto kupić grę i dlaczego wcale nie warto się spieszyć. Jakich miejsc należy unikać i na czym polega dystrybucyjna wojna. Ostatecznie to gry i gracze są najważniejsi, a wszystko wskazuje na to, że ostatnio jesteśmy przez cyfrowe sklepy rozpieszczani.

16

Demoscena

Jakiś czas temu świat obiegła wiadomość, że UNESCO doceniło fińską i niemiecką Demoscenę wpisując je na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To pierwszy przypadek w historii. Czym jest ta, być może najbardziej niszowa dziedzina komputerowej sztuki? Jaki ma związek z grami? Kim są ludzie tworzący scenę i jaki to ma związek z łamaniem zabezpieczeń? O tym rozmawiamy z Łukaszem Szałankiewiczem - Artystą dźwiękowym, muzykiem. Zajmuje się zagadnieniem audio w mediach interaktywnych w poznańskim Collegium Da Vinci na Wydziale Informatyki i Komunikacji Wizualnej. To też jeden z najstarszych stażem aktywista Demosceny w Polsce.

15

Gry na uniwersytecie. Jak nauka postrzega gry wideo.

Gry to nie tylko rozrywka, to już wiemy, ale mało kto wie, że uczelnie wyższe na całym świecie, łącznie z polskimi również tematem gier wideo są mocno zainteresowane. Jakby nad tym dłużej pomyśleć to nic w tym dziwnego, w końcu gry wideo są największym sektorem rozrywki. Dlaczego więc nauka jest nieco spóźniona w badaniach nad grami, co właściwie się bada? Jakie aspekty gier są ciekawe dla badaczy i w końcu gdzie można pograć na zajęciach?
O tych tematach i wielu innych porozmawiam z dr Joanną Sikorską, adiunktem w instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Na co dzień zajmuje się groznawstwem (how cool is that! :) i oczywiście jest gamerką.

14

Ultrafani, przekleństwo czy zbawienie gier video?

Fanboy i Fangirl to pojęcia, które określają osoby wkręcone w jakiś temat maksymalnie. W środowisku gier wideo te tematy przewijają się nad wyraz często. Taki fanów posiadają firmy produkujące gry, ale również sprzęt. Jaki wpływ mogą mieć fani na proces powstawania gry. Jak bardzo deweloperzy liczą się ze zdaniem fanów, no i wreszcie czy zjawisko fanboizmu może być groźne. Gościem odcinka jest Jan Kaczmarek – fanboy firmy Blizzard, koreanista i miłośnik kultury azjatyckiej, grafik komputerowy i specjalista od brandingu. Współpracował przy tworzeniu kilku aplikacji i gry mobilnej.

13

Gry mobline - przyszłość rynku czy przelotna rozrywka?

Obecnie około 60% wpływów z branży gier wideo dostarczają gry mobilne. Przede wszystkim gry, w które gramy na smartfonach, ale nie tylko. W odcinku poznacie historię gier „przenośnych” i dowiecie się dlaczego to taki wielki biznes. Dlaczego duża część graczy gardzi tymi grami i jaka przyszłość czeka popularne mobilki. Dowiecie się też oczywiście w co warto pograć na smartfonach. Jako bonus kilka słów o kulturze grania w Azji. Gościem odcinka jest Jan Kaczmarek – Koreanista i miłośnik kultury azjatyckiej, grafik komputerowy i specjalista od brandingu. Współpracował przy tworzeniu kilku aplikacji i gry mobilnej.

12

Wizje kosmosu w grach wideo. Science czy Fiction

Kosmos, miejsce które intryguje twórców kultury od zawsze. Nie inaczej jest w przypadku twórców gier wideo. Jak zmieniały się wizje kosmosu w grach, dlaczego kosmos jest tak plastycznym miejscem do tworzenia opowieści. Czy Elon Musk postawi stopę na Marsie i kiedy będziemy mogli latać tam komercyjnie. W odcinku porozmawiam z Szymonem Janusem właścicielem i dyrektorem kreatywnym studia INTERMARUM, którego gra SPACE COMPANY SIMULATOR już niebawem będzie miała swoją premierę.

11

Gry wideo na poważnie. Serious Games

Czy gry komputerowe mogą poruszać poważne tematy? I dlaczego wciąż takie gry są niszą? Uzależnienia, ludobójstwo, wojna, epidemie - te wszystkie tematy zostały już podjęte przez medium rozrywki wideo. No właśnie, czy gry mogą być czymś więcej niż rozrywką? W tym odcinku dowiecie się dlaczego warto zagrać w gry z gatunku Serious Games.

10

10 gier na 10 odcinków

Odcinek specjalny, specjalny bo wyjątkowo poprowadzony solo. W odcinku poznacie 10 gier, które najbardziej wpłynęły na prowadzącego i w których spędził najwięcej czasu. Wśród tej dziesiątki znajda się tytuły z różnych gatunków, różnych epok i różnych stylów graficznych. Mam nadzieję, że ten ranking stanie się krótkim przewodnikiem po grach, które warto sprawdzić, dobrze się bawić, ale i czegoś nauczyć. Na koniec, żeby jednak nie zostawić was tylko z dziesiątką produkcji, druga dziesiątka honorowych wspomnień.

09

Wirtualna rzeczywistość – przyszłość czy bańka, czyli czym jest VR.

Wirtualna rzeczywistość zaczyna wchodzić do naszych domów. Nie jest już to domena filmów science-fiction i gier wideo. Co to jest VR i jaką ma przyszłość? Czy ta przyszłość związana jest z grami, czy może z zupełnie innymi sektorami życia? Jedno jest pewne żadna inna technologia nie sprawi, że zagłębicie się w wirtualne światy tak bardzo.

O tym, że VR nie trzeba się bać opowiem wraz z Michałem Bąkowskim, z wykształcenia archeologiem, człowiekiem, który prowadził salon VR i w wirtualnej rzeczywistości spędził kilkaset godzin.

08

A więc wojna. PC kontra Konsole

Pierwsza z nich to konflikt między PCtowcami, a użytkownikami konsol. Druga, bardziej widoczna to potyczka trzech czołowych firm produkujących sprzęt przeznaczony do grania. W szranki stanęły japońskie Sony i Nintendo oraz amerykański gigant Microsoft. Wielkimi krokami zbliża się premiera kolejnej generacji konsol. Playstation 5 oraz Xbox Series X po raz kolejny namieszają na rynku growym, a konflikt już dominuje w branżowych mediach. Co jest powodem tej rywalizacji i gdzie w tym wszystkim są gracze. Gościem odcinka jest Kuba Piątkowski. Obecnie związany z firma DOLBY, a w przeszłości pracownik wrocławskiego studia Techland.

07

Cyberpunk

Cyberpunk 2077, czyli najbardziej oczekiwana gra roku nadchodzi wielkimi krokami. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć nurt, który zainspirował twórców ze studia CD Projekt Red. Porozmawiamy o wpływie cyberpunka na kulturę, społeczeństwo i wizje przyszłości. Nie zabraknie filozofii i godnych polecenia utworów kultury, dzięki którym będziecie mogli zanurzyć się w mroczny świat przyszłość, przyszłości, która powoli zaczyna nas doganiać. Gościem odcinka jest Dr Stanisław Kandulski, nauczyciel, pan od etyki, koordynator wielu eventów kulturowych i wielki fan cyberpunka.

06

Ekranizacje gier i grywalizacje filmów

Zastanawialiście się dlaczego ekranizacje gier wideo są tak złe? Mamy na to kilka teorii. Okazuje się jednak, że i wśród morza mizerii, znajdzie się kilka chlubnych wyjątków. Jak wygląda sytuacja odwrotna, czyli temat filmów, które doczekały się swoich grywalizacji? No i wreszcie jak twórcy filmowi traktują gry wideo w swoich dziełach. W odcinku tona poleceń i dwie tony zakazów oglądania. Gościem Pana Picika jest ponownie Miszcz Fotela, czyli Paweł Panfil, programer w poznańskim kinie Pałacowym i Youtuber.

05

Filmowość w grach

Twórcy gier wideo niemalże od samego początku dążyli do opowiadania historii w sposób zbliżony do narracji filmowej. Dlaczego tak się dzieje? Jakie techniki wykorzystywane są w grach, by odbiorca poczuł, że ma do czynienia z interaktywnym filmem, a nie tylko grą wideo? Wreszcie gdzie znajduje się granica która odróżnia film od gry? Polecamy też gry, które mocno romansują z filmem. Gościem odcinka jest Miszcz Fotela czyli Paweł Panfil, programer w poznańskim Kinie Pałacowym, Youtuber i zapalony gracz.

04

Sezon na Indyki, czyli czym są gry niezależne

Rynek niezależnych gier wideo na świecie, ale i w Polsce, ma się znakomicie. Co to właściwie są gry Indie, kto je tworzy i czym różnią się od wysokobudżetowych tytułów?. Dlaczego warto przyjrzeć się tym małym-wielkim grom? Polecimy tytuły, które z pewnością dadzą do myślenia. Gościem odcinka jest Mateusz "Mejo" Bogacz, filozof z wykształcenia, gamingowy samouk., grafik 3D i animator.

03

Gra to kobieta, czyli dziewczyny w świecie gamingu

Kobiety to aż 47 % wszystkich graczy. Dlaczego wciąż o graczu myśli się w kategoriach męskich? W odcinku zmierzymy się z kilkoma stereotypami dotyczącymi kobiet w społeczności graczy. Kim jest gamerka? Jak postrzega gry i kulturę? Jak widzą ja gracze męscy? Na te i inne pytania odpowiemy z Edytą Marchelek, kobietą pracującą, mgr filozofii, nerdem, geekiem i gamerką pełną gębą.

02

Retro granie

W odcinku rozmawiamy o fenomenie retro. Kiedy gra staje się retro? Jak ważny jest dla nas, ludzi, sentyment i nostalgia? Przyjrzymy się również współczesnym produkcjom, które garściami czerpią z estetyki retro. Na koniec jak zwykle polecimy kilka tytułów, które trzeba sprawdzić. Gościem odcinka jest Łukasz Szałankiewicz, artysta dźwiękowy, muzyk, wykładowca Collegium Da Vinci (tym razem w roli archeologa mediów).

01

Wszyscy jesteśmy graczami, czyli o tym jak gry video zmieniają świat

W pierwszym odcinku poruszymy zagadnienia wpływu gier video na rzeczywistość. Czym właściwie są gry komputerowe i dlaczego są największym biznesem rozrywkowym. Kto to jest gracz i dlaczego właściwie wszyscy nimi jesteśmy. Na koniec subiektywny przegląd godnych poleceni produkcji. Gościem odcinka jest Łukasz Szałankiewicz, artysta dźwiękowy, muzyk, gracz. Zajmuje się zagadnieniem audio w mediach interaktywnych w poznańskim Collegium Da Vinci na Wydziale Informatyki i Komunikacji Wizualnej.