Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:

Aby skutecznie chronić przyrodę i zwierzęta potrzeba, poza akcjami sprzątania świata czy recyklingiem, dotrzeć do samych źródeł kryzysu ekologicznego, a szerzej społecznego i systemowego oraz dokonywać tam zmian. Sylwia Czubała oraz jej rozmówczynie i rozmówcy opowiadają o różnych formach proekologicznych inicjatyw, niehierarchicznych modelach współpracy, pomocy wzajemnej, kręgach kobiet, zielarstwie, aktywizmie i animacji lokalnej, działaniach antydyskryminacyjnych oraz walce z wyzyskiem tak natury jak i człowieka w różnych odsłonach i skalach. Rozmawiają w odniesieniu do własnych doświadczeń, praktyki terenowej, z perspektywy działaczek/czy, animatorek/ów, aktywistek/ ów.

słuchaj na


najnowsze odcinki

20

Pamiętajcie o ogrodach

W ostatnim odcinku zielonych rozmów porozmawiamy o oddolnych działaniach przywracających bioróżnorodność miejskich siedlisk roślinnych oraz tworzeniu lokalnych partnerstw na rzecz ochrony zieleni, działaniach wspólnototwórczych, a także o roli szkół w tych procesach.  Gościnią odcinka będzie animatorka lokalnych społeczności Gabriela Toboła (CIL Sołacz).

19

Zieleń osiedlowa

Tym razem rozmawiam z Sarą Grolewską o naszej (i Anki Gruszki) działalności w ramach CIL Piątkowo Wschód. Opowiadamy o ekologicznych inicjatywach mieszkańców i naszych interwencjach, o obronie nieużytków i dzikiej roślinności, spacerach zielarskich i inwentaryzacjach roślinnych, o tym jak równościowo organizować lokalne wspólnoty.

18

Zioła i łąki

O różnicy między łąką kwietną i miejską, o tym dlaczego minimalizować koszenie traw, a także o roślinach i ziołach, które możemy rozpoznać w najbliższej okolicy oraz przepisie na dobry syrop z hyćki rozmawiam z Bogumiłą Sochą - zielarką.

17

Las bez śmieci

Gośćmi odcinka będą Karolina oraz Witek Skrzypczak (Rat KRU) - inicjatorzy akcji „Las bez śmieci” w ramach której spędzają rodzinnie czas sprzątając Puszczę Zielonkę i zielone tereny Poznania. Porozmawiamy o tym kogo wyręczają i jednocześnie zawstydzają, o szokujących śmiecio-odkryciach w lesie, o tym jak przygotować się do akcji - Zbierz wór!, gdzie oddać zebrane odpadki, co i jak ponownie wykorzystać oraz jak nakręcać innych do wspólnotowego działania by było miło, wesoło i skutecznie.

16

Go vegan!

W kolejnym odcinku podcastu porozmawiamy o weganizmie, aktywizmie prozwierzęcym i akcjach poświęconych poprawie losu zwierząt hodowlanych: Roślinniejemy, Jasna strona mocy, Jak one to znoszą? Gościem odcinka będzie Łukasz, aktywista Otwartych Klatek Poznań.

15

Wspólnoty lokalne

Gościem kolejnego odcinka Zielonych rozmów będzie Daniel Stachuła. Porozmawiamy o animacji lokalnych społeczności, praktykach zorientowanych na wzmocnienie siły i sprawczości wspólnot oraz działaniach CIL Fyrtel Główna.

14

Lue lu znaczy kocham cię

W świecie zdominowanym przez kapitał, wyzysk i dominację silniejszych nad słabszymi, outsider art jawi się jako ucieleśnienie wolności. O tym czym jest art brut / outsider art, jak przeciwdziałać różnym formom wykluczenia oraz w jaki sposób pandemia dotyka osoby z niepełnosprawnościami opowiedzą gościnie odcinka Małgorzata Szaefer i Paulina Piórkowska z fundacji Lue Lu.

13

Bombowe ziny

Czy drukowany na riso magazyn, może stać się formą aktywizmu? Gościnią odcinka jest Nina Budzyńska, która wraz z Gosią Mycek tworzy niezależne wydawnictwo Bomba. Rozmawiamy o zinach, pomocy wzajemnej, benefitach i najbliższym wydawnictwie pod wdzięcznym tytułem: „Leśniku, zdejmij mundur, przeproś matkę naturę”.

12

Buntujemy się z miłości

W kolejnym odcinku podcastu rozmawiam z Sonią, aktywistką klimatyczną Extension Rebellion Poznań. O proteście głodowym na placu Wolności w ramach ogólnopolskiej akcji "Czas na bunt", o tym czym jest dla niej aktywizm, jakie potrzeby mają aktywistki oraz o samopomocowych kręgach empatii.

11

Wilczyce i leśna rewolucja

W kolejnym odcinku podcastu rozmawiam z rezeprentantką intersekcjonalnego kolektywu Wilczyce, który jest oddolnym ruchem na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej. Wilczyce stoją po stronie świata bez hierarchii, patriarchatu, queerfobii, faszyzmu, dążą do sprawiedliwości międzygatunkowej. Nie godzą się na dewastację dzikiej przyrody i eksploatację starych, cennych lasów.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata