Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:
Okładka - Zielone rozmowy

Aby skutecznie chronić przyrodę i zwierzęta potrzeba, poza akcjami sprzątania świata czy recyklingiem, dotrzeć do samych źródeł kryzysu ekologicznego, a szerzej społecznego i systemowego oraz dokonywać tam zmian. Sylwia Czubała oraz jej rozmówczynie i rozmówcy opowiadają o różnych formach proekologicznych inicjatyw, niehierarchicznych modelach współpracy, pomocy wzajemnej, kręgach kobiet, zielarstwie, aktywizmie i animacji lokalnej, działaniach antydyskryminacyjnych oraz walce z wyzyskiem tak natury jak i człowieka w różnych odsłonach i skalach. Rozmawiają w odniesieniu do własnych doświadczeń, praktyki terenowej, z perspektywy działaczek/czy, animatorek/ów, aktywistek/ ów.

słuchaj na


najnowsze odcinki

20

Pamiętajcie o ogrodach

W ostatnim odcinku zielonych rozmów porozmawiamy o oddolnych działaniach przywracających bioróżnorodność miejskich siedlisk roślinnych oraz tworzeniu lokalnych partnerstw na rzecz ochrony zieleni, działaniach wspólnototwórczych, a także o roli szkół w tych procesach.  Gościnią odcinka będzie animatorka lokalnych społeczności Gabriela Toboła (CIL Sołacz).

19

Zieleń osiedlowa

Tym razem rozmawiam z Sarą Grolewską o naszej (i Anki Gruszki) działalności w ramach CIL Piątkowo Wschód. Opowiadamy o ekologicznych inicjatywach mieszkańców i naszych interwencjach, o obronie nieużytków i dzikiej roślinności, spacerach zielarskich i inwentaryzacjach roślinnych, o tym jak równościowo organizować lokalne wspólnoty.

18

Zioła i łąki

O różnicy między łąką kwietną i miejską, o tym dlaczego minimalizować koszenie traw, a także o roślinach i ziołach, które możemy rozpoznać w najbliższej okolicy oraz przepisie na dobry syrop z hyćki rozmawiam z Bogumiłą Sochą - zielarką.

17

Las bez śmieci

Gośćmi odcinka będą Karolina oraz Witek Skrzypczak (Rat KRU) - inicjatorzy akcji „Las bez śmieci” w ramach której spędzają rodzinnie czas sprzątając Puszczę Zielonkę i zielone tereny Poznania. Porozmawiamy o tym kogo wyręczają i jednocześnie zawstydzają, o szokujących śmiecio-odkryciach w lesie, o tym jak przygotować się do akcji - Zbierz wór!, gdzie oddać zebrane odpadki, co i jak ponownie wykorzystać oraz jak nakręcać innych do wspólnotowego działania by było miło, wesoło i skutecznie.

16

Go vegan!

W kolejnym odcinku podcastu porozmawiamy o weganizmie, aktywizmie prozwierzęcym i akcjach poświęconych poprawie losu zwierząt hodowlanych: Roślinniejemy, Jasna strona mocy, Jak one to znoszą? Gościem odcinka będzie Łukasz, aktywista Otwartych Klatek Poznań.

15

Wspólnoty lokalne

Gościem kolejnego odcinka Zielonych rozmów będzie Daniel Stachuła. Porozmawiamy o animacji lokalnych społeczności, praktykach zorientowanych na wzmocnienie siły i sprawczości wspólnot oraz działaniach CIL Fyrtel Główna.

14

Lue lu znaczy kocham cię

W świecie zdominowanym przez kapitał, wyzysk i dominację silniejszych nad słabszymi, outsider art jawi się jako ucieleśnienie wolności. O tym czym jest art brut / outsider art, jak przeciwdziałać różnym formom wykluczenia oraz w jaki sposób pandemia dotyka osoby z niepełnosprawnościami opowiedzą gościnie odcinka Małgorzata Szaefer i Paulina Piórkowska z fundacji Lue Lu.

13

Bombowe ziny

Czy drukowany na riso magazyn, może stać się formą aktywizmu? Gościnią odcinka jest Nina Budzyńska, która wraz z Gosią Mycek tworzy niezależne wydawnictwo Bomba. Rozmawiamy o zinach, pomocy wzajemnej, benefitach i najbliższym wydawnictwie pod wdzięcznym tytułem: „Leśniku, zdejmij mundur, przeproś matkę naturę”.

12

Buntujemy się z miłości

W kolejnym odcinku podcastu rozmawiam z Sonią, aktywistką klimatyczną Extension Rebellion Poznań. O proteście głodowym na placu Wolności w ramach ogólnopolskiej akcji "Czas na bunt", o tym czym jest dla niej aktywizm, jakie potrzeby mają aktywistki oraz o samopomocowych kręgach empatii.

11

Wilczyce i leśna rewolucja

W kolejnym odcinku podcastu rozmawiam z rezeprentantką intersekcjonalnego kolektywu Wilczyce, który jest oddolnym ruchem na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej. Wilczyce stoją po stronie świata bez hierarchii, patriarchatu, queerfobii, faszyzmu, dążą do sprawiedliwości międzygatunkowej. Nie godzą się na dewastację dzikiej przyrody i eksploatację starych, cennych lasów.

10

Na początku było drzewo

W 10 odcinku "Zielonych rozmów" porozmawiamy o drzewach, ich aspekcie kulturowym, przyrodniczym i ekologicznym; projektach społecznych i wydarzeniach przyrodniczych oraz edukacji przestrzennej. Gościnią odcinka będzie architektka krajobrazu, nauczycielka i animatorka Magdalena Garczarczyk, która sadzi, sieje, buduje, projektuje, konsultuje i w ramach swoich działań namawia do przejścia na zieloną stronę życia. Jest członkinią Kolektywu Kąpielisko oraz Koalicji ZaZieleń Poznań.

09

Jeść etyczniej cz.2

W 9 odcinku "Zielonych rozmów" kontynuujemy rozmowy o alternatywnych kanałach dystrybucji żywności. Tym razem porozmawiamy o kooperatywie spożywczej Nowa i szerzej o suwerenności żywieniowej. Gościnią odcinka będzie Joanna Tekla Woźniak.

08

Jeść etyczniej

Okres okołoświąteczny to czas wzmożonego konsumpcjonizmu, w tym także marnotrawienia żywności. W 8 odcinku Zielonych rozmów porozmawiamy o alternatywnych sposobach dystrybucji żywności, inicjatywie Długi Stół Poznań oraz freeganizmie. Gościniami odcinka będą aktywistka społeczna Florentyna Macioszczyk związana z CIL Łazanka oraz Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty i Maria Ratajczak ze stowarzyszenia Zielona Grupa.

07

Wspólnota zieleni

W 7 odcinku "Zielonych rozmów" o oddolnych działaniach na rzecz ochrony zieleni w mieście i o wspólnotach gromadzących się wokół ogrodów społecznych porozmawiam z przedstawicielką koalicji Zazieleń Poznań oraz członkinią kolektywu Kąpielisko - Agnieszką Antonowicz.

06

Młodzi i klimat

Dlaczego młodych tak bardzo dotyka katastrofa klimatyczna, czego domagają się od władzy, na czym polega sprawiedliwość klimatyczna oraz jak sprawdzić swój ślad węglowy - o tym rozmawiam w 6 odcinku Zielonych Rozmów z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - Martą Walkowiak oraz Wojciechem Stangierskim.

05

Dzikie spacery

W 5 odcinku Zielonych Rozmów - o zielonym anarchizmie, leśnym aktywizmie, codziennej walce z kapitalistycznym i patriarchalnym wyzyskiem przyrody, zwierząt oraz ludzi oraz o konieczności łączenia walk na różnych polach opowie Luiza Banach - aktywistka antyłowieckiej grupy Poznaniacy Przeciwko Myśliwym i członkini OZZIP.

04

Zero marnowania!

W czwartym odcinku Zielonych rozmów, porozmawiamy o idei dzielenia się i powtórnym użyciu, jako sposobie na korzystanie z nadmiaru. Bliskie będą nam te praktyki, dla których kluczowa jest pomoc wzajemna. Gościnią spotkania jest Anna Kaczmarek z Po:dzielni.

03

Permakultura i dzieciaki

Jak projektować przestrzeń do życia w zgodzie z ideami permakultury, na czym polega edukacja leśna i jakie umiejętności musi posiadać pedagog ulicy, by zbliżyć się do młodzieży w naturalnym dla niej środowisku.

W 3 odcinku podcastu Zielone Rozmowy Sylwia Czubała i Paulina Rogowicz rozmawiają o własnych praktykach animacyjnych i społecznych, które nakierowane są na samoregulację i akceptację.

02

O wodzie

W drugim odcinku podcastu Sylwia Czubała rozmawia o podwodnym aktywizmie z Kolektywem Nurkowym Bojka. To niezwykła feministyczna grupa, która sadzi rafę koralową w Meksyku i uczy nurkowania osoby o różnym stopniu sprawności.

01

Ekologia źródeł

W pierwszym odcinku podcastu Sylwia Czubała rozmawia z Anką Gruszką, współtwórczynią duetu Dziewczyny w Naturze o ekologii głębokiej i ekofeminizmie oraz źródłach obecnego kryzysu ekologicznego. Przyjrzymy się oddolnym kobiecym praktykom, stymulującym "powrót do natury", ziołom, roślinom i ich symbolicznemu oraz społecznemu kontekstowi.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata