Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek. Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.
Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.
Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net
Czym jest przywłaszczenie kulturowe? Kto i co daje nam prawo do opowieści? Czy to wszystko jest takie proste, a może jest przestrzeń na tzw. grey area?
O dylematach z tym związanych i naszej ulubionej calncel culture rozmawiamy biorąc na tapet „Yellowface” autorstwa Rebecki F. Kuang.
W tym odcinku rozmówczyniami Kasi są Magda Malinowska i Weronika Dąbrowicz - działaczki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz współorganizatorki Socjalnego Kongresu Kobiet. Kasia, Magda i Weronika omawiają postulaty SKK i rozmawiają o tym, w jaki sposób ruch związkowy i organizacje feministyczne mogą wspierać się wzajemnie w walce o nasze prawa poprzez budowanie bardziej równościowej, sprawiedliwej i solidarnej wspólnoty.
No właśnie, czy mamy poczucie humoru? A może zwyczajnie nie śmieszną nas kiepskie żarty? W tym odcinku rozmawiamy o świetnej książce - "Przewodnik feministycznej psujzabawy" Sary Ahmed (wyd. Krytyka Polityczna). Psujzawaba (z ang. killjoy) to postawa, filozofia i po prostu życie jako osoba feministyczna. A zatem jak żyć? Podpowiadamy!
W najnowszym odcinku Kasia pyta Zofię Piotrowską, architektkę, urbanistkę i od niedawna radną dzielnicy Śródmieście w Warszawie o to dlaczego zdecydowała zająć się polityką zamiast projektować osiedla mieszkaniowe. Zosia analizuje składniki kryzysu mieszkaniowego w Polsce i opowiada o alternatywach dla nastawionego tylko na zysk budownictwa deweloperskiego. Więcej na ten temat dowiecie się z profilu stowarzyszenia WSPÓŁ!
Wciąż w emocjach po premierze filmu Karoliny Domagalskiej o Aborcyjnym Dream Teamie, rozmawiamy z nią o siostrzeństwie i legalizacji oraz medykalizacji praw reprodukcyjnych. Zastanawiamy się dlaczego w ogóle trzeba dyskutować tak fundamentalną kwestię jak możliwość wyboru. Zachwycamy się reżyserskim debiutem Karoliny i czekamy na więcej, a tymczasem polecamy świetne dwa sezony jej podcastu "coś na a" i jej książkę "Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro".
Jako dumne sojuszniczki na rozpoczęcie Pride Month rozmawiamy z Paulą Szewczyk o jej świetnym reportażu "Ciała obce. Opowieści o transpłciowości". Rozprawiamy o tożsamości, prawie do decydowania o sobie i o rozszczelnianiu binarnego podziału świata.
Rozmowa poprowadziła nas też do powieści "Trans i pół bejbi" Torrey Peters i "Wszyscy mają w dupie co stało się z Carlottą" James`a Hannahama, czy filmu " Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz dokumentu "Jesteśmy idealni" Anu Czerwińskiego i Marka Kozakiewicza.
"Jutro będzie nasze" to bardzo przewrotny film, który szturmem zdobył serca Włochów i Włoszek i pobił rekord kasowy (wyprzedził nawet "Barbie" i "Oppenhimera!). To opowieść o emancypacji z przemocy tej bardzo dosłownej domowej i tej systemowej, nie dającej kobietom pełni praw. Na zaproszenie Gutek Film rozmawiamy z Babką od histy (Agnieszką Jankowiak-Maik) o równości, herstorii, edukacji i w końcu także o tym, dlaczego tak ważne i potrzebne są takie filmy jak ten Paoli Cortellesi. Idźcie do kin i bierzcie ze sobą babcię, mamę, kuzynkę, przyjaciółkę, koleżankę i oczywiście każdego faceta - podziękują Wam za to!
Agnieszka jest również wiceprezeską powstającego Muzeum Historii Kobiet - inicjatywy, którą musicie wspierać:
https://patronite.pl/MuzeumHistoriiKobiet
I tym razem nie mogłyśmy odmówić sobie przyjemności polecenia Wam naszych TOP TYTUŁÓW do obejrzenia na kolejnej edycji festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. A co polecamy tym razem? W programie dużo dobra, w tym także feministycznego. Sprawdziłyśmy, obejrzałyśmy i powiemy Wam czego nie możecie przegapić.
Rozmawiamy o pierwszym dragowym show w polskiej telewizji. Towarzyszy nam Wasza ulubiona gościni - Twoja Stara, zwycieżczyni 1 edycji programu "Drag Me Out. Czas na show". Czy zdradzi nam zakulisowe ploteczki? Jak czuła się w roli drag mentorki w parze z kulturystą Marcinem Łupuckim? Posłuchajcie!