Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy

Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:

Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.

Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.

Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net

słuchaj na


najnowsze odcinki

112

No to co z tym pop feminizmem?

Kochacie "Biedne istoty"? Uprawialiście hate-watching "The Idol"? "Barbie" to Wasz feministyczny manifest? Jesteście behive, czy swiftie? W tym odcinku rozprawiamy się z popkulturą widzianą przez feministyczną soczewkę i rozmawiamy o najgłośniejszych wydarzeniach w popie w ostatnim roku. Oczywiście są spoilery! Towarzyszy nam absolutnie wspaniała gościni - Angelika Kucińska, dziennikarka muzyczna i twórczyni podcastu "Kobiety objaśniają świat".

https://open.spotify.com/episode/1R4sDqqj4wSu1jOOzkLB6v?si=h79S0FwnQK2jrd--qMKfyQ
111

Zablokuj, skasuj, idź dalej

Frustruje Was randkowanie na Tinderze i innych apkach? Ten odcinek jest dla Was! Rozmawiamy o książce "Zablokuj, skasuj, idź dalej" autorstwa LalalaLetMeExplain.
To feministyczna rozkmina o tym dlaczego współcześnie randkowanie to takie hardcorowe doświadczenie, i dlaczego zawsze ale to naprawdę zawsze powinnyśmy stawiać na siebie. Dodatkowo polecamy styczniowy numer miesięcznika Znak poświęcony kryzysowi męskości, który idealnie uzupełni feministyczną rozkminę o tym, jak trudno jest teraz randkować i dlaczego.
110

Dlaczego nie było wielkich artystek?

Rozmawiamy o przełomowym eseju Lindy Nochlin, który w latach 70 zrewolucjonizował myślenie o sztuce. Czy nadal jest aktualny? Kim są tak naprawdę wielcy artyści? Czym jest talent i czy to naprawdę boski dar? Rozmawiamy o tym z naszą gościnią Karoliną Sikorską - feministką, kulturoznawczynią, badaczką praktyk artystycznych.

109

Mam do Pana kilka pytań

Rozmawiamy o wspaniałej książce Rebeccki Makkai "Mam do Pana kilka pytań", w której znajdziecie wszystkie nasze ulubione tematy - od #metoo po cancel culture. Będzie trochę spoilerów, ale nie ujawniamy KTO ZABIŁ. Pisarka świetnie komentuje naszą współczesność, pokazując jednocześnie jej pułapki. Bardzo polecamy!

108

Kim są nastoletni chłopacy?

Kim są nastoletni chłopacy? Opowiadają nam o tym Katarzyna Chajbos-Walczak i Zofia Małkowicz, twórczynie raportu "Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności". Badanie powstało przy współpracy z fundacją Herstory oraz trenerami SZTAMY. Dowiecie się z niego m.in. czego potrzebują chłopacy i jakie mają marzenia, ale przede wszystkim jak realizować skutecznie edukację równościową. A nad tym wszystkim czuwa oczywiście bell hooks!
107

"How to have sex"

Na zaproszenie Gutek Film rozmawiamy o świetnym debiucie filmowym Molly Manning Walker. "How to have sex" pokazuje pułapki seksualnej swobody i presji rówieśniczej. Film w świetny sposób otwiera dyskusję o świadomej zgodzie oraz o debiutach seksualnych. O dobrym podejściu do seksualności rozmawiamy z Patrycją Wonatowską, seksuolożką, eskeprtką SexEd i twórczynią Instytutu Pozytywnej Seksualności.

Działalność Patrycji możecie obserwować tu:
IG: https://www.instagram.com/patrycjawonatowska/
http://sexpositiveinstitute.pl/

106

Przegrywy, incele i blackpill

W tym odcinku rozmawiamy o świetnym reportażu "Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności" autorstwa Patrycji Wieczorkiewicz i Aleksandry Herzyk. Zadajemy sobie pytanie m.in. o to czy feminizm powinien zajmować się problemami mizoginów Ogromnie polecamy tę książkę pełną nieoczywistości.
105

Jak robić siostrzeństwo?

Z radością prezentujemy odcinek specjalny podcastu, który powstał podczas konferencji WOMEN TALK. Poznanianki 2023. W ramach akcji „Poznanianki” Miasto Poznań wspiera kobiety, które działają aktywnie w naszym mieście. Z tej okazji zaprosiłyśmy do rozmowy o siostrzeństwie wspaniałe gościnie: Aleksandrę Sudolską – prezeskę Local Girls Movement, Magdę Szewciów – edukatorkę antydyskryminacyjną i Angelikę Kucińską – autorkę podcastu „Kobiety objaśniają świat”. Rozmowa była nagrywana na żywo 12 października i wzięły w niej udział również osoby z publiczności, w tym mopsiczka Linda.

104

Brakujące karty historii. O tym dlaczego warto opowiadać czego w niej nie ma

Nasza ulubiona gościni powraca i to podwójnie - jako drag queen: Twoja Stara, ale także jako Piotr Buśko, czyli rzecznik wrocławskiej Kultury Równości i aktywista. A wszystko dlatego, że rozmawiamy o potrzebie queerowania historii, o tym kogo i czego w niej nie ma oraz dlaczego tak się dzieje. Wyjaśniamy też dlaczego tak ważne jest rozwijanie skrótu LGBTQ+ oraz wiedza skąd i dzięki komu mamy nasze prawa.

103

Coś nie tak. Kobiecość i wstręt - o dylematach współczesnego feminizmu

Rozmawiamy o eseju irlandzkiej pisarki Eimear McBride "Coś nie tak. Kobiecość i wstręt" wydanej przez wydawnictwo Pauza, a przetłumaczonej przez one and only Aga Zano. To książka o kobiecym ciele, która dekonstruuje tę opowieść, pokazując jej przesiąknięcie wstydem i tabu. Choć jest niepozorna objętościowo, porusza wiele naszych ulubionych tematów, w tym tych, które są problematyczne dla myśli feministycznej. Zastanawiamy się też, czy możliwy jest świat, gdzie wszyscy będziemy wspólnie biegać po łąkach równości.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata