Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy

Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:

Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.

Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.

Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net

słuchaj na


najnowsze odcinki

116

Drag Me Out

Rozmawiamy o pierwszym dragowym show w polskiej telewizji. Towarzyszy nam Wasza ulubiona gościni - Twoja Stara, zwycieżczyni 1 edycji programu "Drag Me Out. Czas na show". Czy zdradzi nam zakulisowe ploteczki? Jak czuła się w roli drag mentorki w parze z kulturystą Marcinem Łupuckim? Posłuchajcie!

115

"Wściekłe suki"

Tak, znowu czytamy, ale co to jest za książka! Jakiś czas temu wydawnictwo Filtry wydało fenomenalny zbiór opowiadań "Wściekłe suki" autorstwa Dahli de la Cerda. Ten niepozorny zbiór opowiadań jest świeżym spojrzeniem na przemocową kulturę maczystowską i zjawisko kobietobójstwa w Meksyku. Głos Dahli to głos potrzebny i ważny, pokazujący wielowymiarowe bohaterki i ich nieoczywiste herstorie.

114

Feminizmy. Historia globalna

Jak opowiedzieć historię feminizmu? A raczej FEMINIZMÓW? Rozmawiamy o ważnej i potrzebnej książce Lucy Delap "Feminizmy. Historia globalna" od wydawnictwa Drzazgi.
Brytyjska badaczka opowiada fascynującą herstorię feminizmu jako idei i marzenia, pokazując jednocześnie, że nie ma i nie będzie jednego feminizmu. To książka pełna zaskakujących i wzruszających momentów, nie pomijając także tych problematycznych i niekoniecznie powszechnie znanych.

113

O "przepisywaniu" filmów na seriale

W tym odcinku kontunuujemy wątek popkulturowy. Przyglądamy się temu jak filmy, okrzyknięte mianem kultowych prezentują się po latach w reinterpretacji serialowej. Rozmawiamy o "Mr. and Mrs. Smith" oraz "Dead Ringers". Co nam wyjdzie z tego porównania? Czy te przykłady pokazują jak na dłoni, że popkultura jest zaiste nośnikiem kulturowych i społecznych zmian? Sprawdźcie! Gościem specjalnym odcinka jest Jakub Wojtaszczk, dziennikarz i autor książek oraz co-host podcastu "Nie spać, słuchać!".

112

No to co z tym pop feminizmem?

Kochacie "Biedne istoty"? Uprawialiście hate-watching "The Idol"? "Barbie" to Wasz feministyczny manifest? Jesteście behive, czy swiftie? W tym odcinku rozprawiamy się z popkulturą widzianą przez feministyczną soczewkę i rozmawiamy o najgłośniejszych wydarzeniach w popie w ostatnim roku. Oczywiście są spoilery! Towarzyszy nam absolutnie wspaniała gościni - Angelika Kucińska, dziennikarka muzyczna i twórczyni podcastu "Kobiety objaśniają świat".

https://open.spotify.com/episode/1R4sDqqj4wSu1jOOzkLB6v?si=h79S0FwnQK2jrd--qMKfyQ
111

Zablokuj, skasuj, idź dalej

Frustruje Was randkowanie na Tinderze i innych apkach? Ten odcinek jest dla Was! Rozmawiamy o książce "Zablokuj, skasuj, idź dalej" autorstwa LalalaLetMeExplain.
To feministyczna rozkmina o tym dlaczego współcześnie randkowanie to takie hardcorowe doświadczenie, i dlaczego zawsze ale to naprawdę zawsze powinnyśmy stawiać na siebie. Dodatkowo polecamy styczniowy numer miesięcznika Znak poświęcony kryzysowi męskości, który idealnie uzupełni feministyczną rozkminę o tym, jak trudno jest teraz randkować i dlaczego.
110

Dlaczego nie było wielkich artystek?

Rozmawiamy o przełomowym eseju Lindy Nochlin, który w latach 70 zrewolucjonizował myślenie o sztuce. Czy nadal jest aktualny? Kim są tak naprawdę wielcy artyści? Czym jest talent i czy to naprawdę boski dar? Rozmawiamy o tym z naszą gościnią Karoliną Sikorską - feministką, kulturoznawczynią, badaczką praktyk artystycznych.

109

Mam do Pana kilka pytań

Rozmawiamy o wspaniałej książce Rebeccki Makkai "Mam do Pana kilka pytań", w której znajdziecie wszystkie nasze ulubione tematy - od #metoo po cancel culture. Będzie trochę spoilerów, ale nie ujawniamy KTO ZABIŁ. Pisarka świetnie komentuje naszą współczesność, pokazując jednocześnie jej pułapki. Bardzo polecamy!

108

Kim są nastoletni chłopacy?

Kim są nastoletni chłopacy? Opowiadają nam o tym Katarzyna Chajbos-Walczak i Zofia Małkowicz, twórczynie raportu "Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności". Badanie powstało przy współpracy z fundacją Herstory oraz trenerami SZTAMY. Dowiecie się z niego m.in. czego potrzebują chłopacy i jakie mają marzenia, ale przede wszystkim jak realizować skutecznie edukację równościową. A nad tym wszystkim czuwa oczywiście bell hooks!
107

"How to have sex"

Na zaproszenie Gutek Film rozmawiamy o świetnym debiucie filmowym Molly Manning Walker. "How to have sex" pokazuje pułapki seksualnej swobody i presji rówieśniczej. Film w świetny sposób otwiera dyskusję o świadomej zgodzie oraz o debiutach seksualnych. O dobrym podejściu do seksualności rozmawiamy z Patrycją Wonatowską, seksuolożką, eskeprtką SexEd i twórczynią Instytutu Pozytywnej Seksualności.

Działalność Patrycji możecie obserwować tu:
IG: https://www.instagram.com/patrycjawonatowska/
http://sexpositiveinstitute.pl/

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata