Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy

Zawsze pod ręką na:

Znamy się z pracy. Przy kawie wymieniamy się książkami, filmami i serialami, które skupiają się na kobietach i ich życiu. Bo jesteśmy kobietami i wszystko to, co kobiece interesuje nas żywo. Bo widzimy, że kultura tworzona głównie na męskich wzorcach nas infantylizuje, lekceważy i kreuje dla nas role, w których jest nam niewygodnie. Bo jesteśmy feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  A jednocześnie chodzimy do pracy, na zakupy, na randki i jakoś żyjemy. I nawet nas lubią ludzie. Gadamy o tym wszystkim, też o tym co dla nas znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiujemy.

Nowe odcinki co drugą środę.

słuchaj na


najnowsze odcinki

54

O emocjach, Paulo Coelho i terapii - tak, to naprawdę da się połączyć

Dlaczego niby racjonalne ma być lepsze niż intuicyjne? Dlaczego okazywanie emocji jest uznawane za nieprofesjonalne? Czy można napisać książkę o uczuciach, która nie będzie żenować stylem literackim? Dlaczego Paulo Coelho był w więzieniu? W jakim sensie coaching, terapia i kontakt z emocjonalnością mogą mieć wymiar emancypacyjny? Te i inne pytania stawiamy dzieląc się wrażeniami po lekturze „Czułej przewodniczki” Natalii de Barbaro.

Polecamy:
- Podcast "O zmierzchu" Marty Niedźwieckiej (zwłaszcza pierwsze odcinki)
- „Czuła Przewodniczka” Natalii de Barbaro
- Serial „Ted Lasso”
- Magazyn Pismo https://magazynpismo.pl/idee/esej/duchowosc-spod-lady/

53

Pesymizm intelektu, optymizm woli

Tym razem na zaproszenie Kasi na antenie gościmy Ankę Adamowicz – antropolożkę, artystkę i filozofkę, w szczególności zainteresowaną związkami filozofii z polityką i technologią. Rozmawiamy m.in. o pojęciu hegemonii według socjalisty Antonio Gramsciego (którego cytujemy w tytule odcinka) oraz o tym dlaczego „feminizm socjalny, nie liberalny”, o prawach pracowniczych i o tym, że prywatne jest polityczne, a także o fenomenalnej kreacji Alexandrii Ocasio-Cortez na tegorocznej gali MET (Miejskiego Muzeum Sztuki w Nowym Jorku).

Polecajki:

Podcast Anki: https://soundcloud.com/dompomiotly

https://magazynrtv.com/wydanie-11/krytyka/o-emancypacje-technologii-czyli-kto-uczy-maszyny-i-dlaczego-powinny-to-byc-feministki/

https://magazynrtv.com/wydanie-4/krytyka/cichutki-i-nieznaczacy-glos-z-peryferii-systemu-o-tym-ze-nadziei-juz-nie-ma/

http://avant.edu.pl/wp-content/uploads/A_Adamowicz_Spo%C5%82eczne_i_j%C4%99zykowe.pdf

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,158669,27081383,siri-wyszukiwala-uslugi-pracownic-seksualnych-ale-nie.html

52

Feministyczne miasta

Na czym polega planowanie przestrzeni miejskiej tak, aby była przyjazna kobietom czyli idea „feministycznego miasta”? W kontekście znakomitej książki Leslie Kern pod tytułem „Feminist City [Feministyczne miasto]” zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób w mieście funkcjonują kobiety, z czym muszą się mierzyć i jak „odzyskują miasta” - nie tylko nocą. Gościnią odcinka jest ponownie Marta Mazurek, dzięki której kobiety są obecne w przestrzeni publicznej Poznania.

Polecamy:

Leslie Kern „Feminist City. Claiming Space in a Man-Made World”

Super rozmowy z Leslie Kern: https://www.architecturefoundation.org.uk/film/feminist-city https://www.publicbooks.org/what-would-a-feminist-city-look-like-talking-with-leslie-kern/

O inkluzywnych miastach i rozwiązaniach w mieście: https://miastojestnasze.org/miasta-maja-plec-i-jest-to-zazwyczaj-plec-meska/ https://www.theurbanist.org/2021/04/23/feminist-city/ https://www.architecturefoundation.org.uk/film/feminist-city

O dobrych praktykach wyrównywania szans w miastach europejskich przeczytacie w raporcie „Gender Equal Cities”, czyli miasta równościowe ze względu na płeć.

Przeczytacie tam też o Poznaniu: https://urbact.eu/sites/default/files/urbact-genderequalcities-edition-pages-web.pdf

Wspominamy jak zwykle godne polecenia lektury, m.in. E. Kay Trimberger „Nowa Singielka” oraz Rebecca Traister “All the Single Ladies: Unmarried Women and the Rise of an Independent Nation”.

51

Kochamy zaangażowane kino - podpowiadamy co obejrzeć na 18. MDAG

Jesteśmy fankami filmów dokumentalnych, dlatego zaproszenie od festiwalu Millenium Docs Agaist Gravity  ucieszyło nas szczególnie. Przyjrzałyśmy się programowi i obejrzałyśmy dla Was kilka tytułów, które z czystym sumieniem polecamy, zresztą jak cały festiwalowy program. Przed Wami filmy, przez które nie nie zmrużycie oka, filmy, które na długo w Was zostaną, czasami zdenerwują, a czasami bardzo wzruszą.

Festiwal odbywa się w kilku miastach m.in. naszym rodzinnym i ukochanym Poznaniu (Kino Muza), w Warszawie, Bydgoszczy, czy Katowicach - w dniach 3-12.09.21, a potem pojawi się w odsłonie online.

Wszystkie informacje znajdziecie tu: www.mdag.pl

Filmy, o których opowiadamy:

„Ciało nie kłamie”, Evelyn Schels
„Drogie dzieci przyszłości”, Franz Böhm
„Salwador. Piekło kobiet”, Celina Escher
„Już tu nie wrócę”, Mikołaj Lizut
„7-my sierpnia”,  Michał Bolland

Na te filmy czekamy:

„Sabaya”, Hogir Hirori
„Jacinta”, Jessica Earnshaw
„Jestem Gretą”, Nathan Grossman
„Chwała królowej”, Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze
„Tańcząca z rekinami”, Sally Aitken
„Zakłócenia w Matriksie”, Rodney Ascher
„Mit Hitlera”, Petra Epperlein, Michael Tucker
„Uzależnieni od ekranu”, Jon Hyatt
„FBI kontra Martin Luther King”, Sam Pollard
„Pieśni opresji”, Estephan Wagner, Marianne Hougen-Moraga

50

Wakacyjne odprężenie - rozmawiamy o programie „Too Hot Too Handle”

Czy programy typu reality show to rzeczywiście tylko niewinna i prosta(cka) rozrywka? Skąd bierze się przyjemność z ich oglądania? Jaką wizję świata sprzedaje nam liberalny Netflix i czy w gruncie rzeczy nie jest ona... konserwatywna? (fujka!). Trochę na luzie, a trochę z analitycznym twistem rozmawiamy o programie „Too Hot Too Handle”.

49

Ten świat jest kłamstwem

Ta rozmowa toczy się w trójkącie, a gościem jest Piotr Busko aka Twoja Stara, który ma za sobą bardzo pracowity miesiąc performowania i prowadzenia wydarzeń w ramach Pride Month. Rozmawiamy o dumie, o sojusznictwie i celebracji różnorodności w świecie urządzonym w kłamstwie binarności i cispłciowości.

48

O transformacyjnej mocy miłości

Rozmowa Kasi z Agnieszką Bułacik, współzałożycielką kolektywu New Visions, o feministycznym przywództwie i o oduczaniu się patriarchatu. Agnieszka opowiada o holistycznym programie liderskim TAIGA, skierowanym do kobiet pracujących w sektorze kultury oraz wyjaśnia dlaczego tworzenie silnych więzi międzyludzkich (i międzygatunkowych!) oraz radykalna czułość i troska są drogą do wyjścia z kryzysów teraźniejszości.

Chcesz wziąć udział w programie microTAIGA (jesienią 2021)? poczytaj/zapisz się tu: https://newvisions.me/taiga

 

Polecajki do poczytania:

Kolektyw Gesturing Towards Decolonial Futures https://decolonialfutures.net/

bell hooks https://www.goodreads.com/book/show/17607.All_About_Love

Sara Ahmed https://www.dukeupress.edu/living-a-feminist-life

Peggy Antrobus https://www.jstor.org/stable/20459121

Jack Kornfield https://jackkornfield.com/

spiritual activism - Alastair McIntosh http://www.alastairmcintosh.com/spiritualactivism/

47

O miłosnych dylematach z perspektywy feministek po 30

Dzisiaj rozmawiamy o miłości, nie unikając banału i generalizacji - czyli całe my! Zastanawiamy się, czy da się pogodzić ukształtowane przez tradycję i kulturę wyobrażenia o miłości romantycznej z postawą feministyczną i marzeniem o równości w związku partnerskim. Powtarzamy jak mantrę, że warto rozmawiać (i nie pozdrawiamy Jana Pospieszalskiego) - bo relacje są udane, gdy aktualizujemy i komunikujemy sobie nasze potrzeby i emocje.

46

O modzie na "brzydotę"

Miało być o miłości i trochę będzie. O milości do siebie i swojego ciała, które nie musi być idealne. Bo ważniejsze jest zdrowie psychiczne i dystans wobec narzucanych nam, nieosiągalnych kanonów piękna. A wszystko przez kolejną "internetową inbę" z estetyką i lenistwem w tle.

45

"Dziewczyna, kobieta, inna"

To nie jest odcinek, w którym tylko zachwycamy się książką i opowiadamy, o czym ona jest. No dobra trochę jest. Bernardine Evaristo zachwyciła nas, a jej portrety kobiet, ich herstorie i ich feministyczne rozkminy zostaną z nami na zawsze. Jeśli lubicie nasz podcast to oszalejecie na punkcie tej książki.

44

Przyglądamy się książkom i się w nich przeglądamy

Gościnią Kasi jest Natalia Stecka, książkofilka zajmująca się książkami także zawodowo (@publicat_sa). W tym odcinku dostaniecie mnóstwo czytelniczych polecajek. Rozprawiamy się z mitem literatury kobiecej i rozmawiamy o książkach, które cenimy zarówno za przedstawianie bliskich nam doświadczeń, jak i za pokazywanie nieznanych nam punktów widzenia.

Polecamy do czytania:
Reshma Saujani - “Odwagi, nie musisz być doskonała”
Blythe Roberson - “Do kina czy na film”
Carolina Paul - “Girl Power”
Taffy Brodesser-Akner “Pan i Pani Fleischman”
Seria kryminalna “Ślady zbrodni” (Jo Nesbo, Robert Galbright, Kuźmińscy, Marta Matyszczak)
Kate Elizabeth Russel - “Moja mroczna Vanesso”
Lisa Taddeo - “Trzy kobiety”
Delia Owens - “Gdzie śpiewają raki”
Sigrid Nunez - “Przyjaciel” i “Pełnia miłości”
Marie Aubert - “Dorośli”
Eleną Ferrante - “Zakłamane życie dorosłych”
Brit Bennett - “Moja znikająca połowa”

43

Patriarchat

Okazuje się, że opowiedzenie o czymś tak oczywistym, jak patriarchat nie jest wcale takim prostym zadaniem. Jak opowiedzieć o strukturze, która jest przezroczysta i odwieczna? Do tego zadania zapraszamy ponownie wspaniałą Martę Mazurek.

bell hooks, „Zrozumieć patriarchat", dostepny tutaj: http://codziennikfeministyczny.pl/zrozumiec-patriarchat/

bell hooks, „Patriarchat nie ma płci", dostępny tutaj: https://krytykapolityczna.pl/swiat/bell-hooks-metoo/

Katrine Kielos, "Jedyna płeć. O tym, dlaczego prześladuje cię homo economicus"

Rebeca Solnit „Matka wszystkich pytań”

Linda Scott, "Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca"

Caroline Criado Perez , „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”

Orędzie do słuchaczy_ek na rok podcastowania

Za nami rok podcastowania! Robimy dla Was krótkie podsumowanie i zastanawiamy się co przyniesie przyszłość.

42

Centrum Praw Kobiet – rozmowa z psycholożką o przemocy wobec kobiet

W rozmowie z Aleksandrą Gierczyk, psycholożką współpracującą z Centrum Praw Kobiet, zgłębiamy temat przemocy wobec kobiet. Przedstawiamy dane statystyczne, rozwiązania i procedury prawne oraz strategie niesienia pomocy. Więcej na ten temat dowiecie się z Raportu CPK dotyczącym sytuacji kobiet w Polsce: https://publicystyka.ngo.pl/raport-centrum-praw-kobiet-kobiety-w-polsce-w-xxi-wieku.

Zachęcamy Was do wsparcia finansowego Centrum Praw Kobiet: https://cpk.org.pl/ - możecie przekazać mu darowiznę lub 1% podatku.

Polecamy artykuł o billboardowej kampanii antyaborcyjnej: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26880258,miliony-na-antyaborcyjne-billboardy-za-te-pieniadze-moj-alex.html.

41

Dlaczego kobiety boją się ciemności? #metoo vs. #notallmen

W tym odcinku rozmawiamy o przemocy wobec kobiet i o tym, co składa się na kulturę gwałtu. Przyglądamy się zatem temu co sprawia, że dziewczyny meldują znajomym, że dotarły bezpiecznie do domu oraz temu w jaki sposób jesteśmy przyuczani_ne do tolerowania i bagatelizowania zachowań przekraczających czyjeś granice cielesne.

Zerknijcie koniecznie:

Sieć na rzecz Bezpieczniejszej Przestrzeni Publicznej, kontakt: https://www.facebook.com/MocnaCentrum
Florentyna Macioszczyk: f.macioszczyk@preludium.pro

Warsztaty samoobrony i asertywności: https://www.facebook.com/events/1728202010701024

„Tell Him” an Essay on Masculinity by Jameela Jamil

www.youtube.com/watch?v=CRMCVWPt_38&t=398s

Rachel Hagan, „My, kobiety, żyjemy w ciągłym strachu”

krytykapolityczna.pl/swiat/ue/strac…-kobiet-hagan/

„Obiecująca. Młoda. Kobieta”
https://www.youtube.com/watch?v=vJQgETT33sA

40

Czy wszystko można kupić?

Rozmawiamy o tym, czego nie mamy, czyli o pieniądzach. A tak naprawdę to przyznajemy, że dyskusji o ideałach nie ma bez kwestii pieniędzy i uwikłania w nie. Przyglądamy się zatem feminizmowi przez pryzmat krytyki kapitalizmu oraz bardzo ciekawemu zjawisku jakim jest queerbaiting.

Gościnią podcastu jest drag performerka - Twoja Stara.

Polecamy:
WHAT IS (AND ISN'T) QUEERBAITING?
https://www.youtube.com/watch?v=x8amFT1g1-o

39

Streaming śladu węglowego, anteny w kamuflażu i cable porn - o materialnym zapleczu mediów

W tym odcinku gościnią Kasi jest Aleksandra Skowrońska, badaczka kultury mediów. Rozmowa dotyczy głównie Internetu, który oplata całą planetę “niewidzialną” - a jednak bardzo materialną! - siecią połączeń. Za pomocą metafor chmury i czarnej skrzynki przyglądamy się temu, jak postrzegamy Internet i związaną z nim infrastrukturę, złożoną nie tylko z podłączonych do niego urządzeń i zawartych w nim treści, ale też z kabli, serwerów i anten. Zastanawiamy się w jaki sposób ich użytkownicy wchodzą z nimi w relacje, a także nad tym jak technologie wpływają na nas i na środowisko.

ŹRÓDŁA/POLECAJKI:

Ślad węglowy / Król Tygrysów https://www.harun-farocki-institut.org/en/2020/04/16/streaming-video-a-link-between-pandemic-and-climate-crisis-journal-of-visual-culture-hafi-2/

Anteny w przebraniu https://www.flowjournal.org/2009/03/around-the-antenna-tree-the-politics-of-infrastructural-visibilitylisa-parks-uc-santa-barbara/

Podwodne centrum danych https://news.microsoft.com/innovation-stories/project-natick-underwater-datacenter/

Wykład Nicolasa Carra o relacji umysł / Internet https://www.youtube.com/watch?v=PF1JgIWbSlQ&ab_channel=ideacity

Small File Media Festival https://smallfile.ca/

Streaming śladu węglowego https://www.harun-farocki-institut.org/en/2020/04/16/streaming-video-a-link-between-pandemic-and-climate-crisis-journal-of-visual-culture-hafi-2/

Anteny w kamuflażu https://www.flowjournal.org/2009/03/around-the-antenna-tree-the-politics-of-infrastructural-visibilitylisa-parks-uc-santa-barbara/

38

Ciałopozytywnie, czyli o ruchu bodypositive/bodyinclusive.

Tak, jest to duży temat i jednocześnie bardzo osobisty. Rozmawiamy o ciałopozytywności, a zwłaszcza o potrzebie doreprezentowania ciał niewpisujących się w utarte kanony piękna. Dyskutujemy też o fatshamingu i dyskryminacji ze względu na rozmiar, formę i wygląd. Dorzucamy to tego kwestie zdrowia i selfceare, co tylko potwierdza nasz ukochany truizm - „że to wszystko jest takie skomplikowane”.

Wspominamy:
- film „Grubaski na front” o grubych influencerkach
- głos sceptyczny wobec fat aktywizmu: www.youtube.com/watch?v=hlkkG6mKT…nel=KianaDocherty
- ted talk o obrazach ciała w social mediach: www.youtube.com/watch?v=uDowwh0EU…channel=TEDxTalks

Polecamy zróżnicować sobie feed na instagramie:
- www.instagram.com/vingardium.grubiosa/
- www.instagram.com/mamcialo.podcast/
- www.instagram.com/saraczarna/
- www.instagram.com/nataszex/
- www.instagram.com/lifeonwhlz/
- www.instagram.com/cielesne/|
- www.instagram.com/body_mirror/
- www.instagram.com/bodyimagepositive/

No i kochamy Lizzo niezmiennie:
www.youtube.com/watch?v=9yzsh-PDF30

37

#freebritney i gaslighting, czyli o podwójnych standardach w popkulturze i nie tylko.

Rozmawiamy o gaslightingu i omawiamy jego konsekwencje na podstawie głośnego w ostatnim czasie dokumentu NYT „Framing Britney Spears”. Naszym zdaniem świetnie pokazuje on mechanizm działania gaslightingu w mediach i podwójne standardy w ocenianiu życia gwiazd. Przy okazji opowiadamy o naszej nastoletniej obsesji o królowej popu i krzyczymy wspólnie #freebritney!

36

O serialu "The Wilds" i matriarchalnych wizjach świata

She is back, back, back again - Twoja Stara, wasza ulubiona gaduła. Rozmawiamy o serialu „The Wilds”, który okazał się dla nas idealnym pretekstem do snucia wielu, ale to naprawdę wielu teorii. Ale chyba wyszło całkiem fajnie. Dajcie sobie nasze gadanie i sam serial oczywiście (dostępny na Amazon Prime).

35

Teatr – aktywna refleksja nad samym sobą

Kasia rozmawia z Aleksandrą Kołodziej ze Sceny Roboczej: o teatrze jako metodzie wpływania na rzeczywistość, o projektach rezydencyjnych i o pracy zespołowej. Omawiamy m.in. spektakle „Dziewczyny opisują świat”, „Bromance”, „Jak zupełnie zniknąć” oraz cykl „Kraina Olimpia”.

www.scenarobocza.pl

kanał YouTube Sceny Roboczej: http://bit.ly/2OF9NOV

trailer „Dziewczyny opisują świat”: https://bit.ly/3djwUJ7

Scena Robocza do posłuchania: http://bit.ly/3s4w739

www.dziecisaturna.pl

34

Zniszczyć patriarchat w sobie

Jako, że po godzinach zajmujemy się dekonstrukcją machiny patriarchalnej to wydało nam się wręcz naszym obowiązkiem sięgnąć po najnowsze, lutowe wydanie miesięcznika „Znak”.

Dyskutujemy, komentujemy i zastanawiamy się jak żyć - czyli klasyka w naszym wydaniu.

33

Bo to wszystkie jest takie skomplikowane - rozmawiamy o książce „Wolność, równość, przemoc”

Przyglądamy się temu, co zostaje na poboczu ważnych dla nas kwestii jak polityka tożsamości, wolność, czy #metoo. A to wszystko pod wpływem super książki Agaty Sikory. Okazuje się też, że chyba jesteśmy wiedźmami, bo wraz z decyzją o lekturze książki „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” zaskoczyła nas informacja o jej dodruku (polecanko Wydawnictwa Karaktrer!).

32

PR ma zły PR

Do rozmowy o branży PR i jej zaangażowaniu w sprawy społeczne, Kasia zaprosiła specjalistkę od tworzenia dobrego wizerunku – Ewę Kawiecką z Q&A Communications. Rozmawiamy o autentyczności w społecznej odpowiedzialności biznesu i podajemy przykłady udanych kampanii poruszających problem dyskryminacji mniejszości.

Materiały prezentowane na konferencji Fempowerment&Co, zorganizowanej przez Q&A Communications w 2019 roku:

THE TAMPON BOOK – o podatku na artykuły higieniczne
www.thefemalecompany.com/tampon-book-en/
www.youtube.com/watch?v=vapeqkHti…annel=BrandBuffet

TĘCZA NA PLACU ZBAWICIELA – kampania Ben&Jerry’s
noizz.pl/lgbt/tecza-na-placu-…benandjerrys/57ssjxm
www.proto.pl/case-studies/niezn…a-tecza-case-study

LAST TREE STANDING – kampania Greenpeace o przeniesieniu Puszczy Białowieskiej do Minecraft’a
tv.tvnmedia.pl/case-study-greenp…juroraeffie-2018/

O trendach w PR w 2020 roku:
www.proto.pl/aktualnosci/kampanie-spoleczne-2020
jeśli chcecie wziąć udział w spotkaniach online organizowanych przez Q&A Communications, dotyczących zmian w PR jakie przyniosła pandemia, śledźcie ich facebooka: www.facebook.com/QACommunications

Na koniec Ewa poleca książki (na różne tematy):
www.znak.com.pl/ksiazka/jaremiank…ka-dauksza-143639
lubimyczytac.pl/ksiazka/100926/ko…ko-ksiaze-chlopow
lubimyczytac.pl/ksiazka/4950227/u…istoria-naturalna
www.karakter.pl/ksiazki/matka-wszystkich-pytan

31

Cancel culture. O kulturze unieważniania

Ten temat chodził za nami od dawna i w końcu jest. Rozmawiamy o kulturze unieważniania, znanej jako cancel culture, o jej „specyfice”, kogo dotyczy i w końcu co zostaje z nami po „scancellowaniu”.
Gościem odcinka jest Piotr Buśko, dragperformer „Twoja Stara” oraz aktywista.

30

O różnych sporach i nieporozumieniach i o tym dlaczego nie warto być kategorycznym_ą

Nowy Rok - ZOZI, zaczynamy od przeglądu kilku medialnych/internetowych sporów. Jak to my, idealistki - nawołujemy do posługiwania się empatią i staramy się podświetlić „lekcje” z tych sporów płynące. Odgrzewamy słynny case Staśko vs. Lewandowska, komentujemy szczepionka gate i staramy się nadal wierzyć w Strajk Kobiet.

Polecamy:
„Gniew” Tomasz S. Markiewka

TĘCZA NIE OBRAŻA – ŻĄDAJ SPRAWIEDLIWOŚCI DLA AKTYWISTEK! - petycja Amensty International
https://amnesty.org.pl/akcje/zadaj-sprawiedliwosci-dla-elzbiety/?fbclid=IwAR1yVB8lZv5JTNSz3619cHfTGUQxR5jwHx5h8OxqjI5iTSKLIXZNjQF9Qzw

Ogólnopolski Strajk Kobiet - platforma "loomio"
https://www.loomio.org/osk?fbclid=IwAR1HwIgv6jsHK2nKYG06XkpRrWqj52niSEa1qvU7k7OXib8_pokz3BBlWAM

29

O super kobietach w 2020. Podsumowanie roku ku pokrzepieniu strapionych serc

Podsumowujemy 2020 rok, zwracając uwagę na najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia, ruchy społeczne i kobiece postaci, które wpłynęły na naszą rzeczywistość. Propsujemy kobiece liderki, działaczki, artystki, twórczynie i naukowczynie, które dają nam nadzieję na to, że będzie lepiej – w końcu FUTURE IS FEMALE! Zachęcamy was do zapoznania się z nowymi bohaterkami naszych czasów.

https://www.ft.com/content/469df412-7ed8-416e-99c3-2fabf0996ad6

https://www.bbc.com/news/world-55042935

28

Taniec, przyjaźń i techno

W tym odcinku Kasia gości pełne energii taneczne duo Hashimotowiksa (www.instagram.com/hashimotowiksa/) - które wspólnie tworzą Paulina Jaksim (aka @Technoqueen - www.instagram.com/technoqueen_qt/) i Kasia Kulmińska (aka @Technoprincess - www.instagram.com/technoprincesss/). Rozmawiamy o tym jak to jest być tancerką oraz o spektaklach, w których dziewczyny występują w ramach pracy w Polskim Teatrze Tańca, jak i tych, które realizują samodzielnie. Zadaję pytania o ciało: w ruchu, na scenie i w codziennym życiu.

27

Prawo do ciała

Rozmawiamy o książce „O tym się nie mówi” Emily Pine i o niepisanych prawach, którymi rządzi się kanon pięknego ciała: ma być zdrowe, pełnosprawne, białe, młode, smukłe, wydepilowane, umalowane i ładnie ubrane. Mówimy też o „Women don’t owe you pretty” Florence Given i o tym, że nie mamy obowiązku zaspokajać oczekiwań świata wobec kobiet, czyli bycia ładną i miłą. Bo co to właściwie znaczy?
Polecamy na insta:
26

O potrzebie polskiej herstorii

Obiecywany odcinek o herstorii polskiego feminizmu wyszedł nam trochę przewrotnie. Wraz z Lucyną Marzec, literaturoznawczynią i niesamowitą badaczką, rozmawiamy o herstorii, o różnych strategiach opowieści i o tym jakiej herstorii chciałyśmy. A na koniec spoglądamy w stronę czwartej fali feminizmu.
Podrzucamy kilka herstoryczych tropów:
Wspaniała książka o herstoryczkach i o strategiach herstorycznych:
„Moja historia kobiet” Michelle Perrot
„Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce” Małgorzata Fidelis
„Posełki. Osiem pierwszych kobiet” Olga Wiechnik
„Niegodne herstorii”? O nieobecności i stereotypowych wizerunkach kobiet w świetle podręcznikowej narracji historycznej w gimnazjum” Iwona Chmura-Rutkowska, Edyta Głowacka - Sobiech, Izabela Skórzyńska
„Brakująca połowa dziejów” Anna Kowalczyk
Agnieszka Graff
Gdzie jesteś, polski feminizmie? Pochwała sporu i niejasności
25

Rysunek jako ruch oporu – rozmowa Kasi z Gosią Bartosik

Dziś na antenie gościmy Gosię Bartosik – poznańską malarkę i rysowniczkę. Rozmawiamy o rysowaniu i protestowaniu oraz o tym czy można mówić o sztuce kobiecej i co taka etykietka miałaby w ogóle oznaczać. A także - jakże się do tego wszystkiego ma patriarchat.

Tu można podejrzeć sztukę i tatuaże Gosi Bartosik:

https://posoka.tumblr.com/

https://www.instagram.com/gosia.bartosik/

https://www.instagram.com/_rjro_/

https://www.instagram.com/pogadanki_rysunkowe/

https://www.instagram.com/jorgafux/

https://www.facebook.com/gosiabaartosik

https://ckzamek.pl/artykuly/499-gosia-bartosik/ - o rezydencji w Zamku „New Women Order” (+ wystawa „Obudziłam się dorosła”)

https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/rezydencja/rezydencje-artystyczne-gosia-bartosik-rysunek-jako-ruch-oporu/ - o rezydencji w bwa w Bydgoszczy „Rysunek jako ruch oporu” (+ wystawa „dzień dobry”)

https://artmuseum.pl/pl/wystawy/farba-znaczy-krew

http://farba.artmuseum.pl/pl - o wystawie w MSN w Warszawie „Farba znaczy krew”

https://terytoria.com.pl/1100-jaka-szkoda-krotkie-zycie-pauli-modersohn-becker.html - książka, o której wspomina Gosia

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/stryjenska - książka, o której wspomina Kasia

Jeżeli chcecie kupić obraz Gosi, odezwijcie się do niej na Instagramie!

24

O książce, która dostarcza argumentów do każdej dyskusji

Wiecie co? Wraca Kasia! Z tej okazji odcinek jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Rozmawiamy o długo wyczekiwanej książce, która naprawdę jest orężem w każdej dyskusji, bo przecież każda w jakimś momencie schodzi na temat obalenia patriarchatu, prawda?
„Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez to książka, na którą czekał każdy/każda z nas, wierzcie nam na słowo.

23

Mansplaining, czyli o tym jak mężczyźni objaśniają nam świat

Kilka lat temu Rebecca Solnit napisała przełomowy esej, w którym opisała doświadczenie wspólne dla wszystkich kobiet. Mansplainig, czy też mensplikacja to coś więcej niż uciszanie głosu kobiet i o tym właśnie rozmawiamy. Gościnią odcinka jest Lucyna Marzec, literaturoznawczyni i absolutnie wspaniała kobieta.
Mansplaining, krótka ściągawka:
Mansplaining, Explained by Two Man:
O mansplaining w SNL’u :
22

Tak, wciąż wierzymy w nowy, lepszy świat

Dodajemy sobie i Wam otuchy w tym trudnym czasie. Rozmawiamy o tym, czy rewolucja jest możliwa i przy okazji uświadamiamy sobie, że to już ten czas w naszym życiu kiedy używamy sformułowania „młodzi ludzie”. Zapraszamy Was do naszej lewackiej bańki, w której widzimy nadzieję w mroku. Gościem odcinka jest Piotr Buśko aka Twoja Stara.

21

No to jak to jest z tą poprawnością polityczną?

Zapalnikiem to stoczenia wielogodzinnej pseudofilozoficznej dyskusji może być dla nas dosłownie wszystko. Tym razem jest to krótki odcinek dokumentalnej serii Netflix’a „Wyjaśniamy” poświęcony zagadnieniu poprawności politycznej.

Gościem odcinka jest one and only - konserwatywna gaduła - Piotr Buśko aka Twoja Stara.

20

Jeszcze więcej GIRL POWER! - odcinek specjalny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt

Potrzebujemy prawdziwego empowermentu, wzmacniania dziewczynek i dziewczyn i o tym właśnie opowiadamy w tym odcinku. A Międzynarodowy Dzień Dziewcząt jest do tego świetnym pretekstem. Gościnią odcinka jest wspaniała Marta Mazurek.

„Dziewczyny, do boju! Poradnik młodej aktywistki” Keelyn Rich

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anna Dziewit-Meller

„Odwagi! Nie musisz być doskonała” Reshma Saujani

Marta Mazurek, „Syndrom oszustki” wywiad dla „Wysokich Obcasów”
https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,174350,26139015,kobiety-zbyt-czesto-padaja-ofiara-wewnetrznej-oszustki-maja.html

Iwona Chmura-Rutkowska, Maciej Duda, Marta Mazurek, Aleksandra Sołtysiak-Łuczak (red.) „Gender w podręcznikach. Projekt badawczy. Raport”, T. 1-3, Warszawa: Feminoteka, 2015 https://feminoteka.pl/raport-gender-w-podrecznikach-tom-1-3-publikacja-do-pobrania/

Lucyna Kopciewicz, „Rodzaj i edukacja”, Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, 2007

Agata Teutsch, „Siła, odwaga, solidarność - upełnomocnienie jako skuteczna strategia przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt i innej przemocy ze względu na płeć. Podręcznik dla organizacji i instytucji”, Kraków: Autonomia, 2016

„Kosmos dla dziewczynek” fundacjakosmos.org

"The danger of a single story " Chimamanda Ngozi Adichie

19

Jak być fair 24h?

No właśnie, czy można postępować 100% fair w świecie, w którym rządzi wyzysk i odliczamy do katastrofy klimatycznej? Jak oddawać się przyjemności i czy ona też staje się kategorią niemoralną? Z pewnością na te pytania nie odpowiemy, ale zgodnie z zasadą tego podcastu - nic nas nie powstrzyma przed wypowiedzeniem się na ten temat.
Gościem odcinka jest Piotr Buśko aka Twoja Stara- drag performer, aktywista i zdecydowanie wspaniała osoba.

18

Trzecia fala feminizmu - „Nie jestem postfeministyczną feministką, jestem trzecią falą”

Ostatnia odsłona herstorii ruchu feministycznego. Przyglądamy się reakcji, czyli backlashowi, z którym mierzyły się feministki w latach 80. XX w. Opowiadamy o wydarzeniach, które sprawiły, że narodziła się trzecia fala feminizmu, czyli ta, która dobitnie domaga się słyszalności wielu głosów i która pyta o przyszłość samego ruchu. Nie zapominamy też o niezwykłych kobietystkach, a wszystko to dzięki Marcie Mazurek, która ponownie odkrywa te mniej znane i bardzo ważne karty herstorii. 

Lista lektur:

Daisy Hernandez & Bushra Rehman „Colonize This!”
Jennifer Baumgardner & Amy Richards „Manifesta”
Nancy Cott „The grounding of modern feminism”
bell hooks, „Teoria feministyczna”
Susan Faludi, „Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom”
Naomi Woolf, „Mit urody”
Natasza Walter „Żywe lalki. Powrót seksizmu”
 E. Kay Trimberger "Nowa singielka"
Alice Walker „W poszukiwaniu ogrodów naszych matek”, w: „Teorie wywrotowe. Antologia przekładów” pod red. naukową Agnieszki Gajewskiej
Layli Phillips „Kobietyzm: na własną rękę”, w: „Teorie wywrotowe. Antologia przekładów” pod red. naukową Agnieszki Gajewskiej
Leela Gandhi, „Teoria postkolonialna”
Gayatri Chakravorty Spivak „Czy podporządkowani inni mogą przemówić”
https://bit.ly/35G9ZUO
Krystyna Kłosińska „Feministyczna krytyka literacka”
http://www.sbc.org.pl/Content/49189/feministyczna_krytyka_literacka.pdf

Taylor Swift's MISS AMERICANA Documentary (Netflix)
"Kobieta", reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia - do zobaczenia online podczas 17. MDAG w sieci (19.09-4.10.2020)
https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Kobieta

17

Druga fala feminizmu, czyli prywatne jest polityczne

Jakie hasła pojawiły się na sztandarach ruchów kobiecych po zdobyciu praw wyborczych? Co wydarzyło się po publikacji „Mistyki kobiecości” Betty Firedan (1963) i wskazaniu na „problem, który nie ma imienia”?  Zaczęła się prawdziwa rewolucja! Tym razem opowiadamy o hestorii drugiej fali feminizmu i wyodrębnianiu się różnych kobiecych głosów.
Opowiemy też, jak to było naprawdę z paleniem staników.

Gościnią odcinka jest Marta Mazurek, feministka, samorządowczyni, którą szczerze uwielbiam i z którą mogłabym rozmawiać godzinami.

Lista lektur / filmów / seriali

Betty Friedan „Mistyka kobiecości”
Adrainne Rich „Zrodzone z kobiety”
Simone de Beauvoir „Druga płeć”
Carol Hanisch „Personal is Political”
Virginia Woolf, „Własny Pokój, Trzy gwinee”
Kate Millet, Polityka seksualna
http://www.ekologiasztuka.pl/pdf/f0054millet.pdf
Germaine Greer, „Kobiecy eunuch”
Erica Jong, „Strach przed lataniem” (powieść)
Adrienne Rich, „Przymus heteroseksualności a egzystencja lesbijska”
https://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/recenzje/przymus-heteroseksualnosci-a-egzystencja-lesbijska/

Dla wytrwałych:

Helene Cixous, „Śmiech Meduzy”
 https://bit.ly/3hKXV7D
Luce Irigaray, „Ta płeć (jedną) płcią niebędąca”
Mary Daly, „Gyn/ecology. The Metaethics of Radical Feminism”

Filmy i seriale:

Mike Newell, „Uśmiech Mony Lisy”
Todd Haynes, „Daleko od nieba”
Stephen Daldry, „Godziny”
Johanna Demetrakas, „Feministki. Co sobie myślały?” (Netflix)
Dahvi Waller, „Mrs America” (HBO)

16

Pierwsza fala feminizmu - chcemy całego życia!

Prawa kobiet, o które walczyły nasze mamy, babcie, siostry, przyjaciółki wciąż poddawane w wątpliwość. Znajomość herstorii, kobiet i sojuszników, którzy przyczynili i wciąż przyczyniają się do walki o równe prawa, o prawa człowieka wydają się być niesamowicie ważne.

Pragniemy przedstawić herstorię ruchu feministycznego chociażby w zarysie, nie siląc się na wyczerpanie tematu. Posłużymy się podziałem przyjętym przez ruch, używając metafory „fali”, która jednocześnie pokazuje różnorodność ruchu, zmiany zachodzące w jego obrębie i ewolucję w kontekście politycznym, społecznym, literackim i kulturowym.

W każdym odcinku opowiemy o niesamowitych i mniej znanych herstoriach, pokazując tym samym, że walka rozpoczęta ponad 100 lat temu wciąż trwa.

Gościnią specjalną cyklu jest ponownie Marta Mazurek.

Chcecie więcej? Proszę bardzo, podrzucamy Wam kilka świetnych lektur.

Charlotte Gordon, „Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley” (Wydawnictwo Poznańskie 2019)
Aneta Górnicka-Boratyńska, „Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939”
Sojourner Truth, „Czyżbym nie była kobietą” http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/articles.php?article_id=319

Charlotte Perkins Gilman „Żółta tapeta” https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,3900218.html

FILMY:
Katja von Garnier, „Niezłomne”, 2004
Sarah Gavron, „Sufrażystka”, 2015
Marta Dzido, Piotr Śliwowski, „Siłaczki”, 2018

15

Wszyscy powinniśmy być feministkami i feministami, ale jak mają robić to faceci?

Tak, znowu gadamy o feminizmie, bo nigdy dość! Samozwańczo ogłaszamy, że hasłami 2020 są sojusznictwo oraz przywilej i w związku z tym zastanawiamy się, jak mężczyźni mogą być sojusznikami kobiet. W końcu to świat niewygodnych reguł dla obu płci.

Tym razem do rozmowy zaprosiłyśmy Kubę Wojtaszczyka, pisarza, dumnego feministę, współtwórcę podcastu serialowego „Nie spać, słuchać!”.

14

Sprawdź swój przywilej

Stwierdzenie, że żyjemy korzystając na codzień z wielu przywilejów może wydawać się trywialne. Ale czy na pewno?
Najbardziej opiniotwórczy, dla lewicujących hipsterów między 25-35 rokiem życia, portal buzzfed #żart , podrzucił test, w którym można sprawdzić skalę swojego uprzywilejowania. Sprawdziliśmy więc. A to wszystko dlatego, że coraz trudniejsze jest dla nas bycie po prostu człowiekiem w 2020 roku.
Gościem specjalnym odcinka jest ponownie mój wspaniały przyjaciel i drag performer - Twoja Stara.
13

Biały przywilej cz.2

Kontynuacja rozmowy ze wspaniałą Martą Mazurek. Dyskutujemy o tym, czym jest i jak przejawia się biały przywilej. Przyglądamy się też raniącym słowom i powodom, dla których nie powinniśmy używać słowa „Murzyn”. Rozmawiamy też o dyskusji wokół „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza.

12

Biały przywilej cz. 1

Po przeczytaniu książki Reni Eddo-Lodge wcale nie dziwię się „Dlaczego nie rozmawia już z białymi o kolorze skóry”. Coś w końcu musi się zmienić. A ta zmiana powinna wyjść od nas - posiadaczy białego przywileju. Po ostatnich wydarzeniach, które miały miejsce w USA, po śmierci Georga Floyda, potrzeba rozmowy, edukacji i zmiany jest jeszcze bardziej konieczna. W pierwszej części kolejnego odcinka specjalnego, rozmawiam z niesamowitą Martą Mazurek o ruchu Black Lives Matter i rasizmie systemowym.

Co czytać, co oglądać?

Książki:
Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”; James Baldwin „Zapiski syna tego kraju” ; Sven Lindqvist „Wytępić całe to bydło” ; Chimimanda Ngozi Adichie (po raz kolejny, wszystko, ale szczególnie „Amerykaana”; Audre Lorde „Siostra Outsiderka. Eseje i przemówienia”; Toni Morrison „Najbardziej niebieskie oko”; Tayari Jones „Nasze małżeństwo”; bell hooks „Teoria feministyczna” oraz Roxane Gay, Zadie Smith, Alice Walker

Filmy:
“Długa droga do domu” Richard Pearce; “Gdyby ulica Beale mogła mówić” Barry Jenkins; “Najlepsi wrogowie” Robin Bissel; “Służące” Tate Taylor; “Selma” Ava Du Vernay; “Mississippi w ogniu” Alan Parker; “What happened, Miss Simone?” Liz Garbus

Seriale:
„She’s gotta have it” Spike Lee; „Insecure” Issa Rae; „Here and now” Alan Ball; „Dear White People” Justin Simien
„Mogę Cię zniszczyć”; „Betty” Crystal Moselle; „Małe ogniska” (Little Fires Everywhere); „Jak nas widzą” Ava Du Vernay

Dokumenty:
„XIII poprawka” Ava DuVernay; „Nie jestem twoim murzynem” Raoul Peck

 „Still processing” podcast Jenny Wortham i Wesley’a Morrisa

11

Siła psychoterapii. Dlaczego warto o niej mówić?

Kolejny odcinek specjalny, także dlatego, że bardzo osobisty. Rozmawiamy o zdrowiu psychicznym i o tym, jak potrzebne jest dbanie o siebie także w tym aspekcie. Opowiadamy o własnym doświadczeniu związanym z psychoterapią, obalając przy tym mity krążące wokół tego tematu. Nadużywamy metafory z leczeniem zęba, ale jak się sami przekonacie - jest ona dość trafna.

Gościnią tego odcinka jest Arieta Prusak, superwoman i wspaniała przyjaciółka.

Przy okazji - warto przeczytać: „My Sh*t Therapist & other mental health stories” Michelle Thomas.

10

Na własnych zasadach. Kobiety a biznes.

Rozmawiamy o tym, jak płeć determinuje relacje w biznesie, o przebijaniu się przez szklany sufit, a także o tym, że warto znaleźć swoją drogą i być liderką na własnych zasadach.

Odcinek specjalny, w którym gościnią jest Arieta Prusak, CEO Agencji Kreatywnej MOXIE.

09

Dlaczego dziewczyny kochają drag queens?

Odcinek specjalny, w którym gościmy drag performerkę - Twoją Starą, matkę, której nigdy nie mieliście / nie miałyście i uwierzcie nam, po wysłuchaniu rozmowy -zapragniecie mieć! Bo kto powiedział, że nie można mieć dwóch matek? Zastanawiamy się wspólnie, jak fenomen programu RuPaul Drag Race wpłynął na sztukę drag’u i dlaczego my kobiety tak bardzo kochamy drag queens?

08

Katastrofa nadciąga, ale ekofeminizm Was uratuje!

Feminizm i ekologia dzielą wiele wspólnych założeń, ich wspólną misją jest obalenie kapitalizmu i patriarchatu - i to nam się podoba. W tym odcinku snujmy różne wizje katastroficzne, ale nie pozostawiamy Was bez nadziei w towarzystwie chwastów i mopsów.

Wspominamy: Dziewczyny w naturze

Martin Caparrós „Głód”
Areta Szpura „Jak uratować świat?”
Elizabeth Kolbert "Szóste wymieranie. Historia nienaturalna”
„F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat”
„Notes from an apocalypse” Marc O’connel
„False alarm. How climate change panic costs us trillions, hurts the poor, and fails to fix the planet” Bjorn Lomborg
„Sex, robots and vegan meat” Jenny Kleeman

Dodatkowo o ekofeminizmie poczytacie u Donny Harraway, czy Julii Fiedorczuk.

07

Kobieca kultura - o potrzebie identyfikacji - część II

Kontynuujemy rozmowę z poprzedniego odcinka. Tym razem powołując się na przykłady, rozmawiamy o kobiecej przyjaźni, o terapeutycznym aspekcie obcowania ze sztuką, o okresie i potrzebie wielowymiarowych postaci we wciąż niedoreprezentowanej przez kobiety kulturze!

Ellena Ferrante „Genialna przyjaciółka” (4-tomowa seria) i w ogóle wszystkie książki tej autorki.
„Okresowa rewolucja” reż. Rayka Zehtabchi (dostępny na Netflixie),
Rupi Kaur „Słońce i jej kwiaty”, „Mleko i miód” ,
Sztuka okresowa, polecamy prace prace takich artystek jak Judy Chicago, Jen Lewis, Andrea Nhuch, Emily Lapeyre Gui, czy Vanessa Tiegs.

Wspominamy też sztukę Agaty Olek i Moniki Drożyńskiej i niestety nieodbywający się już festiwal No Women No Art

06

Kobieca kultura - o potrzebie identyfikacji - część I

Rozmawiamy o tym, co dla nas znaczy, że kultura czy sztuka jest kobieca. Zastanawiamy się, czy potrzebujemy w ogóle takiego określenia i w jakim stopniu jest ono jest dla nas otwierające, czy wręcz przeciwnie - zamykające

05

"Mrs. America", czyli bardzo ważne rzeczy w świecie seriali

W tym odcinku rozmawiamy o serialu, który totalnie nas porwał - "Mrs. America”. Przedstawia on realia lat 70., genezę drugiej fali feminizmu i walkę o wprowadzenie do konstytucji amerykańskiej poprawki gwarantującej równe traktowanie bez względu na płeć - ERA (Equal Rights Amendment). Rozmawiamy na świeżo, o naszych odczuciach, po obejrzeniu pierwszych kilku odcinków i przedstawiamy Wam kilka powodów, dla których koniecznie musicie poznać tę historię.

04

Girl Power - razem jesteśmy silniejsze

Girl Power, siła kobiet, women empowerment - jakbyśmy tego nie nazwały jedno jest pewne - w jedności siła. Rozmawiamy o tym jak ważne jest bycie razem i docenianie girlpowerowych inicjatyw, które nie tylko ładnie wyglądają na sztandarze, ale robią super robotę!

03

Czy jesteśmy złymi feministkami i co to w ogóle znaczy?

Kochamy muzykę. W tym odcinku muzyka robiona przez kobiety jest dla nas pretekstem do rozmowy o problematycznych idolkach i „złych feministkach”. Zastanawiamy się, czy feminizm w wersji pop jest wporzo, bo trafia do wielu, czy raczej nie bardzo, bo spłyca idee.
Dla równowagi i złapania innej perspektywy (po słuchaniu popu i chwytliwego rapu), poczytajcie sobie Jessę Crispin.

Jessa Crispin: Why I’m Not a Feminist

wspominamy:
Beyoncé: “Run The World”, “***Flawless" ft. Chimamanda Ngozi Adichie,
Roxane Gay „Bad Feminist”,
„Histeryczki” (zbiór opowiadań org. tytuł „Difficult Women”)

+ Roxane jest świetną mówczynią, polecamy:
TED: https://www.youtube.com/watch?v=Fxt_MZKMdes
Spotkanie w Torronto: https://www.youtube.com/watch?v=JvoiQbfi5No&t=4156s

Solange: „Don’t touch my hair” i w ogóle cały album „A Seat at the Table”
Taylor Swift - dokument “Miss Americana” (do obejrzenia na Netflixie)
Noname - album “Telefone”
Lizzo: „Good As Hell", “Fitness”

Jako bazę do poszukiwań muzyki elektronicznej robionej przez kobiety polecamy:
www.hhv.de/shop/de/women-of-electronic/p:31zoTE

02

O co tyle spiny - o randkach i uczuciach

Lubicie gadać o randkach? My bardzo! Mamy kilka teorii związanych z tym jak Tinder (i inne apki) zmienił nasze podejście do miłości i zakochiwania się. Nadużywamy słowa „jakby” jeszcze bardziej niż w 1. odcinku, polecając książkę Blythe Roberson, która, jak my - nie cierpi patriarchatu, ale lubi chodzić na randki. Linda wciąż chrapie w tle.

Gadamy o:
„How to Date Men When You Hate Men”/„Do kina czy na film? Czyli jak randkować z facetami, chociaż tak bardzo nas wkurzają”, Blythe Roberson

Polecamy też:
„The Unexpected Joy of Being Single” Catherine Gray
„Miss Americana” reż. Lana Wilson - dokument o Taylor Swift, „problematycznej idolce” jak określa ją Blythe Roberson

Seriale:
„Girls”, „Better things”, „Love”, „Easy”, „Sex education”, „Broad City”

01

Nie mam PMS’a, po prostu mówię co czuję

Jesteśmy feministkami i jak się okazuje musimy dodać sobie odwagi. Nadużywamy słów „równość”, „feminizm”, „jakby” i „serio” i jak to zwykle bywa w toku naszych rozważań mopsiczka Linda zaczyna chrapać, a my wciąż próbujemy ustalić jak żyć.
To podcast z perspektywy niedoskonałych feministek, w których chcemy wam nadawać o: książkach, filmach, popie i mainstreamie i co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy.

Gadamy o:
„Odwagi! Nie musisz być doskonała” Reshma Saujani
„Brave not perfect” Reshma Saujani
www.BraveNotPerfect.com

Reshma Saujani - Teach girls bravery not perfection | TED Talk
www.ted.com/talks/reshma_saujan…rfection/discussion

Na dobry początek polecamy:
Chimamanda Ngozi Adiche „We should all be feminist” + wszystkie inne jej książki, bo jest serio wspaniała!
Susan Sontag - wszystko co wydała, zwłaszcza „Dzienniki”
bell hooks – „The Will to Change”, a najlepiej wszystko, niestety po polsku jest tylko „Teoria feministyczna: od marginesu do centrum”
Czytanki feministyczne | poznańska inicjatywa, cykliczne spotkania i dyskusje książkowe
A wy co czytacie?