Znamy się z pracy. Przy kawie wymieniamy się książkami, filmami i serialami, które skupiają się na kobietach i ich życiu. Bo jesteśmy kobietami i wszystko to, co kobiece interesuje nas żywo. Bo widzimy, że kultura tworzona głównie na męskich wzorcach nas infantylizuje, lekceważy i kreuje dla nas role, w których jest nam niewygodnie. Bo jesteśmy feministkami, jak każdy rozsądny człowiek. A jednocześnie chodzimy do pracy, na zakupy, na randki i jakoś żyjemy. I nawet nas lubią ludzie. Gadamy o tym wszystkim, też o tym co dla nas znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiujemy.
Nowe odcinki co drugą środę.
Polecamy materiały:
THE DANGEROUS RISE OF ANDREW TATE, Vice
"The Red Pill", Cassie Jaye
https://www.youtube.com/watch?v=Q7MkSpJk5tM
Swallowing the Red Pill: a journey to the heart of modern misogyny,Stephen Marche
https://www.theguardian.com/technology/2016/apr/14/the-red-pill-reddit-modern-misogyny-manosphere-men
Manosfera, czyli bunt upokorzonych samców, Agnieszka Graff
https://czaskultury.pl/wp-content/uploads/woocommerce_uploads/2021/03/15-20_AGraff_Manosfera_CzasKultury_12019-pjr93n.pdf?fbclid=IwAR3xqbH1nDZYeXqHkzVyHHGI6A8wweBC1cc80Ks3Sd-k9ibdIijFvKMk6uc
Victims of Feminism’: Exploring Networked Misogyny and #MeToo in the Manosphere, Valerie Dickel
https://gnet-research.org/2022/06/08/victims-of-feminism-exploring-networked-misogyny-and-metoo-in-the-manosphere/
Na fali inby wokół wypowiedzi Katarzyny Nosowskiej o feminatywach, zbieramy wszystkie argumenty za używaniem żeńskich końcówek. Pozdrawiamy więc wszystkie słuchaczki, naukowczynie, kierowniczki i kierowczynie, chirurżki i architektki!
A naszą gościnią i ekspertką jest Pani od feminatywów, czyli Martyna Zachorska, której książka pt. „Żeńska końcówka języka” ukaże się wiosną tego roku. Polecamy!
Do podlinkowania:
https://zycie.hellozdrowie.pl/feminatywy-obecne-sa-w-jezyku-polskim-od-zawsze-martyna-f-zachorska/
W tym odcinku opowiadamy o filmie "Jednym głosem" oraz reportażu "Powiedziała" Jody Kantor i Meghan Twohey, który rekonstruuje przebieg dziennikarskiego śledztwa o obleśnej świni - Harvey'u Weinstein'ie. Jakie następstwa #metoo obserwowaliśmy w ostatnich latach? Co jeszcze mamy do zrobienia i czego powinniśmy się uczyć od Tarany Burke i bell hooks?
Polecamy:
"Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #metoo", Jody Kantor, Meghan Twohey
"From Aggressive Overtures to Sexual Assault: Harvey Weinstein’s Accusers Tell Their Stories" Ronan Farrow:
"Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli" Ronan Farrow
Person of the Year 2017 by Time Maghazine: The Silence Breakres:
https://time.com/time-person-of-the-year-2017-silence-breakers/
Wywiad z Jodi Kantor i Meghan Twohey po filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=RulA4ec4HxM
Jak #metoo zmienia świat?
Tarana Burke: Me Too is a movement, not a moment | TED:
Od kilku miesięcy w Poznaniu działa Local Girls Movement, czyli oddolna inicjatywa od dziewczyn dla dziewczyn. Rozmawiamy z Aleksandrą Sudolską, inicjatorką LGM oraz współtwórczynią klubu Schron, w którym bezpieczna przestrzeń ma ogromne znaczenie. Gadamy o siostrzeństwie, byciu feministkami in progress i o wielu innych super sprawach więc klikajcie PLAY!
Gdzie szukać informacji o działaniach Local Girls Movement?
insta: https://www.instagram.com/localgirlsmovement/
fejs: https://www.facebook.com/localgirlsmov
Rozgadałyśmy się o naszym ulubionym temacie - MIŁOŚCI! Kontynuujemy rozmowę o tym, jak sprawić, by równość i partnerstwo były seksi i co stoi temu na przeszkodzie.
Bierzemy na warsztat nasz ukochany temat - MIŁOŚĆ! Czy można jeszcze coś powiedzieć w tym temacie? No raczej! Trzeba ją zdekonstruować. Robimy to razem z Mona Chollet i jej wspaniałą książką "Wymyślić miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje relacje między mężczyznami, a kobietami".
Przedstawiamy drugi odcinek z cyklu SHERO, który dedykujemy Margaret Atwood - pisarce, która nie boi się wygłaszać komentarzy mogących nie spodobać się opinii publicznej. Możecie się o tym przekonać sięgając po "Palące pytania - eseje aktualne z lat 2004-2021". Klasycznie przywołamy nasze ulubione hasło "cancel culture", pogadamy o złych i dobrych feministkach, ale też przyjrzymy się temu jak bardzo nieprzyjemnie "Opowieść podręcznej", dystopia Atwood z 1985 roku, przypomina dzisiejszą rzeczywistość i pokazuje czym się kończy ograniczanie praw kobiet.
Polecamy:
ZBIÓR ESEJÓW "PALĄCE PYTANIA":
wielkalitera.pl/sklep/eseje/palace-pytania/
ESEJ "CZY JESTEM ZŁĄ FEMINISTKĄ"
magazynpismo.pl/kultura/esej-kult…m-zla-feministka/
PRZEDRUK WYWIADU Z ATWOOD W MAGAZYNIE PISMO - magazynpismo.pl/idee/rozmowa/marg…t-atwood-twitter/
I JEGO ORYGINAŁ W THE GUARDIAN www.theguardian.com/books/ng-intera…TmFC76se8kYnhn0
podcast YOU'RE WRONG ABOUT - odcinek o cancel culture
open.spotify.com/episode/6UGeR4p0…HLRPykbFV-Ge9g0g
podcast HOW I FOUND MY VOICE - z udziałem Atwood - open.spotify.com/episode/6YiBtZQ0…xLQQ-wHuB_z9genQ
„MARGARET ATWOOD. SŁOWO TO SIŁA”, reż. Peter Raymont, Nancy Lang
BookTube - jedna z morza fajnych rozmów dostępnych na YT, na bardzo fajnym kanale dedykowanym książkom - prowadzą super dziewczyny!
www.youtube.com/watch?app=desktop…fsr_W_VW3NMOfZWXY
O "problematyczności" Atwood super tekst
www.writingonglass.com/content/marga…mXYGA8mxe6rfE
Wrocławskie stowarzyszenie Kultura Równości ruszyło z nowym projektem - queerowym klubem książki. Jest to dla nas świetny pretekst to rozmowy o literaturze, kanonie i o tym, co i dlaczego chcemy czytać. A że jesień sprzyja to jedziemy z tematem i polecamy super książki. Gościnią odcinka jest Wasza ulubiona drag queen - Twoja Stara.
"12 kroków do miłości" to reality show, w którym królowa polskiej sceny muzycznej szuka "tego jedynego". Czy go znajdzie? Tego nie wiemy, ale przyglądamy się całemu procesowi, przeprowadzając feministyczną nadinterpretację.
Na początku października Kasia wzięła udział w konferencji poświęconej herstoriom. Na zaproszenie Oliwii Olesiejuk, autorki koncepcji konferencji, w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze spotkały się edukatorki, aktywistki, pracownice kultury, członkinie kół gospodyń wiejskich, pisarki i działaczki samorządowe i rozmawiały o tym w jaki sposób możemy inspirować się naszymi przodkiniami by pracę organiczną wykonywać również dziś. Główna część tego odcinka to rozmowa z Małgorzatą Tkacz-Janik o tym dlaczego potrzebujemy herstorii. Małgorzata uważa, że dzień bez herstorii to dzień stracony, jest Ślązaczką, kulturoznawczynią i organizatorką licznych herstorycznych inicjatyw.
Wraz ze śmiercią Elżbiety II symbolicznie skończyła się pewna epoka i z tej okazji zadajemy sobie kilka pytań, w tym przede wszystkim o to, kogo to smuci? Poza tym zastanawiamy się: co symbolizuje monarchia i czy kiedyś się skończy, czy Ela była feministką, czy miała lekkie życie i jak zmieniał się jej wizerunek?
Natchnione orężem miłości bell hooks, rozmawiamy o tym dlaczego kobiety (i nie tylko one) nie chcą nazywać się feministkami. Zgłębiamy powody, skanujemy stereotypy i zadajemy wiele pytań, na które nie dajemy jednoznacznej odpowiedzi, czyli klasyka w naszym wydaniu.
Zaczynamy cykl bez nazwy, w którym będziemy przybliżać wspaniałe feministki. W pierwszej odsłonie zachwycamy się bell hooks, naświetlamy najważniejsze wątki z jej dorobku feministycznego i szczegółowo omawiamy, najważniejszą naszym zdaniem książkę, - "Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości".
Wakacje to dziwny czas - mamy odpoczywać i niby nie stresować się, bo sezon ogórkowy, ale hola hola - chyba nic bardziej mylnego (stwierdzenie na sierpień 2022). Przyglądamy się imbom, skandalom i skandalikom, kulturze wykluczenia i przebudzenia, kontekstowo dorzucając film "Nie w porządku". A gościnią jest one and only Twoja Stara - hejooooo hejooooo!
Wreszcie jest! Odcinek o macierzyństwie. Powstawał długo, we współpracy z 9 wspaniałymi znajomymi mamami, przyjaciółkami Kasi. Opowiadają o blaskach i cieniach ciąży, porodu, połogu, bycia mamą i bycia dalej sobą. Z własnej perspektywy, na bazie swoich doświadczeń. Mówią: Iza, Natalia, Julia, Marta, Sara, Ania, Kasia, Anita i Beata.
Zdjęcia:
@ulotne.foto
@kasia_sekula
Feministyczna analiza serialu "Pam i Tommy" wjeżdża z impetem. Rozmawiamy o początkach Internetu, o wizerunku bimbo, o słynnych wyciekach prywatnych taśm celebrytów, ale przede wszystkim o prawie do siebie, swojego ciała i prywatności w ogóle. Herstoria Pameli Anderson jest jaskrawym przykładem stosowania podwójnych standardów w ocenie i traktowaniu kobiet.
Zbieramy wątki, które pojawiły się w związku z procesem międziędzy dwójką celebrytów, którzy postanowili zniszczyć się nawzajem. Rozmawiamy o tym, jak media kreują wizerunek ofiary, a z kobiet robią wariatki, których nie da się lubić. Zastanawiamy się, dlaczego tak łatwo wydajemy osądy i wreszcie jak to wszystko wpłynie na zdobycze ruchu #metoo?
Dokładnie dziś premierę ma pionierski i ważny reportaż o polskiej scenie dragowej. Gośćmi odcinka są autor - Jakub Wojtaszczyk oraz wspaniała Twoja Stara, jako bohaterka opowieści i puszczająca oko z okładki muza. Rozmawiamy m.in. o osobistych doświadczeniach, powodach, dla których drag pojawia się w życiu bohaterów i bohaterek reportażu i jak staje się nie tylko kulturowym fenomenem, ale arcyważnym elementem społeczności LGBTQ+.
Zastanawialiście się kiedyś, co robi teraz Beyonce? Albo jak ogarnąć instagramowy feed, przez który przebijają się zdjęcia z wojny i propozycje festiwalowego outfitu? Dlaczego tak bardzo interesuje nas to, co ubrały gwiazdy na Met Galę i co dzieje się u Kardashianów? O tym wszystkim i wielu innych wątkach w rozmowie z Waszą ulubioną gościnią: Drag Queen - Twoją Starą!
Ten odcinek dedykujemy wspaniałym, odważnym feministkom - ukraińskiej grupie FEMEN i rosyjskiej grupie PUSSY RIOT, które od wielu lat ostrzegały świat przed złem wcielonym w postaci toksycznej męskości rosyjskich władz. Opowiadamy o ich działalności, bazując na informacjach przedstawionych w filmach dokumentalnych o tych dwóch grupach aktywistycznych.
UKRAINA TO NIE BURDEL - https://www.imdb.com/title/tt3136842/
PUSSY RIOT - MODLITWA PUNKA - https://www.imdb.com/title/tt2481238/
Pussy Riot Is Running Against Putin for President:
https://www.youtube.com/watch?v=7xd0WlrSEik&t=317s
Tak się złożyło, że w ostatnim czasie na popularnych platformach streamingowych pojawiło się kilka produkcji poświęconych kobiecej przyjemności. Rozmawiamy mi.n o: serialu Minx, pokazującym herstorię powstania pierwszego magazynu erotycznego dla kobiet; o pionierkach feministycznego porno; a także o popularnonaukowych seriach dokumentalnych, które wypełniają lukę wiedzy o edukacji seksualnej, kobiecym ciele i odkrywaniu przyjemności.
polecajki:
MINX - https://www.imdb.com/title/tt11947418/
Pożądanie - https://www.imdb.com/title/tt17550758/?ref_=fn_al_tt_1
Wymiary przyjemności -https://www.filmweb.pl/serial/Wymiary+przyjemno%C5%9Bci-2022-10009364
Turned On - https://www.filmweb.pl/serial/Hot+Girls+Wanted%3A+Turned+On-2017-783460
magazyn PISMO - https://magazynpismo.pl/kultura/esej-kultura/gdy-nudzi-cie-porno-nakrec-je-sama/?seo=pw
Choć uważamy, że terapia jest dobrodziejstwem i przyda się każdemu, dziś zastanawiamy się jakie mogą być niebezpieczeństwa kultury „przeterapeutyzowania”. Rozmawiamy o zastępowaniu terapii feedem z social mediów, diagnozowaniu się przez posty na Instagramie i o tym czym to się różni od prawdziwej pracy nad sobą pod opieką specjalistów. Poza tym, klasycznie, przypominamy, że źródłem cierpienia jest system, a dostęp do dobrych terapeutów – przywilejem.
Artykuł, o którym mówimy:
https://magazynkontakt.pl/na-instagramowej-kozetce-niebezpieczenstwa-internetowej-kultury-terapeutycznej/
I polecamy znów książkę Tomasza Stawiszyńskiego: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4975455/ucieczka-od-bezradnosci
Na oderwanie się od straszliwie smutnej rzeczywistości przynosimy wam nowy trend – bimbo. Kim są współczesne pindy i lalunie i co to ma wspólnego z feminizmem? Czy chodzi tylko o wygląd seksownej słodkiej idiotki, czy kryje się za tym coś więcej? Czy hiperfeministyczny look może służyć do walki o wolność i niezależność?
Obadajcie najbardziej znane bimbo:
Chrissy Chlapecka www.tiktok.com/@chrissychlapecka…19034658113473798
Alicia Amira www.youtube.com/watch?v=sjXUcTXug_A
Griffin Maxwell Brooks www.tiktok.com/@griffinmaxwellbr…02159284725894406
Inspirujące artykuły:
www.buzzfeednews.com/article/emmeli…leabag-twitter
www.vice.com/en/article/4aw4kd/…-that-mean-for-you
A w nawiązaniu do wstępu polecamy:
odc. podcastu dział zagraniczny o weryfikowaniu wiadomości - open.spotify.com/episode/5AmxpWYmXVgTSSKsjNsWgc
podcast Dariusza Rosiaka "raport o stanie świata" - open.spotify.com/show/78XFGmDPyfP54jCFno2STm
Do rozmowy o aborcji zaprosiłyśmy Adriannę Sołtysiak, która od wielu lat zajmuje się pro-aborcyjnym aktywizmem. Rozmawiamy o stygmie aborcyjnej, o obowiązujących przepisach, o działalności Aborcyjnego Dream Teamu i samoorganizujących się sieciach wsparcia. A ponieważ (jak zwykle) nie zdążyłyśmy powiedzieć wszystkiego, to na Spotify podrzucamy linki, pod którymi można znaleźć rzetelne informacje, posłuchać i poczytać więcej na ten temat.
Zima to ciężki okres, brak słońca to już gruba przesada więc chciałyśmy zapodać sobie serial na rozluźnienie. Okazało się jednak, że „The Morning Show” porusza za dużo ważnych kwestii, by na czystej przyjemności się skończyło. Zapraszamy do naszej chaotycznej rozkminy!
Polecamy artykuł: https://krytykapolityczna.pl/kultura/film/olga-szmidt-the-morning-show-czyli-koniec-snu/
Gościnią Kasi jest Loti Kiara, która dzieli się swoim doświadczeniem z pracy seksualnej. Kasia pyta o wszystko co chce, a Loti opowiada: o platformach z treściami dla dorosłych i o robieniu filmów erotycznych, o budowaniu swojej bazy fanów, o eskorcie i sugar daddies, ale także o formach wspierania osób pracujących seksualnie w Berlinie, o ratowaniu sexworkerek na siłę, o byciu w związku z osobą spoza branży i o tym czego można się nauczyć w tej pracy.
Linki:
www.hydra-berlin.de/
instagram.com/dwiedupyodupiepodcast
Czy to będzie pierwszy odcinek, gdzie trochę się ze sobą nie zgadzamy? Być może! A to wszystko przez „I tak po prostu…” czyli kontynuację herstorii bohaterek kultowego serialu „Seks w wielkim mieście”. To temat, którego nie mogłyśmy pominąć, zwłaszcza, że bez urazy, ale WSZYSCY PRZESADZACIE! (Zdaniem Agnieszki, która puszcza serial nawet mopsiczce Lindzie).
Przyglądamy się krytyce serialu i rozprawiamy się tym w naszym stylu - feministycznie i z empatią. Uwaga, będą spoilery!
Dla piszących doktorat z tego serialu:
https://krytykapolityczna.pl/kultura/film/wisniewska-i-tak-po-prostu-%E2%88%92-jak-nie-ma-samanty-w-wielkim-miescie-nie-ma-seksu/
https://variety.com/2021/tv/reviews/and-just-like-that-satc-review-1235129553/
https://krytykapolityczna.pl/kultura/boomerki-z-seksu-w-wielkim-miescie-staraja-sie-nadazac/
https://www.thedailybeast.com/and-just-like-thats-che-diaz-is-the-worst-character-on-tv
Na koniec kolejnego szalonego roku szukamy pozytywów - jak się okazuje kilka ich było! Ale jedno jest pewne 2021 też nas nie rozpieszczał. Robimy przegląd pozytywnych postaci i wydarzeń, dziękujemy i pozdrawiamy osoby zaangażowane w sprawy bliskie naszym sercom.
Na nowy rok życzymy optymizmu i wytrwałości i pamiętajcie, nadzieja wyłania się w końcu z mroku!
Kontynuujemy wątki z odcinków o wokeness i cancel culture. Zamiast kasowania ludzi proponujemy – zgadnijcie co? – rozmowę, wyrozumiałość i próbę znalezienia jakiejś płaszczyzny porozumienia. Chociaż rozumiemy też, że czasem nie starcza tej cierpliwości. Zastanawiamy się czy to w porządku nie zaprosić autorki uniwersum Harry’ego Pottera do specjalnej produkcji z okazji 20-lecia filmu. No i życzymy spokojnych rozmów przy wigilijnym stole.
Polecamy:
Podcast „skądinąd” Tomasza Stawiszyńskiego oraz jego książkę „Ucieczka od bezradności”
lubimyczytac.pl/ksiazka/4975455/u…ka-od-bezradnosci
stawiszynski.org/category/podcast…adinad-podcasty/
Ayishat Akanbi:
www.youtube.com/watch?v=_-WimRb2j…el=DoubleDownNews
www.youtube.com/watch?v=Sni7ghqHBJw
the problem with JK Rowling ;)
czyli wspaniała ContraPoints www.youtube.com/watch?v=7gDKbT_l2…nnel=ContraPoints
i informacja o rocznicowej produkcji HBO: screenrant.com/harry-potter-reun…g-missing-reason/
Gościem Kasi jest Bartek Mroczkowski, który filozofię traktuje praktycznie i materialnie, pilnując tego, by nie oddalała się zbytnio od życia. Będzie więc o tym w jaki sposób filozofia (i sztuka) mogą nam być przydatne do tego, by wymyślać nowe światy i sposoby na wyjście z kryzysów: społecznych, ekonomicznych, klimatycznych. Jest to rozmowa o granicach wyobraźni i potrzebie ich poszerzania.
Polecajki:
Obrona doktorska Bartka (online) – poniedziałek 13 grudnia godz. 13.30: https://filozofia.amu.edu.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-publiczna-obrone-rozprawy-doktorskiej-mgra-bartosza-mroczkowskiego/
filozoficzny zestaw startowy:
Donna Harraway (WSPÓŁZAMIESZKIWANIE) – Co możemy zrobić, jeżeli nigdy nie byliśmy
ludźmi? Wywiad z Donną Haraway: https://msl.org.pl/media/user/pdf/ekologie-ebook-pdf.pdf
Rosi Braidotti (PODMIOTY NOMADYCZNE) –http://machinamysli.org/?s=Braidotti
PAWILON jako instytucja zajmująca się przyszłością - http://pawilon.org/
CYKL NOWE ŻYCIE http://pawilon.org/wydarzenie/nowe-zycie-epidemia-jako-zmiana-czyli-co-to-znaczy-infekowac/
INSTALACJA ARTYSTYCZNA „WYSPA” http://pawilon.org/wydarzenie/andrzej-pakula-wyspa/
Wyruszamy tropem najnowszych intelektualnych trendów ze zgniłego Zachodu. Tym razem krytycznie przyglądamy się zjawisku wokeness, czyli postawie polegającej na szukaniu przejawów dyskryminacji wszelkich grup mniejszościowych i zapobieganiu im zanim się wydarzą. Postawa ta czasem zmienia się w moralną panikę i wywołuje reakcję obronną pt. „no, już nic nie można powiedzieć!”. Rozmawiamy o tym jak wokeness łączy się z religią, polityczną poprawnością, cancel culture, kulturą call outu i polityką tożsamości, jak zwykle nie wyczerpując tematu, a raczej wskazując pewne kierunki interpretacyjne.
W tym temacie polecamy:
Podcast „skądinąd” Tomasza Stawiszyńskiego – odcinek z Jaremą Piekutowskim https://stawiszynski.org/category/podcasty/skadinad-podcasty/
The Problem with Wokeness | Ayishat Akanbi
https://www.youtube.com/watch?v=_-WimRb2jXs&ab_channel=DoubleDownNews
https://www.youtube.com/watch?v=Sni7ghqHBJw
https://www.theatlantic.com/politics/archive/2021/11/young-people-college-grads-wokeness/620674/
Tym razem analizujemy inbę o sklep Martyny Kaczmarek, która naszym zdaniem ujawniła podziały w środowisku feministycznym i pokazała, że brakuje siostrzeńskiego wsparcia.
Powracamy do przemyśleń o byciu złą feministką (my polecamy bycie wystarczająco dobrą) oraz do refleksji o wykorzystywaniu mody na feminizm do sprzedawania produktów. Polecamy też kilka firm, które powstały z myślą o kobietach i ich potrzebach i które realizują przy okazji misję edukacyjną.
linki:
Martyna Kaczmarek
https://www.instagram.com/martynakaczmarek/
https://www.instagram.com/herstore_pl/
tęcza na placu Zbawiciela: https://www.youtube.com/watch?v=X6WMYS6434g
pro-kobiece marki:
https://yourkaya.pl/ - props za kurs masturbacji i dbanie o higienę intymną kobiet
https://allwimin.com/pl/sklep/ - props za suplementy na PMS i okresowe gacie/majtki menstruacyjne
https://blog.lulapink.pl/ - props za inkluzywne podejście do gadżetów erotycznych oraz za edukowanie przez bloga
oraz (o czym nie mówimy w podkaście, bo ta informacja dotarła do nas dzień po jego nagraniu)
https://www.instagram.com/masmi.polska/- props za przekazanie swoich ekologicznych produktów higienicznych osobom w ośrodkach uchodżczych (https://www.instagram.com/p/CV0JSoHMvIL/)
Poza tym:
propsy dla Starbucksa za tę akcję: https://www.youtube.com/watch?v=aTH_UlQbuvE
propsy dla yes za tę kampanię: https://www.youtube.com/watch?v=--T8-Jw52Qc&t=1s
polecamy też książkę "Nie obraź się ale... nie jesteś zbyt ładna" (https://www.nieobrazsieale.pl/) - o hejcie w sieci
oraz profil na instagramie jak wychowywać dziewczynki (https://www.instagram.com/jakwychowywacdziewczynki/), który uczy jak nie reprodukować szkodliwych wzorców wychowawczych
i klasyczek:
Chimamanda / Beyonce
Tym razem nagrywamy odcinek ku pokrzepieniu empatycznych serc. Skupiamy się na tym, jak przekazy medialne uzależniają nas od wyrzutów dopaminy, zaciemniają nam obraz rzeczywistości i pogarszają nastroje, serwując wyłącznie złe wiadomości. Opowiadamy też o dwóch książkach, które są jak lek na aktywistyczne wypalenie czy depresję wywołaną kapitalizmem, patriarchatem i kryzysem klimatycznym: „Factfulness” Hansa Roslinga i „Nadzieja w mroku” Rebeki Solnit, które starają się wykazać, że zmiana w stronę lepszego świata następuje, wprawdzie powoli, lecz stale.
„Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż nam się wydaje i jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” - Hans Rosling. Warto też zerknąć na witryny prezentujące działalność jego fundacji: https://ds-dev.dollarstreet.org/dollar-street/matrix oraz https://www.gapminder.org/factfulness/
„Nadzieja w mroku” – Rebecca Solnit @wydawnictwokarakter https://www.instagram.com/wydawnictwokarakter/
https://www.thehappybroadcast.com/ - projekt skupiający się na przekazywaniu dobrych wieści oraz ich konto na Instagramie: https://www.instagram.com/the_happy_broadcast/ - oparte na faktach, niewywołujące ataków paniki, dobre wiadomości z całego świata.
Dokument „Uzależnieni od ekranu” https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie/Uzaleznieni-od-ekranu-
Czasopismo Znak – „Ucieczka od przebodźcowania” https://www.miesiecznik.znak.com.pl/spis-tresci-793/
Dlaczego niby racjonalne ma być lepsze niż intuicyjne? Dlaczego okazywanie emocji jest uznawane za nieprofesjonalne? Czy można napisać książkę o uczuciach, która nie będzie żenować stylem literackim? Dlaczego Paulo Coelho był w więzieniu? W jakim sensie coaching, terapia i kontakt z emocjonalnością mogą mieć wymiar emancypacyjny? Te i inne pytania stawiamy dzieląc się wrażeniami po lekturze „Czułej przewodniczki” Natalii de Barbaro.
Polecamy:
- Podcast "O zmierzchu" Marty Niedźwieckiej (zwłaszcza pierwsze odcinki)
- „Czuła Przewodniczka” Natalii de Barbaro
- Serial „Ted Lasso”
- Magazyn Pismo https://magazynpismo.pl/idee/esej/duchowosc-spod-lady/
Tym razem na zaproszenie Kasi na antenie gościmy Ankę Adamowicz – antropolożkę, artystkę i filozofkę, w szczególności zainteresowaną związkami filozofii z polityką i technologią. Rozmawiamy m.in. o pojęciu hegemonii według socjalisty Antonio Gramsciego (którego cytujemy w tytule odcinka) oraz o tym dlaczego „feminizm socjalny, nie liberalny”, o prawach pracowniczych i o tym, że prywatne jest polityczne, a także o fenomenalnej kreacji Alexandrii Ocasio-Cortez na tegorocznej gali MET (Miejskiego Muzeum Sztuki w Nowym Jorku).
Polecajki:
Podcast Anki: https://soundcloud.com/dompomiotly
http://avant.edu.pl/wp-content/uploads/A_Adamowicz_Spo%C5%82eczne_i_j%C4%99zykowe.pdf
Na czym polega planowanie przestrzeni miejskiej tak, aby była przyjazna kobietom czyli idea „feministycznego miasta”? W kontekście znakomitej książki Leslie Kern pod tytułem „Feminist City [Feministyczne miasto]” zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób w mieście funkcjonują kobiety, z czym muszą się mierzyć i jak „odzyskują miasta” - nie tylko nocą. Gościnią odcinka jest ponownie Marta Mazurek, dzięki której kobiety są obecne w przestrzeni publicznej Poznania.
Polecamy:
Leslie Kern „Feminist City. Claiming Space in a Man-Made World”
Super rozmowy z Leslie Kern: https://www.architecturefoundation.org.uk/film/feminist-city https://www.publicbooks.org/what-would-a-feminist-city-look-like-talking-with-leslie-kern/
O inkluzywnych miastach i rozwiązaniach w mieście: https://miastojestnasze.org/miasta-maja-plec-i-jest-to-zazwyczaj-plec-meska/ https://www.theurbanist.org/2021/04/23/feminist-city/ https://www.architecturefoundation.org.uk/film/feminist-city
O dobrych praktykach wyrównywania szans w miastach europejskich przeczytacie w raporcie „Gender Equal Cities”, czyli miasta równościowe ze względu na płeć.
Przeczytacie tam też o Poznaniu: https://urbact.eu/sites/default/files/urbact-genderequalcities-edition-pages-web.pdf
Wspominamy jak zwykle godne polecenia lektury, m.in. E. Kay Trimberger „Nowa Singielka” oraz Rebecca Traister “All the Single Ladies: Unmarried Women and the Rise of an Independent Nation”.
Jesteśmy fankami filmów dokumentalnych, dlatego zaproszenie od festiwalu Millenium Docs Agaist Gravity ucieszyło nas szczególnie. Przyjrzałyśmy się programowi i obejrzałyśmy dla Was kilka tytułów, które z czystym sumieniem polecamy, zresztą jak cały festiwalowy program. Przed Wami filmy, przez które nie nie zmrużycie oka, filmy, które na długo w Was zostaną, czasami zdenerwują, a czasami bardzo wzruszą.
Festiwal odbywa się w kilku miastach m.in. naszym rodzinnym i ukochanym Poznaniu (Kino Muza), w Warszawie, Bydgoszczy, czy Katowicach - w dniach 3-12.09.21, a potem pojawi się w odsłonie online.
Wszystkie informacje znajdziecie tu: www.mdag.pl
Filmy, o których opowiadamy:
„Ciało nie kłamie”, Evelyn Schels
„Drogie dzieci przyszłości”, Franz Böhm
„Salwador. Piekło kobiet”, Celina Escher
„Już tu nie wrócę”, Mikołaj Lizut
„7-my sierpnia”, Michał Bolland
Na te filmy czekamy:
„Sabaya”, Hogir Hirori
„Jacinta”, Jessica Earnshaw
„Jestem Gretą”, Nathan Grossman
„Chwała królowej”, Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze
„Tańcząca z rekinami”, Sally Aitken
„Zakłócenia w Matriksie”, Rodney Ascher
„Mit Hitlera”, Petra Epperlein, Michael Tucker
„Uzależnieni od ekranu”, Jon Hyatt
„FBI kontra Martin Luther King”, Sam Pollard
„Pieśni opresji”, Estephan Wagner, Marianne Hougen-Moraga
Czy programy typu reality show to rzeczywiście tylko niewinna i prosta(cka) rozrywka? Skąd bierze się przyjemność z ich oglądania? Jaką wizję świata sprzedaje nam liberalny Netflix i czy w gruncie rzeczy nie jest ona... konserwatywna? (fujka!). Trochę na luzie, a trochę z analitycznym twistem rozmawiamy o programie „Too Hot Too Handle”.
Ta rozmowa toczy się w trójkącie, a gościem jest Piotr Busko aka Twoja Stara, który ma za sobą bardzo pracowity miesiąc performowania i prowadzenia wydarzeń w ramach Pride Month. Rozmawiamy o dumie, o sojusznictwie i celebracji różnorodności w świecie urządzonym w kłamstwie binarności i cispłciowości.
Rozmowa Kasi z Agnieszką Bułacik, współzałożycielką kolektywu New Visions, o feministycznym przywództwie i o oduczaniu się patriarchatu. Agnieszka opowiada o holistycznym programie liderskim TAIGA, skierowanym do kobiet pracujących w sektorze kultury oraz wyjaśnia dlaczego tworzenie silnych więzi międzyludzkich (i międzygatunkowych!) oraz radykalna czułość i troska są drogą do wyjścia z kryzysów teraźniejszości.
Chcesz wziąć udział w programie microTAIGA (jesienią 2021)? poczytaj/zapisz się tu: https://newvisions.me/taiga
Polecajki do poczytania:
Kolektyw Gesturing Towards Decolonial Futures https://decolonialfutures.net/
bell hooks https://www.goodreads.com/book/show/17607.All_About_Love
Sara Ahmed https://www.dukeupress.edu/living-a-feminist-life
Peggy Antrobus https://www.jstor.org/stable/20459121
Jack Kornfield https://jackkornfield.com/
spiritual activism - Alastair McIntosh http://www.alastairmcintosh.com/spiritualactivism/
Dzisiaj rozmawiamy o miłości, nie unikając banału i generalizacji - czyli całe my! Zastanawiamy się, czy da się pogodzić ukształtowane przez tradycję i kulturę wyobrażenia o miłości romantycznej z postawą feministyczną i marzeniem o równości w związku partnerskim. Powtarzamy jak mantrę, że warto rozmawiać (i nie pozdrawiamy Jana Pospieszalskiego) - bo relacje są udane, gdy aktualizujemy i komunikujemy sobie nasze potrzeby i emocje.
Miało być o miłości i trochę będzie. O milości do siebie i swojego ciała, które nie musi być idealne. Bo ważniejsze jest zdrowie psychiczne i dystans wobec narzucanych nam, nieosiągalnych kanonów piękna. A wszystko przez kolejną "internetową inbę" z estetyką i lenistwem w tle.
To nie jest odcinek, w którym tylko zachwycamy się książką i opowiadamy, o czym ona jest. No dobra trochę jest. Bernardine Evaristo zachwyciła nas, a jej portrety kobiet, ich herstorie i ich feministyczne rozkminy zostaną z nami na zawsze. Jeśli lubicie nasz podcast to oszalejecie na punkcie tej książki.
Gościnią Kasi jest Natalia Stecka, książkofilka zajmująca się książkami także zawodowo (@publicat_sa). W tym odcinku dostaniecie mnóstwo czytelniczych polecajek. Rozprawiamy się z mitem literatury kobiecej i rozmawiamy o książkach, które cenimy zarówno za przedstawianie bliskich nam doświadczeń, jak i za pokazywanie nieznanych nam punktów widzenia.
Polecamy do czytania:
Reshma Saujani - “Odwagi, nie musisz być doskonała”
Blythe Roberson - “Do kina czy na film”
Carolina Paul - “Girl Power”
Taffy Brodesser-Akner “Pan i Pani Fleischman”
Seria kryminalna “Ślady zbrodni” (Jo Nesbo, Robert Galbright, Kuźmińscy, Marta Matyszczak)
Kate Elizabeth Russel - “Moja mroczna Vanesso”
Lisa Taddeo - “Trzy kobiety”
Delia Owens - “Gdzie śpiewają raki”
Sigrid Nunez - “Przyjaciel” i “Pełnia miłości”
Marie Aubert - “Dorośli”
Eleną Ferrante - “Zakłamane życie dorosłych”
Brit Bennett - “Moja znikająca połowa”
Okazuje się, że opowiedzenie o czymś tak oczywistym, jak patriarchat nie jest wcale takim prostym zadaniem. Jak opowiedzieć o strukturze, która jest przezroczysta i odwieczna? Do tego zadania zapraszamy ponownie wspaniałą Martę Mazurek.
bell hooks, „Zrozumieć patriarchat", dostepny tutaj: http://codziennikfeministyczny.pl/zrozumiec-patriarchat/
bell hooks, „Patriarchat nie ma płci", dostępny tutaj: https://krytykapolityczna.pl/swiat/bell-hooks-metoo/
Katrine Kielos, "Jedyna płeć. O tym, dlaczego prześladuje cię homo economicus"
Rebeca Solnit „Matka wszystkich pytań”
Linda Scott, "Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca"
Caroline Criado Perez , „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”
Za nami rok podcastowania! Robimy dla Was krótkie podsumowanie i zastanawiamy się co przyniesie przyszłość.
W rozmowie z Aleksandrą Gierczyk, psycholożką współpracującą z Centrum Praw Kobiet, zgłębiamy temat przemocy wobec kobiet. Przedstawiamy dane statystyczne, rozwiązania i procedury prawne oraz strategie niesienia pomocy. Więcej na ten temat dowiecie się z Raportu CPK dotyczącym sytuacji kobiet w Polsce: https://publicystyka.ngo.pl/raport-centrum-praw-kobiet-kobiety-w-polsce-w-xxi-wieku.
Zachęcamy Was do wsparcia finansowego Centrum Praw Kobiet: https://cpk.org.pl/ - możecie przekazać mu darowiznę lub 1% podatku.
Polecamy artykuł o billboardowej kampanii antyaborcyjnej: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26880258,miliony-na-antyaborcyjne-billboardy-za-te-pieniadze-moj-alex.html.
W tym odcinku rozmawiamy o przemocy wobec kobiet i o tym, co składa się na kulturę gwałtu. Przyglądamy się zatem temu co sprawia, że dziewczyny meldują znajomym, że dotarły bezpiecznie do domu oraz temu w jaki sposób jesteśmy przyuczani_ne do tolerowania i bagatelizowania zachowań przekraczających czyjeś granice cielesne.
Zerknijcie koniecznie:
Sieć na rzecz Bezpieczniejszej Przestrzeni Publicznej, kontakt: https://www.facebook.com/MocnaCentrum
Florentyna Macioszczyk: f.macioszczyk@preludium.pro
Warsztaty samoobrony i asertywności: https://www.facebook.com/events/1728202010701024
„Tell Him” an Essay on Masculinity by Jameela Jamil
www.youtube.com/watch?v=CRMCVWPt_38&t=398s
Rachel Hagan, „My, kobiety, żyjemy w ciągłym strachu”
krytykapolityczna.pl/swiat/ue/strac…-kobiet-hagan/
„Obiecująca. Młoda. Kobieta”
https://www.youtube.com/watch?v=vJQgETT33sA
Rozmawiamy o tym, czego nie mamy, czyli o pieniądzach. A tak naprawdę to przyznajemy, że dyskusji o ideałach nie ma bez kwestii pieniędzy i uwikłania w nie. Przyglądamy się zatem feminizmowi przez pryzmat krytyki kapitalizmu oraz bardzo ciekawemu zjawisku jakim jest queerbaiting.
Gościnią podcastu jest drag performerka - Twoja Stara.
Polecamy:
WHAT IS (AND ISN'T) QUEERBAITING?
https://www.youtube.com/watch?v=x8amFT1g1-o
W tym odcinku gościnią Kasi jest Aleksandra Skowrońska, badaczka kultury mediów. Rozmowa dotyczy głównie Internetu, który oplata całą planetę “niewidzialną” - a jednak bardzo materialną! - siecią połączeń. Za pomocą metafor chmury i czarnej skrzynki przyglądamy się temu, jak postrzegamy Internet i związaną z nim infrastrukturę, złożoną nie tylko z podłączonych do niego urządzeń i zawartych w nim treści, ale też z kabli, serwerów i anten. Zastanawiamy się w jaki sposób ich użytkownicy wchodzą z nimi w relacje, a także nad tym jak technologie wpływają na nas i na środowisko.
ŹRÓDŁA/POLECAJKI:
Ślad węglowy / Król Tygrysów https://www.harun-farocki-institut.org/en/2020/04/16/streaming-video-a-link-between-pandemic-and-climate-crisis-journal-of-visual-culture-hafi-2/
Anteny w przebraniu https://www.flowjournal.org/2009/03/around-the-antenna-tree-the-politics-of-infrastructural-visibilitylisa-parks-uc-santa-barbara/
Podwodne centrum danych https://news.microsoft.com/innovation-stories/project-natick-underwater-datacenter/
Wykład Nicolasa Carra o relacji umysł / Internet https://www.youtube.com/watch?v=PF1JgIWbSlQ&ab_channel=ideacity
Small File Media Festival https://smallfile.ca/
Streaming śladu węglowego https://www.harun-farocki-institut.org/en/2020/04/16/streaming-video-a-link-between-pandemic-and-climate-crisis-journal-of-visual-culture-hafi-2/
Anteny w kamuflażu https://www.flowjournal.org/2009/03/around-the-antenna-tree-the-politics-of-infrastructural-visibilitylisa-parks-uc-santa-barbara/
Tak, jest to duży temat i jednocześnie bardzo osobisty. Rozmawiamy o ciałopozytywności, a zwłaszcza o potrzebie doreprezentowania ciał niewpisujących się w utarte kanony piękna. Dyskutujemy też o fatshamingu i dyskryminacji ze względu na rozmiar, formę i wygląd. Dorzucamy to tego kwestie zdrowia i selfceare, co tylko potwierdza nasz ukochany truizm - „że to wszystko jest takie skomplikowane”.
Wspominamy:
- film „Grubaski na front” o grubych influencerkach
- głos sceptyczny wobec fat aktywizmu: www.youtube.com/watch?v=hlkkG6mKT…nel=KianaDocherty
- ted talk o obrazach ciała w social mediach: www.youtube.com/watch?v=uDowwh0EU…channel=TEDxTalks
Polecamy zróżnicować sobie feed na instagramie:
- www.instagram.com/vingardium.grubiosa/
- www.instagram.com/mamcialo.podcast/
- www.instagram.com/saraczarna/
- www.instagram.com/nataszex/
- www.instagram.com/lifeonwhlz/
- www.instagram.com/cielesne/|
- www.instagram.com/body_mirror/
- www.instagram.com/bodyimagepositive/
No i kochamy Lizzo niezmiennie:
www.youtube.com/watch?v=9yzsh-PDF30
Rozmawiamy o gaslightingu i omawiamy jego konsekwencje na podstawie głośnego w ostatnim czasie dokumentu NYT „Framing Britney Spears”. Naszym zdaniem świetnie pokazuje on mechanizm działania gaslightingu w mediach i podwójne standardy w ocenianiu życia gwiazd. Przy okazji opowiadamy o naszej nastoletniej obsesji o królowej popu i krzyczymy wspólnie #freebritney!
She is back, back, back again - Twoja Stara, wasza ulubiona gaduła. Rozmawiamy o serialu „The Wilds”, który okazał się dla nas idealnym pretekstem do snucia wielu, ale to naprawdę wielu teorii. Ale chyba wyszło całkiem fajnie. Dajcie sobie nasze gadanie i sam serial oczywiście (dostępny na Amazon Prime).
Kasia rozmawia z Aleksandrą Kołodziej ze Sceny Roboczej: o teatrze jako metodzie wpływania na rzeczywistość, o projektach rezydencyjnych i o pracy zespołowej. Omawiamy m.in. spektakle „Dziewczyny opisują świat”, „Bromance”, „Jak zupełnie zniknąć” oraz cykl „Kraina Olimpia”.
kanał YouTube Sceny Roboczej: http://bit.ly/2OF9NOV
trailer „Dziewczyny opisują świat”: https://bit.ly/3djwUJ7
Scena Robocza do posłuchania: http://bit.ly/3s4w739
Jako, że po godzinach zajmujemy się dekonstrukcją machiny patriarchalnej to wydało nam się wręcz naszym obowiązkiem sięgnąć po najnowsze, lutowe wydanie miesięcznika „Znak”.
Dyskutujemy, komentujemy i zastanawiamy się jak żyć - czyli klasyka w naszym wydaniu.
Przyglądamy się temu, co zostaje na poboczu ważnych dla nas kwestii jak polityka tożsamości, wolność, czy #metoo. A to wszystko pod wpływem super książki Agaty Sikory. Okazuje się też, że chyba jesteśmy wiedźmami, bo wraz z decyzją o lekturze książki „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” zaskoczyła nas informacja o jej dodruku (polecanko Wydawnictwa Karaktrer!).
Do rozmowy o branży PR i jej zaangażowaniu w sprawy społeczne, Kasia zaprosiła specjalistkę od tworzenia dobrego wizerunku – Ewę Kawiecką z Q&A Communications. Rozmawiamy o autentyczności w społecznej odpowiedzialności biznesu i podajemy przykłady udanych kampanii poruszających problem dyskryminacji mniejszości.
Materiały prezentowane na konferencji Fempowerment&Co, zorganizowanej przez Q&A Communications w 2019 roku:
THE TAMPON BOOK – o podatku na artykuły higieniczne
www.thefemalecompany.com/tampon-book-en/
www.youtube.com/watch?v=vapeqkHti…annel=BrandBuffet
TĘCZA NA PLACU ZBAWICIELA – kampania Ben&Jerry’s
noizz.pl/lgbt/tecza-na-placu-…benandjerrys/57ssjxm
www.proto.pl/case-studies/niezn…a-tecza-case-study
LAST TREE STANDING – kampania Greenpeace o przeniesieniu Puszczy Białowieskiej do Minecraft’a
tv.tvnmedia.pl/case-study-greenp…juroraeffie-2018/
O trendach w PR w 2020 roku:
www.proto.pl/aktualnosci/kampanie-spoleczne-2020
jeśli chcecie wziąć udział w spotkaniach online organizowanych przez Q&A Communications, dotyczących zmian w PR jakie przyniosła pandemia, śledźcie ich facebooka: www.facebook.com/QACommunications
Na koniec Ewa poleca książki (na różne tematy):
www.znak.com.pl/ksiazka/jaremiank…ka-dauksza-143639
lubimyczytac.pl/ksiazka/100926/ko…ko-ksiaze-chlopow
lubimyczytac.pl/ksiazka/4950227/u…istoria-naturalna
www.karakter.pl/ksiazki/matka-wszystkich-pytan
Ten temat chodził za nami od dawna i w końcu jest. Rozmawiamy o kulturze unieważniania, znanej jako cancel culture, o jej „specyfice”, kogo dotyczy i w końcu co zostaje z nami po „scancellowaniu”.
Gościem odcinka jest Piotr Buśko, dragperformer „Twoja Stara” oraz aktywista.
Nowy Rok - ZOZI, zaczynamy od przeglądu kilku medialnych/internetowych sporów. Jak to my, idealistki - nawołujemy do posługiwania się empatią i staramy się podświetlić „lekcje” z tych sporów płynące. Odgrzewamy słynny case Staśko vs. Lewandowska, komentujemy szczepionka gate i staramy się nadal wierzyć w Strajk Kobiet.
Polecamy:
„Gniew” Tomasz S. Markiewka
TĘCZA NIE OBRAŻA – ŻĄDAJ SPRAWIEDLIWOŚCI DLA AKTYWISTEK! - petycja Amensty International
https://amnesty.org.pl/akcje/zadaj-sprawiedliwosci-dla-elzbiety/?fbclid=IwAR1yVB8lZv5JTNSz3619cHfTGUQxR5jwHx5h8OxqjI5iTSKLIXZNjQF9Qzw
Ogólnopolski Strajk Kobiet - platforma "loomio"
https://www.loomio.org/osk?fbclid=IwAR1HwIgv6jsHK2nKYG06XkpRrWqj52niSEa1qvU7k7OXib8_pokz3BBlWAM
Podsumowujemy 2020 rok, zwracając uwagę na najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia, ruchy społeczne i kobiece postaci, które wpłynęły na naszą rzeczywistość. Propsujemy kobiece liderki, działaczki, artystki, twórczynie i naukowczynie, które dają nam nadzieję na to, że będzie lepiej – w końcu FUTURE IS FEMALE! Zachęcamy was do zapoznania się z nowymi bohaterkami naszych czasów.
https://www.ft.com/content/469df412-7ed8-416e-99c3-2fabf0996ad6
W tym odcinku Kasia gości pełne energii taneczne duo Hashimotowiksa (www.instagram.com/hashimotowiksa/) - które wspólnie tworzą Paulina Jaksim (aka @Technoqueen - www.instagram.com/technoqueen_qt/) i Kasia Kulmińska (aka @Technoprincess - www.instagram.com/technoprincesss/). Rozmawiamy o tym jak to jest być tancerką oraz o spektaklach, w których dziewczyny występują w ramach pracy w Polskim Teatrze Tańca, jak i tych, które realizują samodzielnie. Zadaję pytania o ciało: w ruchu, na scenie i w codziennym życiu.
Dziś na antenie gościmy Gosię Bartosik – poznańską malarkę i rysowniczkę. Rozmawiamy o rysowaniu i protestowaniu oraz o tym czy można mówić o sztuce kobiecej i co taka etykietka miałaby w ogóle oznaczać. A także - jakże się do tego wszystkiego ma patriarchat.
Tu można podejrzeć sztukę i tatuaże Gosi Bartosik:
https://posoka.tumblr.com/
https://www.instagram.com/gosia.bartosik/
https://www.instagram.com/_rjro_/
https://www.instagram.com/pogadanki_rysunkowe/
https://www.instagram.com/jorgafux/
https://www.facebook.com/gosiabaartosik
https://ckzamek.pl/artykuly/499-gosia-bartosik/ - o rezydencji w Zamku „New Women Order” (+ wystawa „Obudziłam się dorosła”)
https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/rezydencja/rezydencje-artystyczne-gosia-bartosik-rysunek-jako-ruch-oporu/ - o rezydencji w bwa w Bydgoszczy „Rysunek jako ruch oporu” (+ wystawa „dzień dobry”)
https://artmuseum.pl/pl/wystawy/farba-znaczy-krew
http://farba.artmuseum.pl/pl - o wystawie w MSN w Warszawie „Farba znaczy krew”
https://terytoria.com.pl/1100-jaka-szkoda-krotkie-zycie-pauli-modersohn-becker.html - książka, o której wspomina Gosia
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/stryjenska - książka, o której wspomina Kasia
Jeżeli chcecie kupić obraz Gosi, odezwijcie się do niej na Instagramie!
Wiecie co? Wraca Kasia! Z tej okazji odcinek jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Rozmawiamy o długo wyczekiwanej książce, która naprawdę jest orężem w każdej dyskusji, bo przecież każda w jakimś momencie schodzi na temat obalenia patriarchatu, prawda?
„Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez to książka, na którą czekał każdy/każda z nas, wierzcie nam na słowo.
Dodajemy sobie i Wam otuchy w tym trudnym czasie. Rozmawiamy o tym, czy rewolucja jest możliwa i przy okazji uświadamiamy sobie, że to już ten czas w naszym życiu kiedy używamy sformułowania „młodzi ludzie”. Zapraszamy Was do naszej lewackiej bańki, w której widzimy nadzieję w mroku. Gościem odcinka jest Piotr Buśko aka Twoja Stara.
Zapalnikiem to stoczenia wielogodzinnej pseudofilozoficznej dyskusji może być dla nas dosłownie wszystko. Tym razem jest to krótki odcinek dokumentalnej serii Netflix’a „Wyjaśniamy” poświęcony zagadnieniu poprawności politycznej.
Gościem odcinka jest one and only - konserwatywna gaduła - Piotr Buśko aka Twoja Stara.
Potrzebujemy prawdziwego empowermentu, wzmacniania dziewczynek i dziewczyn i o tym właśnie opowiadamy w tym odcinku. A Międzynarodowy Dzień Dziewcząt jest do tego świetnym pretekstem. Gościnią odcinka jest wspaniała Marta Mazurek.
„Dziewczyny, do boju! Poradnik młodej aktywistki” Keelyn Rich
„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anna Dziewit-Meller
„Odwagi! Nie musisz być doskonała” Reshma Saujani
Marta Mazurek, „Syndrom oszustki” wywiad dla „Wysokich Obcasów”
https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,174350,26139015,kobiety-zbyt-czesto-padaja-ofiara-wewnetrznej-oszustki-maja.html
Iwona Chmura-Rutkowska, Maciej Duda, Marta Mazurek, Aleksandra Sołtysiak-Łuczak (red.) „Gender w podręcznikach. Projekt badawczy. Raport”, T. 1-3, Warszawa: Feminoteka, 2015 https://feminoteka.pl/raport-gender-w-podrecznikach-tom-1-3-publikacja-do-pobrania/
Lucyna Kopciewicz, „Rodzaj i edukacja”, Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, 2007
Agata Teutsch, „Siła, odwaga, solidarność - upełnomocnienie jako skuteczna strategia przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt i innej przemocy ze względu na płeć. Podręcznik dla organizacji i instytucji”, Kraków: Autonomia, 2016
„Kosmos dla dziewczynek” fundacjakosmos.org
"The danger of a single story " Chimamanda Ngozi Adichie
No właśnie, czy można postępować 100% fair w świecie, w którym rządzi wyzysk i odliczamy do katastrofy klimatycznej? Jak oddawać się przyjemności i czy ona też staje się kategorią niemoralną? Z pewnością na te pytania nie odpowiemy, ale zgodnie z zasadą tego podcastu - nic nas nie powstrzyma przed wypowiedzeniem się na ten temat.
Gościem odcinka jest Piotr Buśko aka Twoja Stara- drag performer, aktywista i zdecydowanie wspaniała osoba.
Ostatnia odsłona herstorii ruchu feministycznego. Przyglądamy się reakcji, czyli backlashowi, z którym mierzyły się feministki w latach 80. XX w. Opowiadamy o wydarzeniach, które sprawiły, że narodziła się trzecia fala feminizmu, czyli ta, która dobitnie domaga się słyszalności wielu głosów i która pyta o przyszłość samego ruchu. Nie zapominamy też o niezwykłych kobietystkach, a wszystko to dzięki Marcie Mazurek, która ponownie odkrywa te mniej znane i bardzo ważne karty herstorii.
Lista lektur:
Daisy Hernandez & Bushra Rehman „Colonize This!”
Jennifer Baumgardner & Amy Richards „Manifesta”
Nancy Cott „The grounding of modern feminism”
bell hooks, „Teoria feministyczna”
Susan Faludi, „Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom”
Naomi Woolf, „Mit urody”
Natasza Walter „Żywe lalki. Powrót seksizmu”
E. Kay Trimberger "Nowa singielka"
Alice Walker „W poszukiwaniu ogrodów naszych matek”, w: „Teorie wywrotowe. Antologia przekładów” pod red. naukową Agnieszki Gajewskiej
Layli Phillips „Kobietyzm: na własną rękę”, w: „Teorie wywrotowe. Antologia przekładów” pod red. naukową Agnieszki Gajewskiej
Leela Gandhi, „Teoria postkolonialna”
Gayatri Chakravorty Spivak „Czy podporządkowani inni mogą przemówić”
https://bit.ly/35G9ZUO
Krystyna Kłosińska „Feministyczna krytyka literacka”
http://www.sbc.org.pl/Content/49189/feministyczna_krytyka_literacka.pdf
Taylor Swift's MISS AMERICANA Documentary (Netflix)
"Kobieta", reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia - do zobaczenia online podczas 17. MDAG w sieci (19.09-4.10.2020)
https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Kobieta
Jakie hasła pojawiły się na sztandarach ruchów kobiecych po zdobyciu praw wyborczych? Co wydarzyło się po publikacji „Mistyki kobiecości” Betty Firedan (1963) i wskazaniu na „problem, który nie ma imienia”? Zaczęła się prawdziwa rewolucja! Tym razem opowiadamy o hestorii drugiej fali feminizmu i wyodrębnianiu się różnych kobiecych głosów.
Opowiemy też, jak to było naprawdę z paleniem staników.
Gościnią odcinka jest Marta Mazurek, feministka, samorządowczyni, którą szczerze uwielbiam i z którą mogłabym rozmawiać godzinami.
Lista lektur / filmów / seriali
Betty Friedan „Mistyka kobiecości”
Adrainne Rich „Zrodzone z kobiety”
Simone de Beauvoir „Druga płeć”
Carol Hanisch „Personal is Political”
Virginia Woolf, „Własny Pokój, Trzy gwinee”
Kate Millet, Polityka seksualna
http://www.ekologiasztuka.pl/pdf/f0054millet.pdf
Germaine Greer, „Kobiecy eunuch”
Erica Jong, „Strach przed lataniem” (powieść)
Adrienne Rich, „Przymus heteroseksualności a egzystencja lesbijska”
https://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/recenzje/przymus-heteroseksualnosci-a-egzystencja-lesbijska/
Dla wytrwałych:
Helene Cixous, „Śmiech Meduzy”
https://bit.ly/3hKXV7D
Luce Irigaray, „Ta płeć (jedną) płcią niebędąca”
Mary Daly, „Gyn/ecology. The Metaethics of Radical Feminism”
Filmy i seriale:
Mike Newell, „Uśmiech Mony Lisy”
Todd Haynes, „Daleko od nieba”
Stephen Daldry, „Godziny”
Johanna Demetrakas, „Feministki. Co sobie myślały?” (Netflix)
Dahvi Waller, „Mrs America” (HBO)
Prawa kobiet, o które walczyły nasze mamy, babcie, siostry, przyjaciółki wciąż poddawane w wątpliwość. Znajomość herstorii, kobiet i sojuszników, którzy przyczynili i wciąż przyczyniają się do walki o równe prawa, o prawa człowieka wydają się być niesamowicie ważne.
Pragniemy przedstawić herstorię ruchu feministycznego chociażby w zarysie, nie siląc się na wyczerpanie tematu. Posłużymy się podziałem przyjętym przez ruch, używając metafory „fali”, która jednocześnie pokazuje różnorodność ruchu, zmiany zachodzące w jego obrębie i ewolucję w kontekście politycznym, społecznym, literackim i kulturowym.
W każdym odcinku opowiemy o niesamowitych i mniej znanych herstoriach, pokazując tym samym, że walka rozpoczęta ponad 100 lat temu wciąż trwa.
Gościnią specjalną cyklu jest ponownie Marta Mazurek.
Chcecie więcej? Proszę bardzo, podrzucamy Wam kilka świetnych lektur.
Charlotte Gordon, „Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley” (Wydawnictwo Poznańskie 2019)
Aneta Górnicka-Boratyńska, „Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939”
Sojourner Truth, „Czyżbym nie była kobietą” http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/articles.php?article_id=319
Charlotte Perkins Gilman „Żółta tapeta” https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,3900218.html
FILMY:
Katja von Garnier, „Niezłomne”, 2004
Sarah Gavron, „Sufrażystka”, 2015
Marta Dzido, Piotr Śliwowski, „Siłaczki”, 2018
Tak, znowu gadamy o feminizmie, bo nigdy dość! Samozwańczo ogłaszamy, że hasłami 2020 są sojusznictwo oraz przywilej i w związku z tym zastanawiamy się, jak mężczyźni mogą być sojusznikami kobiet. W końcu to świat niewygodnych reguł dla obu płci.
Tym razem do rozmowy zaprosiłyśmy Kubę Wojtaszczyka, pisarza, dumnego feministę, współtwórcę podcastu serialowego „Nie spać, słuchać!”.
Kontynuacja rozmowy ze wspaniałą Martą Mazurek. Dyskutujemy o tym, czym jest i jak przejawia się biały przywilej. Przyglądamy się też raniącym słowom i powodom, dla których nie powinniśmy używać słowa „Murzyn”. Rozmawiamy też o dyskusji wokół „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza.
Po przeczytaniu książki Reni Eddo-Lodge wcale nie dziwię się „Dlaczego nie rozmawia już z białymi o kolorze skóry”. Coś w końcu musi się zmienić. A ta zmiana powinna wyjść od nas - posiadaczy białego przywileju. Po ostatnich wydarzeniach, które miały miejsce w USA, po śmierci Georga Floyda, potrzeba rozmowy, edukacji i zmiany jest jeszcze bardziej konieczna. W pierwszej części kolejnego odcinka specjalnego, rozmawiam z niesamowitą Martą Mazurek o ruchu Black Lives Matter i rasizmie systemowym.
Co czytać, co oglądać?
Książki:
Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”; James Baldwin „Zapiski syna tego kraju” ; Sven Lindqvist „Wytępić całe to bydło” ; Chimimanda Ngozi Adichie (po raz kolejny, wszystko, ale szczególnie „Amerykaana”; Audre Lorde „Siostra Outsiderka. Eseje i przemówienia”; Toni Morrison „Najbardziej niebieskie oko”; Tayari Jones „Nasze małżeństwo”; bell hooks „Teoria feministyczna” oraz Roxane Gay, Zadie Smith, Alice Walker
Filmy:
“Długa droga do domu” Richard Pearce; “Gdyby ulica Beale mogła mówić” Barry Jenkins; “Najlepsi wrogowie” Robin Bissel; “Służące” Tate Taylor; “Selma” Ava Du Vernay; “Mississippi w ogniu” Alan Parker; “What happened, Miss Simone?” Liz Garbus
Seriale:
„She’s gotta have it” Spike Lee; „Insecure” Issa Rae; „Here and now” Alan Ball; „Dear White People” Justin Simien
„Mogę Cię zniszczyć”; „Betty” Crystal Moselle; „Małe ogniska” (Little Fires Everywhere); „Jak nas widzą” Ava Du Vernay
Dokumenty:
„XIII poprawka” Ava DuVernay; „Nie jestem twoim murzynem” Raoul Peck
„Still processing” podcast Jenny Wortham i Wesley’a Morrisa
Kolejny odcinek specjalny, także dlatego, że bardzo osobisty. Rozmawiamy o zdrowiu psychicznym i o tym, jak potrzebne jest dbanie o siebie także w tym aspekcie. Opowiadamy o własnym doświadczeniu związanym z psychoterapią, obalając przy tym mity krążące wokół tego tematu. Nadużywamy metafory z leczeniem zęba, ale jak się sami przekonacie - jest ona dość trafna.
Gościnią tego odcinka jest Arieta Prusak, superwoman i wspaniała przyjaciółka.
Przy okazji - warto przeczytać: „My Sh*t Therapist & other mental health stories” Michelle Thomas.
Rozmawiamy o tym, jak płeć determinuje relacje w biznesie, o przebijaniu się przez szklany sufit, a także o tym, że warto znaleźć swoją drogą i być liderką na własnych zasadach.
Odcinek specjalny, w którym gościnią jest Arieta Prusak, CEO Agencji Kreatywnej MOXIE.
Odcinek specjalny, w którym gościmy drag performerkę - Twoją Starą, matkę, której nigdy nie mieliście / nie miałyście i uwierzcie nam, po wysłuchaniu rozmowy -zapragniecie mieć! Bo kto powiedział, że nie można mieć dwóch matek? Zastanawiamy się wspólnie, jak fenomen programu RuPaul Drag Race wpłynął na sztukę drag’u i dlaczego my kobiety tak bardzo kochamy drag queens?
Feminizm i ekologia dzielą wiele wspólnych założeń, ich wspólną misją jest obalenie kapitalizmu i patriarchatu - i to nam się podoba. W tym odcinku snujmy różne wizje katastroficzne, ale nie pozostawiamy Was bez nadziei w towarzystwie chwastów i mopsów.
Wspominamy: Dziewczyny w naturze
Martin Caparrós „Głód”
Areta Szpura „Jak uratować świat?”
Elizabeth Kolbert "Szóste wymieranie. Historia nienaturalna”
„F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat”
„Notes from an apocalypse” Marc O’connel
„False alarm. How climate change panic costs us trillions, hurts the poor, and fails to fix the planet” Bjorn Lomborg
„Sex, robots and vegan meat” Jenny Kleeman
Dodatkowo o ekofeminizmie poczytacie u Donny Harraway, czy Julii Fiedorczuk.
Kontynuujemy rozmowę z poprzedniego odcinka. Tym razem powołując się na przykłady, rozmawiamy o kobiecej przyjaźni, o terapeutycznym aspekcie obcowania ze sztuką, o okresie i potrzebie wielowymiarowych postaci we wciąż niedoreprezentowanej przez kobiety kulturze!
Ellena Ferrante „Genialna przyjaciółka” (4-tomowa seria) i w ogóle wszystkie książki tej autorki.
„Okresowa rewolucja” reż. Rayka Zehtabchi (dostępny na Netflixie),
Rupi Kaur „Słońce i jej kwiaty”, „Mleko i miód” ,
Sztuka okresowa, polecamy prace prace takich artystek jak Judy Chicago, Jen Lewis, Andrea Nhuch, Emily Lapeyre Gui, czy Vanessa Tiegs.
Wspominamy też sztukę Agaty Olek i Moniki Drożyńskiej i niestety nieodbywający się już festiwal No Women No Art
Rozmawiamy o tym, co dla nas znaczy, że kultura czy sztuka jest kobieca. Zastanawiamy się, czy potrzebujemy w ogóle takiego określenia i w jakim stopniu jest ono jest dla nas otwierające, czy wręcz przeciwnie - zamykające
W tym odcinku rozmawiamy o serialu, który totalnie nas porwał - "Mrs. America”. Przedstawia on realia lat 70., genezę drugiej fali feminizmu i walkę o wprowadzenie do konstytucji amerykańskiej poprawki gwarantującej równe traktowanie bez względu na płeć - ERA (Equal Rights Amendment). Rozmawiamy na świeżo, o naszych odczuciach, po obejrzeniu pierwszych kilku odcinków i przedstawiamy Wam kilka powodów, dla których koniecznie musicie poznać tę historię.
Girl Power, siła kobiet, women empowerment - jakbyśmy tego nie nazwały jedno jest pewne - w jedności siła. Rozmawiamy o tym jak ważne jest bycie razem i docenianie girlpowerowych inicjatyw, które nie tylko ładnie wyglądają na sztandarze, ale robią super robotę!
Kochamy muzykę. W tym odcinku muzyka robiona przez kobiety jest dla nas pretekstem do rozmowy o problematycznych idolkach i „złych feministkach”. Zastanawiamy się, czy feminizm w wersji pop jest wporzo, bo trafia do wielu, czy raczej nie bardzo, bo spłyca idee.
Dla równowagi i złapania innej perspektywy (po słuchaniu popu i chwytliwego rapu), poczytajcie sobie Jessę Crispin.
Jessa Crispin: Why I’m Not a Feminist
wspominamy:
Beyoncé: “Run The World”, “***Flawless" ft. Chimamanda Ngozi Adichie,
Roxane Gay „Bad Feminist”,
„Histeryczki” (zbiór opowiadań org. tytuł „Difficult Women”)
+ Roxane jest świetną mówczynią, polecamy:
TED: https://www.youtube.com/watch?v=Fxt_MZKMdes
Spotkanie w Torronto: https://www.youtube.com/watch?v=JvoiQbfi5No&t=4156s
Solange: „Don’t touch my hair” i w ogóle cały album „A Seat at the Table”
Taylor Swift - dokument “Miss Americana” (do obejrzenia na Netflixie)
Noname - album “Telefone”
Lizzo: „Good As Hell", “Fitness”
Jako bazę do poszukiwań muzyki elektronicznej robionej przez kobiety polecamy:
www.hhv.de/shop/de/women-of-electronic/p:31zoTE
Lubicie gadać o randkach? My bardzo! Mamy kilka teorii związanych z tym jak Tinder (i inne apki) zmienił nasze podejście do miłości i zakochiwania się. Nadużywamy słowa „jakby” jeszcze bardziej niż w 1. odcinku, polecając książkę Blythe Roberson, która, jak my - nie cierpi patriarchatu, ale lubi chodzić na randki. Linda wciąż chrapie w tle.
Gadamy o:
„How to Date Men When You Hate Men”/„Do kina czy na film? Czyli jak randkować z facetami, chociaż tak bardzo nas wkurzają”, Blythe Roberson
Polecamy też:
„The Unexpected Joy of Being Single” Catherine Gray
„Miss Americana” reż. Lana Wilson - dokument o Taylor Swift, „problematycznej idolce” jak określa ją Blythe Roberson
Seriale:
„Girls”, „Better things”, „Love”, „Easy”, „Sex education”, „Broad City”
Jesteśmy feministkami i jak się okazuje musimy dodać sobie odwagi. Nadużywamy słów „równość”, „feminizm”, „jakby” i „serio” i jak to zwykle bywa w toku naszych rozważań mopsiczka Linda zaczyna chrapać, a my wciąż próbujemy ustalić jak żyć.
To podcast z perspektywy niedoskonałych feministek, w których chcemy wam nadawać o: książkach, filmach, popie i mainstreamie i co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy.
Gadamy o:
„Odwagi! Nie musisz być doskonała” Reshma Saujani
„Brave not perfect” Reshma Saujani
www.BraveNotPerfect.com
Reshma Saujani - Teach girls bravery not perfection | TED Talk
www.ted.com/talks/reshma_saujan…rfection/discussion
Na dobry początek polecamy:
Chimamanda Ngozi Adiche „We should all be feminist” + wszystkie inne jej książki, bo jest serio wspaniała!
Susan Sontag - wszystko co wydała, zwłaszcza „Dzienniki”
bell hooks – „The Will to Change”, a najlepiej wszystko, niestety po polsku jest tylko „Teoria feministyczna: od marginesu do centrum”
Czytanki feministyczne | poznańska inicjatywa, cykliczne spotkania i dyskusje książkowe
A wy co czytacie?