ogłaszamy!

 

Wiosną 2023 roku, 20–22 kwietnia w Poznaniu odbędzie się premierowa edycja NEXT FEST Music Showcase & Conference. Zjawiskowi debiutanci i debiutantki, kilkadziesiąt koncertów, kilkanaście klubów i sceny plenerowe, konferencja dla branży muzycznej, spotkania, warsztaty i dyskusje – to wszystko za niespełna pół roku w Poznaniu. Organizatorzy apelują: Make spring great again! Karnety na wydarzenie będą dostępne w sprzedaży od środy 30.11, od godz. 12.00 na www.eventim.pl/nextfest23.

Premierowa edycja NEXT FEST Music Showcase & Conference ma formułę serii kilkudziesięciu koncertów z popularną i alternatywną muzyką oraz konferencji dla środowiska muzycznego. W programie festiwalu znajdą się występy debiutujących zespołów i topowych artystów i artystek, spotkania, warsztaty i dyskusje dla profesjonalistów z polskiej i międzynarodowej branży muzycznej. Wydarzenia będą odbywać się m.in. w CK Zamek, Estradzie Poznańskiej, klubach Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Lokum, Schron i wielu innych miejscach w centrum Poznania.

NEXT FEST nawiązuje do prekursorskiego festiwalu Spring Break, który promował młodych artystów na spotkaniach z branżą muzyczną. W tekście programowym organizatorów można przeczytać:

Ostatnie lata były wyjątkowo trudne dla środowiska muzycznego, a szczególnie dla młodych artystów. Na szczęście taki jest porządek świata, że po zimie następuje wiosna – festiwalowa wiosna!

Trudne czasy wymagają nowych rozwiązań. W mieście, gdzie równoprawne idee spotykają się z szacunkiem, wiele lat temu zrodziła się szczera potrzeba wymiany muzycznych doświadczeń.

Pora więc na nowe otwarcie, zbudowane na solidnych fundamentach. Muzyczny Poznań deklaruje: (Let’s) make spring great again!

NEXT FEST powstaje ku inspiracji publiczności, mediów i branży muzycznej.

NEXT FEST to miejsce, w którym odkryjecie nowe, ulubione zespoły, artystki i artystów gotowych stać się „the next big thing”.

To miejsce, gdzie poczujecie wsparcie dla różnych idei i nurtów, zobaczycie na własne oczy potencjał zjawiskowej muzyki i poznacie osoby, które profesjonalnie urzeczywistniają marzenia debiutujących gwiazd. U nas poczujecie się zauważone i wysłuchani.

Całość tekstu programowego jest dostępna na wydarzeniu Facebook: www.facebook.com/nextfestmusicshowcase.

Najnowsze informacje znajdują się na profilu Instagram @nextfestmusicshowcase oraz na stronie www.nextfest.pl. Karnety dostępne będą w sprzedaży od środy 30.11, od godz. 12.00 na www.eventim.pl/nextfest23. Liczba karnetów w określonych pulach jest ograniczona (I pula 169 zł, II pula 199 zł, III pula 229 zł).

Organizatorem wydarzenia jest poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Dwie Sztuki. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Partnerami strategicznymi są Teatr Muzyczny, Estrada Poznańska, CK Zamek. Partnerami wydarzenia są Eventim, Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Lokum, Schron.

 

Od września opiekujemy się przestrzenią placu Kolegiackiego. To miejsce z  wyjątkową historią, która związana jest z początkami i czasami świetności naszego miasta. Ma on być przestrzenią wielofunkcyjną. Infrastruktura techniczna umożliwia organizację wydarzeń kulturalnych, jarmarków i festynów. Poprosiliśmy zatem Adama Kosika, ilustratora i miłośnika architektury oraz piesków, by zinterpretował to miejsce najlepiej jak potrafi. Oto identyfikacja placu Kolegiackiego.

Pocztówki z poziomą i pionową wersją od dziś możecie otrzymać w punktach miejskich: CIR, CIK i PLOT. Mamy nadzieję, że podoba wam się równie mocno jak nam.

Identyfikacja wizualna: @adamkosik

Na długie, jesienne wieczory ożywiliśmy kolejne słuchowisko Estrady Poznańskiej, które sprawi, że wybierzecie się rodzinnie w magiczną podróż.

Każdy z nas jest Kosmicznym Podróżnikiem. Od najmłodszych lat otacza nas Kosmos naszego domu, podwórka, przedszkola, szkoły i jeszcze ten wysoko nad naszymi głowami - Przeogromny Wszechświat - który wyłania się gwieździstą nocą. W naszej codziennej Kosmicznej Podróży, wciąż zadajemy sobie pytania: dlaczego, po co, jak, skąd, dokąd? Czym jest mądrość, miłość, wolność, czy warto być dobrym, jak być szczęśliwym?

W słuchowisku „KSIĘŻYC,owe OPOWIEŚCI” przedstawiamy pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Będzie bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu.

W słuchowisku występują: Sława Tarkowska i Bartosz Gułaj

Głosy Gwiazd: Małgosia i Jagna Wiśniewskie, Jeremi Gułaj

Scenariusz: Sława Tarkowska

Muzyka: Katarzyna Jackowska - Enemuo, Bartosz Gułaj

Nagranie/Mastering/Mix/Udźwiękowienie: Bartosz Gułaj

Animacje: Alicja Piotrowska Fromsquare

Produkcja: Miasto Poznań, Estrada Poznańska

DOBREGO ODSŁUCHU!

 

 

Odszedł Marcin Giżycki. Jeden z założycieli i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Wybitny twórca i znawca animacji, niekwestionowany autorytet na całym świecie. Autor książek, wykładowca i człowiek który całe serce włożył w propagowanie i szerzenie wiedzy o tej dziedzinie sztuki. To bardzo smutna dla nas wiadomość. Marcinie, dziękujemy za wszystko.

Rozpoczęliśmy działania promujące treści online wyprodukowane przez instytucję.

Poprosiliśmy artystkę i projektantkę graficzną Beatę Śliwińską „Barrakuz” o zinterpretowanie naszych trzech głównych cykli dostępnych w sieci: słuchowisk oraz dwóch najbardziej popularnych podcastów: „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy” oraz „Nie spać, słuchać!”.

Efektem jej pracy są trzy kolaże, które przez cały październik będą pojawiać się w przestrzeni miejskiej Warszawy, Poznania oraz w sieci.

Dodatkowo, stworzone na podstawie kolaży artystki animacje pojawią się na TIK TOKu, w social mediach oraz m.in. w przejściu podziemnym w Warszawie przy przystanku Metro Centrum. Prace Beaty Śliwińskiej ożywiło poznańskie studio Fromsquare.

Obecnie na stronie estrada.poznan.pl oraz na platformach stremingowych odsłuchać można już ponad 350 odcinków opiniotwórczych podcastów podzielonych na 9 serii, 22 słuchowiska, 14 duetów muzycznych, zobaczyć 11 teledysków i 15 sesji na żywo, pobrać 9 książeczek dla dzieci.

Do stworzenia treści instytucja zaprosiła m.in. Johna Portera, Małgorzatę Ostrowską, Swiernalisa, Krystynę Czubównę, Joannę Okuniewską, Katarzynę Kwiatkowską, Barbarę Kurzaj (Jonak), Jarosława Boberka, Marcelinę, Jareckiego, Anię Rusowicz, Marikę, Wczasy, Ivonę Skv, Keva Foxa, Izzy and the Black Trees, Malinę Prześlugę, Kubę Kaprala, Adi Nowaka, Bloki, Michała Kowalonka, Michała Wiraszko, Annę Tatarską czy Jakuba Wojtaszczyka.

Co ważne, wszystkie wyprodukowane przez miejską instytucję kultury treści dostępne są całkowicie za darmo. Poza dostępnymi platformami streamingowymi można znaleźć je na stronie https://estrada.poznan.pl – to dobra strona kultury

O podcaście „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”:

Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują. Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim. Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net

O podcaście „Nie spać, słuchać!”:

Anna Tatarska oraz Jakub Wojtaszczyk zapraszają do odsłuchania podcastu, który opowiada o serialach i popkulturze.  Anna kocha rozmawiać z ludźmi tworzącymi filmy i seriale, ma na koncie wywiady m.in. z Kate Winslet, Meryl Streep czy Martinem Scorsese. Jakub jest na bieżąco z premierami i hollywoodzkimi plotkami. Razem zapraszają na podcast, w którym dzielą się przemyśleniami w temacie seriali i wszystkiego, co ich dotyczy. Nowe odcinki w każdą niedzielę.

O słuchowiskach Estrady Poznańskiej:

Znajdziecie tu nowe produkcje audio dla dorosłych, jak i dzieci. Słuchowiska dla starszej publiki napisali dla nas Malina Prześluga i Kuba Kapral, przy działaniach dla młodszych poprosiliśmy o pomoc niezwykle twórcze teatry tworzące sztuki dla właśnie dla nich. Znajdują się tu również oryginalne audiobooki napisane specjalnie dla instytucji przez m.in. Justynę Bednarek, Aretę Szpurę, Dominikę Słowik, Grzegorza Gajka, Justynę Drzewicką, Jakuba Wojtaszczyka czy Patrycjusza Tomaszewskiego.

Zachęcamy do odkrycia nowych światów, śpiewających wielorybów, gadatliwych foczek, czy całej niesfornej cywilizacji.

https://estrada.poznan.pl – to dobra strona kultury

 

 

Akcja społeczna “Poznanianki” dotarła do finału. Na ulicach Poznania pojawiła się kampania społeczna, która promuje odważne, ambitne i przedsiębiorcze mieszkanki naszego miasta. To łącznie pięć bohaterek. Ich przykład ma inspirować do działania inne kobiety pokazując, jak wiele wokół dzieje się za sprawą kobiet i z ich inspiracji. Celem akcji jest popularyzacja aktywności mieszkanek stolicy Wielkopolski.

Oto działaczki, aktywistki, które swoimi postawami wspierają nie tylko inne kobiety, lecz także inicjują miejskie i lokalne działania.

"Poznanianki" inspirują, zaskakują, są przedsiębiorcze, odważne i osiągają sukcesy. Są aktywne w bardzo wielu obszarach - od troski o środowisko, poprzez działania równościowe oraz te, które sprzyjają zdrowiu, wspierają inne kobiety i dbają o ich równy status. Są twórcze artystycznie, realizują ważne i potrzebne projekty miejskie.  

POZNANIANKI 2022 to:

KATARZYNA WALA

MAGDA SZEWCIÓW

TĘCZOWE SENIORKI

RAKUJEMY JAK CHCEMY

STOWARZYSZENIE PO-DZIELNIA


 

ZAPRASZAMY BY ZOBACZYĆ FILMY PREZENTUJĄCE BOHATERKI. ZNAJDZIECIE JE NA poznan.pl/poznanianki.

- Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele dzieje się w Poznaniu z inicjatywy kobiet - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Niektóre z tych działań są już dobrze znane, inne - na co dzień jeszcze niedostrzegane. Nasza kampania społeczna pomaga zauważyć najciekawsze z nich. Kobiety skutecznie współtworzą dzisiejszy nowoczesny i różnorodny Poznań. Ich styl pracy oraz otwarte spojrzenie na rzeczywistość są bezcenną wartością.

Kilka miesięcy temu zaprosiliśmy mieszkanki i mieszkańców Poznania do przesyłania nam rekomendacji tych kobiet, o działaniach których warto opowiedzieć w kampanii społecznej. Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, powołał wyjątkową Kapitułę dla wsparcia tej inicjatywy, w składzie której znaleźli się: Grzegorz Ganowicz - Przewodniczący Rady Miasta, Przewodniczący Składu Kapituły, Katarzyna Bosacka - Dziennikarka telewizyjna, Anna Hryniewiecka - Dyrektorka CK Zamek, Przemysław Kieliszewski- Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Paulina Kirschke - Przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej, Joanna Małecka - Redaktorka naczelna magazynu "Sukces po poznańsku", Marta Mazurek - Radna Miasta Poznania, Dariusz Milejczak - Dziennikarz telewizyjny, Magdalena Pietrusik-Adamska - Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Członkowie Kapituły stanęli przed bardzo wymagającym zadaniem. Różnorodność działań i osiągnięć, a przy tym bardzo szerokie spektrum tematów, które podejmują poznanianki, sprawiła, że wskazanie ostatecznych bohaterek kampanii społecznej było zadaniem niełatwym. Ostateczne rekomendacje, a tym samym zaproszenie do udziału w kampanii zostały skierowane do tych kobiet, których wszechstronność może być dla innych najbardziej inspirująca i ośmielająca.

 

PONIŻEJ PREZENTUJEMY SYLWETKI POZNANIANEK 2022:

„Po-Dzielnia” - pierwszy tego typu freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia, którego główną ideą jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu i promowanie upcyklingu. Po-Dzielnia jest także miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką ekologii.

Katarzyna Wala - antropolożka kultury, dziennikarka, współtwórczyni Mobilnego Domu Kultury Wilczak, animatorka wielu działań artystycznych na poznańskim Szelągu. To Poznanianka, która w niezwykły sposób promuje miasto poprzez liczne projekty równościowe.

“Rakujemy jak chcemy” - stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie dziewczyn z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski. Założycielki, które same pokonały raka piersi, pokazują jak doświadczać choroby nowotworowej na swoich warunkach, nie rezygnując z siebie.

„Tęczowe Seniorki" - energetyczne rezydentki Fundacji Barak Kultury, dla której głos mniejszości ma ogromną wartość. Znane Poznanianki, które przełamują stereotypy, a swoją postawą walczą z dyskryminacją.

Magda Szewciów - trenerka samoobrony i asertywności WENDO skierowanych dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta". 

 

Kampania społeczna POZNANIANKI ma wiele odsłon, ale ten sam cel. Poznań chce zaprosić odbiorczynie i odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających każdą z bohaterek akcji społecznej Poznanianki. Można je zobaczyć na oficjalnej stronie inicjatywy: https://poznan.pl/poznanianki oraz na miejskich kanałach w mediach społecznościowych.

Październik będzie miał w Poznaniu wiele kobiecych akcentów. Częścią projektu będzie organizacja pierwszego - Poznańskiego Tygodnia Kobiet. Szczegółowo o tym, co się będzie działo w Poznaniu między 17 a 24 października, poinformujemy wkrótce.

 

Autorką identyfikacji wizualnej akcji jest Magda Danaj – rysowniczka i ilustratorka, która w swoich pracach jest mocno zorientowana na tekst. Pod nazwą Porysunki tworzy już ponad 12 lat, a jej ilustracje trafiały na plakaty, okładki książek i płyt, murale, na ubrania, kalendarze, a nawet na opakowania bezglutenowych chlebów.

 

Akcję społeczną POZNANIANKI wspierają CK Zamek oraz Estrada Poznańska

Wystartował 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. A my mamy tam swoje poznańskie akcenty! Są nimi sceny nagrywane w Poznaniu, które powstały dzięki pracy Poznań Film Commission.

W konkursie głównym jest to film "Orlęta. Grodno '39" (https://festiwalgdynia.pl/filmy/orleta/)

Fot. Michał Ferlak

Ten film realizowano na Moście Biskupa Jordana w 2020 r. Poznań Film Commission zadbało o niezbędne zgody do zamknięcia przestrzeni i stworzenia odpowiednich warunków do realizacji zdjęć. W trailerze można zidentyfikować wiele ujęć z mostu m.in. ze Śródką lub Ostrowem Tumskim w tle.

reż. Krzysztof Łukaszewicz
2022, 1 godz. 44 min

Grodno, wschodnie pogranicze przedwojennej Polski. 1 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardują miasto. Jedna z bomb trafia w szkołę Leosia, Eweliny i Tadka. Dosłownie i symbolicznie kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń. Leoś ma 12 lat, jest żydowskim chłopcem, zafascynowanym polską tradycją niepodległościową.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

„Orlęta” to pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku.

reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz

scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz

zdjęcia: Tomasz Wójcik

muzyka: Michał Lorenc

scenografia: Ewa Skoczkowska

kostiumy: Agnieszka Sobiecka

charakteryzacja: Monika Jan-Łechtańska

dźwięk: Wojciech Ślusarz

montaż: Michał Czarnecki

reżyser castingu: Piotr Bartuszek

obsada: Jowita Budnik, Feliks Matecki, Almira Nawrot, Bartłomiej Topa

produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

producent: Włodzimierz Niderhaus, Agnieszka Będkowska

koprodukcja: TVP

kierownik produkcji: Anna Wojdat

współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dystrybucja: Telewizja Polska S.A.

 

W sekcji Polonica znajdziecie natomiast film "Anatolian Leopard" (https://festiwalgdynia.pl/filmy/anatolian-leopard/)

Fot. Adam Ciereszko

Ten film realizowany był w Starym Zoo w Poznaniu, które imitowało Zoo w Ankarze, a zdjęcia trwały 5 dni. 

reż. Emre Kayiş
2021, 1 godz. 48 min

Samotnego dyrektora najstarszego tureckiego zoo i introwertyczną urzędniczkę łączy nietypowa więź. Aby zatrzymać proces prywatyzacji zoo, postanawiają zataić śmierć i upozorować zaginięcie jego najcenniejszego mieszkańca – lamparta anatolijskiego. Tym samym rozpoczynają lawinę absurdu, która szybko wymyka się spod kontroli. Nad szarą i cichą stolicą Turcji krąży duch Lamparta…

reżyseria: Emre Kayiş

scenariusz: Emre Kayiş

zdjęcia: Nick Cooke

scenografia: Billur Turan, Monika Sajko-Gradowska

kostiumy: Öykü Ersoy

dźwięk: Tobias Adam, Michael Kaczmarek

montaż: Ricardo Saraiva, Olivia Neergaard-Holm

reżyser castingu: Nimet Atasoy

obsada: Uğur Polat, Ipek Türktan, Tansu Biçer, Seyithan Özdemir, Ege Aydan, Nuri Gökasan

produkcja: TatoFilm, Asteros Film, Donten&Lacroix Films, Elemag Pictures, Adomeit Pictures, MRK Film

producent: Olena Yershova

koprodukcja: Maria Blicharska, Tanja Georgieva-Waldhauer, Jon Hammer, Kanat Doğramaci

producent wykonawczy: Büke Akşehirli

współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mitteldeutsche Medienförderung, Duński Instytut Filmowy

dystrybucja: Aurora Films

 

HEJ DZIECIAKI I OPIEKUNOWIE!

W ramach jesiennej edycji Dzieciaków na Piętrze zbieramy dary dla:
Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Przyborówku
64-500 Szamotuły

Pierwsze 100 osób, które przyniosą dary otrzyma podpisany przez ilustratorkę plakat z identyfikacją cyklu.Najbardziej potrzebna jest:
- karma mokra (szaszetki oraz puszki) i sucha dobrej jakości (z wysoką procentową zawartością mięsa w składzie na opakowaniu) dla psów i kotów; najtańsza karma marketowa szkodzi zdrowiu zwierząt).
- zdrowe przysmaki dla psów i kotów (np. suszone, prasowane mięso; żwacze; nie kości).
- zwykłe obroże i mocne smycze dla średnich i dużych psów (nie typu flexi z wyciąganą linką).
- duże miski lub garnki (na wodę oraz jedzenie).
- czyste koce oraz ręczniki (Uwaga! Nie przyjmujemy kołder ani poduszek z pierzem, ponieważ psy je rozszarpują).

Dziękujemy za dotychczas przyniesione rzeczy. Już 1 października będzie kolejna okazja aby pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom. 

Do zobaczenia!

Estrada Poznańska i Miasto Poznań zapraszają na wydarzenia kulturalne w samym centrum Poznania. We wrześniu w ramach kina plenerowego odbędzie się m.in. pierwsza edycja poznańskiego festiwalu filmów LGBT+ współorganizowanego przez platformę VOD Outfilm, Stowarzyszenie Grupa Stonewall, Estradę Poznańską oraz Kino Muza. Ale to dopiero początek filmowych atrakcji! 16 i 17 września pokażemy filmy nagrodzone podczas tegorocznej edycji festiwalu ANIMATOR, a 23 września selekcję filmów krótkometrażowych przygotowaną przez zespół festiwalu Short Waves.

A na tarasie Arkadii wciąż tańczą: zapraszamy na salsę i salsę sensual, bal folki i tango milonga oraz silent disco. Do 9 października otwarta będzie strefa gastro, w cieniu parasoli można spróbować co przygotowali dla Was restauratorzy ze Starego Rynku. Dodatkowo na placu działa odrestaurowana 100-letnia karuzela wenecka.

WRZESIEŃ NA PLACU WOLNOŚCI

02.09. | 20:00 – koncert Ana Andrzejewska

04.09-10.09. | Bezpłatne pokazy filmowe o godz. 20:00 - program OUTFILM POZNAŃ FESTIWAL:

4 września | Jump, Darling | reż. Phil Connell | Kanada 2020 | 90 min.

5 września | Przeklęta wiosna | reż. Elisa Amoruso | Włochy 2020 | 94 min.

6 września | Nikt nie wie | reż. Leyla Yilmaz | Turcja 2019 | 95 min.

7 września | Lola | reż. Laurent Micheli | Belgia, Francja 2019 | 90 min.

8 września | Odpowiedź na wszystko | reż. Stelios Kammitsis | Grecja, Włochy, Cypr 2021 | 81 min.

9 września | Mascarpone | reż. Alessandro Guida Matteo Pilati | Włochy 2021 | 101 min.

10 września | Beyto | reż. Gitta Gsell | Szwajcaria 2020 | 98 min.

16.09. | 20:00 | ANIMATOR 2022 ON TOUR: KONKURS ANIMATOR.PL - POKAZ NAGRODZONYCH FILMÓW (74 min.) | Bilety: 5 PLN

17.09.| 20:00 | ANIMATOR 2022 ON TOUR: MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH I SERIALI - POKAZ NAGRODZONYCH FILMÓW (85 min.) | Bilety: 5 PLN

23.09 | 20:00 | WIELKOPOLSKIE LATO FILMOWE: LETNIE CZUŁOŚCI – selekcja filmów krótkometrażowych festiwalu Short Waves | wstęp wolny

24.09. | 12:00 – Inauguracja cyklu "Senioralni. Poznań" 2022 - koncert zespołu Żuki i Senior’uki

 

MUZYKA NA PLACU WOLNOŚCI

02.09. | 20:00 | koncert Ana Andrzejewska

Ana Andrzejewska to charyzmatyczna wokalistka o niezwykłej barwie i wielkiej wrażliwości estetycznej. Absolwentka prestiżowego Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na specjalizacji: wokalistyka jazzowa.  Finalistka „The Voice of Poland”, „Mam Talent” oraz festiwalu Crest Jazz Vocal we Francji. Została wybrana do współpracy przez Fundację "Kalinowe Serce" jako Młody Talent roku do projektu "Kalina w podroży", który swoją premierę̨ miał w Instytucie Teatralnym w Warszawie i w całości poświęcony był Kalinie Jędrusik. Premiera debiutanckiej płyty, na której znajdą się autorskie kompozycje Any będące zwieńczeniem jej muzycznych poszukiwań́, planowana jest na koniec roku.

 

24.09. | 12:00 – Inauguracja cyklu "Senioralni. Poznań" 2022 - koncert zespołu Żuki i Senior’uki

Występ zespołu Żuki, który zagra m.in. utwory z repertuaru The Beatles. Na scenie zaprezentuje się również grupa Senioruki, której członkami są poznańscy seniorzy grający na ukulele. W trakcie inauguracji wręczone zostaną kolejne certyfikaty w ramach  akcji Miejsce Przyjazne Seniorom oraz nagroda „Najlepszy Przyjaciel Seniorów". Inauguracja otworzy jesienny cykl wydarzeń dedykowany osobom starszym pod hasłem "Senioralni. Poznań", który potrwa do 30 października. Wydarzenie realizowane jest przez Centrum Inicjatyw Senioralnych.

 

KINO PLENEROWE

04-10.09. | OUTFILM POZNAŃ FESTIVAL

Pierwsza edycja poznańskiego festiwalu filmów LGBT+ współorganizowanego przez platformę VOD Outfilm, Stowarzyszenie Grupa Stonewall, Estradę Poznańską oraz Kino Muza. Cały program: www.outfilmpoznanfestival.pl

4 września | Jump, Darling | reż. Phil Connell | Kanada 2020 | 90 min.

Początkująca drag queen, kpo bolesnym rozstaniu z partnerem, wyjeżdża do swojej babci na wieś. Okazuje się, że jej stan zdrowia z dnia na dzień się pogarsza. Chłopak odmawia jednak wysłania jej do domu opieki.

5 września | Przeklęta wiosna | reż. Elisa Amoruso | Włochy 2020 | 94 min.

Nina z rodzicami i bratem muszą przeprowadzić się z centrum na obrzeża Rzymu. Zagubiona w nowej szkole poznaje Sirley – nieprzewidywalną i pewną siebie dziewczynę z sąsiedztwa.

6 września | Nikt nie wie | reż. Leyla Yilmaz | Turcja 2019 | 95 min.

Umut stara się być dobrym synem, uczniem i zawodnikiem piłki wodnej. Nagle koledzy z drużyny zaczynają zarzucać mu, że jest gejem. Chłopak musi zmierzyć się z homofobicznym środowiskiem i odrzuceniem.

7 września | Lola | reż. Laurent Micheli | Belgia, Francja 2019 | 90 min.

Lola skończyła niedawno 18 lat, przechodzi tranzycję i właśnie została zakwalifikowana na operacje z nią związane. Kiedy umiera jej mama, musi ponownie spotkać się z ojcem, który nigdy jej nie zaakceptował.

8 września | Odpowiedź na wszystko | reż. Stelios Kammitsis | Grecja, Włochy, Cypr 2021 | 81 min.

Victoras wyrusza samochodem z Grecji do Niemiec do swojej matki. Po drodze zabiera autostopowicza Mathiasa. Ich odmienne charaktery prowadzą do wielu napięć.

9 września | Mascarpone | reż. Alessandro Guida Matteo Pilati | Włochy 2021 | 101 min.

Antonio rozstaje się z mężem i musi znaleźć dom, pracę, a przede wszystkim – cel w życiu. Wynajmuje pokój, zaczyna praktyki w piekarni. Zaczyna stawiać czoła prawdziwej rzeczywistości z pomocą przyjaciół, pasji do słodyczy i... aplikacji do randkowania.

10 września | Beyto | reż. Gitta Gsell | Szwajcaria 2020 | 98 min.

Beyto mieszka w Szwajcarii i przygotowuje się do zawodów pływackich. Jest także szczęśliwie zakochany w swoim trenerze. Gdy jego rodzice dowiadują się, że ich jedyny syn jest w związku z mężczyzną, postanawiają podstępem zwabić go do rodzinnej Turcji i ożenić z wybraną dla niego dziewczyną.

 

16.09. | 20:00 | ANIMATOR 2022 ON TOUR: KONKURS ANIMATOR.PL - POKAZ NAGRODZONYCH FILMÓW (74 min.) | Bilety: 5 PLN

Pokaz selekcji filmów nagrodzonych na tegorocznej edycji festiwalu ANIMATOR:

 1. The Bridge, Izumi Yoshida, Poland 2022, 20’
 2. Great Wall of Poland, Aga Jarząb, Poland 2021, 2’50”
 3. Bolo raz jedno more... / Once There Was a Sea..., Joanna Kozuch, Poland, Slovakia 2021, 16’30”
 4. To nie będzie film festiwalowy / This Will Not Be a Festival Film, Julia Orlik, Poland 2022, 8’
 5. SLOW LIGHT, Kijek / Adamski, Poland 2022, 10’58”
 6. Figury niemożliwe i inne historie I / Impossible figures and other stories I, Marta Pajek, Poland 2021, 16’

17.09.| 20:00 | ANIMATOR 2022 ON TOUR: MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH I SERIALI - POKAZ NAGRODZONYCH FILMÓW (85 min.) | Bilety: 5 PLN

Pokaz selekcji filmów nagrodzonych na tegorocznej edycji festiwalu ANIMATOR:

 1. LOOP, Pablo Polledri, Spain 2021, 8’
 2. Poorly Drawn Lines – Episode 1: Bathroom Emergency, Matt Thompson, USA 2021, 11’
 3. My Year of Dicks, Sara Gunnarsdóttir, USA 2022, 5’
 4. Au revoir Jérôme ! / Goodbye Jérôme!, Gabrielle SELNET, Adam SILLARD, Chloé FARR, France 2021, 7’44”
 5. Les 2 Souliers / The 2 Shoes, Paul DRIESSEN, France 2020, 5’
 6. Bird in the Peninsula, Atsushi Wada, France, Japan 2022, 16’
 7. Steakhouse, Špela Čadež, Slovenia 2021, 9’30”
 8. Bestia, Hugo Covarrubias, Chile 2021, 15’
 9. The Debutante, Elizabeth Hobbs, United Kingdom 2022, 8’07”

 

23.09. | 20:00 |WIELKOPOLSKIE LATO FILMOWE: LETNIE CZUŁOŚCI

Letnia selekcja filmów krótkometrażowych prezentowanych w tegorocznych konkursach Short Waves Festival. Pośród nich faworyci międzynarodowych składów jurorskich, ulubieńcy publiczności, a także filmy, które swoim ciepłem i szczerością znajdują specjalne miejsce w sercach festiwalowej widowni. Sentymentalne podróże po łotewskich salach kinowych, ekspresyjne wspomnienia stęsknionej matki, rozczulający obraz borykającymi się z problemami ojca czy barwna animacja o rodzinnych zagwozdkach. Czułość, z jakim twórcy i twórczynie filmowe podchodzą do swoich bohaterów sprawiają, że ta selekcja szortów staje się emocjonalnym spotkaniem z krótką formą filmową.

 1. Ag:Au, reż. Alan Cantouris, Wielka Brytania 2021, fabuła, 3’

Dwóch młodych bogów wyrusza w podróż, by stworzyć nowy świat.

 1. 81 meters, reż. Jānis Ābele, Łotwa 2021, dokument, 14’

Wiosna 2021. Kinoman zaprasza na kameralną wycieczkę po ostatnich kinach studyjnych Łotwy, którym udało się przetrwać. Esej dokumentalny filmowany na taśmie 8mm otwiera drzwi do kin studyjnych w prawdopodobnie najtrudniejszym czasie w całej historii fizycznych sal kinowych. Są niedostępne dla publiczności, jednak zdają się żyć własnym życiem.

 1. Beity, reż. Isabelle Mecattaf, Liban 2021, fabuła, 15’

„Beity” opowiada o matce, która czekając na powrót córki, zabija czas papierosami i dręczeniem personelu domowego, by uniknąć stawienia czoła własnemu cierpieniu.

 1. Seabreaker (Rampante), reż. Eloy Domínguez Serén, Hiszpania 2022, fabuła, 27’

Santi jest nastoletnim ojcem, który mieszka w małym nadmorskim miasteczku. W ciągu dnia pracuje jako rybak, a w nocy nielegalnie łowi owoce morza. W czasie gdy jego dziewczyna Lucía zajmuje się ich dzieckiem, przeciążony odpowiedzialnością Santi szuka ukojenia i odkupienia w morzu.

 1. Sierra, reż. Sander Joon, Estonia 2022, animacja, 16’

Ojciec i syn zaczynają przegrywać wyścig samochodowy. By wygrać, chłopiec przemienia się w oponę. „Sierra” wciąga nas w surrealistyczny świat wyścigów samochodowych.

 1. GOOD VIBES IS ALL I NEED, reż. Saro Vallejo, Szwajcaria 2021, eksperyment, 7’

Zgłębiając poczucie desperacji i zniecierpliwienia, film prezentuje podróż przez skrajności, stawiając pytania na temat szaleństwa i odkupienia.

 

Do zobaczenia!

Linki

FACEBOOK

BILETY - ANIMATOR ON TOUR

Przed nami kolejny sezon ulubionego cyklu najmłodszych widzów Sceny na Piętrze i ich rodziców – Dzieciaków na Piętrze. W 2022 roku zapraszamy do udziału w spektaklach i warsztatach na żywo oraz odsłuchu kolejnych słuchowisk. 

Pierwszy spektakl, na który zapraszamy to „W pracowni Ambrożego Kleksa”  w wykonaniu Teatru Pana O. Zapraszamy do Sceny na Piętrze w sobotę 10 września o 16:00. Bilety właśnie trafiły do sprzedaży. Do 29. sierpnia można kupić je w promocyjnej cenie 20 PLN, po tym terminie kosztować będą 25 PLN.

 

O spektaklu:

Teatr Pana O zabierze wszystkich do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni Profesora Kleksa. Podczas niezwykłego spektaklu postacie wchodzą w interakcje z publicznością, a oprócz niepowtarzalnych wrażeń wizualnych, młodzi widzowie mogą poznać bliżej jedną z najbardziej lubianych postaci lektur szkolnych, Ambrożego Kleksa. Takie połączenie polskiej klasyki literatury dziecięcej oraz unikalnego widowiska teatralnego  z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci.

Spektakl z wykorzystaniem światła UV jest połączeniem różnych technik scenicznych i efektów specjalnych. Aktorzy w barwnej oprawie wprowadzają w podróż po Świecie wyobraźni Jana Brzechwy. Zapraszamy dzieci do pracowni Pana Kleksa, gdzie magia wprowadza w zachwyt adeptów Akademii, jak i tych, którzy ją dawno temu ukończyli.

 

Autorką tegorocznej identyfikacji wizualnej cyklu jest Ola Płocińska, projektantka graficzna, ilustratorka. Miłośniczka świnek morskich i matka dwóch synów.

Dzieciaki na Piętrze to autorski cykl przedstawień, słuchowisk, książeczek i twórczych warsztatów dla najmłodszych realizowany przez Estradę Poznańską. Do współpracy przy spektaklach zapraszamy niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni. W multimedialnej bibliotece instytucji znajduje się już ponad 20 darmowych słuchowisk dla całej rodziny. Wszystkie znajdują się na stronie estrada.poznan.pl KLIK

Linki

BILETY

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Ikona strzałki
Ikona kółka
Ikona okna