ogłaszamy!

Estrada Poznańska zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Dzieciaki na Piętrze. Tym razem motywem przewodnim naszych inspirujących spotkań teatralno-warsztatowych będą emocje. Zmierzymy się ze smutkiem, złością i strachem, ale przede wszystkim będziemy się cieszyć i bawić.

Oczekiwania na wydarzenia w Scenie na Piętrze umilą nam wierszyki i piosenki o bardzo ciekawych zwierzętach. Już w styczniu wyruszycie do niezwykłego Zwierzyńca i poznacie pierwsze z nich.

Projekt identyfikacji: Alicja Piotrowska

Ilustratorka i animatorka. Współwłaścicielka studia Fromsquare specjalizującego się w zakresie produkcji animacji 2D. Wykładowczyni na studiach podyplomowych na CDV na kierunku Grafika Projektowa.

18.02.2023, Scena na Piętrze, g. 16.00

“Bajka o Szczęściu” Teatr TeatRyle

Już wiemy – tegoroczny wiosenny sezon imprez muzycznych w Polsce rozpocznie NEXT FEST Showcase & Conference! W dniach 20–22 kwietnia do Poznania przyjedzie ponad 100 artystów i artystek, wśród których będą dominować najbardziej obiecujący debiutanci i debiutanki oraz czołowe gwiazdy rodzimej sceny. Na premierowej edycji festiwalu zagrają, m.in. Mrozu, Margaret, Jamal, Izzy and the Black Trees, Stach Bukowski, nita, Ola Olszewska i Maks Łapiński. 

Święto polskiej muzyki oznacza również obecność setek delegatów i delegatek, reprezentujących poszczególne profesje w obrębie branży muzycznej. Dziennikarze, menedżerki, przedstawiciele agencji, właścicielki klubów i wytwórni, organizatorzy festiwali i nie tylko – wszystkie te osoby spotkają się niebawem w Poznaniu.

Program spadkobiercy i jednocześnie następcy festiwalu Spring Break nabiera kształtów. Informacja o powołaniu do życia NEXT FEST Music Showcase & Conference wywołała falę radości. Ponad setka koncertów, a do tego wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i wydarzenia towarzyszące. Pierwsze nazwiska artystów tegorocznej edycji pokazują, że NEXT FEST Music Showcase & Conference nie zamyka się na określone osoby i formaty.

Mrozu stał się czołową postacią polskiej sceny muzycznej, a jego każde kolejne kroki w karierze udowadniają, że w pełni zasługuje na swój sukces. Podobnie sprawa ma się w przypadku Margaret, która dokonując wizerunkowo-stylistycznej wolty pokazała się z nowej, ekscytującej strony, wywołując zachwyt wśród publiczności i krytyków. Od lat swoją pozycję buduje również Jamal, który pokazuje, jak sprawnie lawirować między gatunkami i nieustannie dostarczać wysokiej jakości twórczości. Bez dwóch zdań Bartek Królik należy do najbardziej utalentowanych i cenionych polskich wokalistów. Jego solowa kariera to wypadkowa wielu lat doświadczenia i znakomitego warsztatu.

Kamil Hussein to artysta, którego umiejętności wokalne w połączeniu z wyjątkowym nosem do wyłapywania trendów stały się jego znakiem rozpoznawczym i szybko dały mu uznanie wśród słuchaczy i słuchaczek. Swiernalis to człowiek orkiestra i człowiek kameleon. Żonglerka stylami, a jednocześnie zachowanie własnego, niezwykle charakterystycznego stylu sprawiły, że muzyk wyrobił sobie markę na rodzimej scenie. Kolejna znakomita płyta i kolejne zachwyty ze strony BBC Radio 6 Music czy KEXP to chleb powszedni dla Izzy and the Black Trees, czołowego polskiego zespołu łączącego wiele wcieleń muzyki gitarowej kipiącej punkową energią w wybuchowej mieszance. O sile rażenia musicie przekonać się na żywo.

Łączyć stare z nowym bez banału i bez zgrzytu? Zespół Stach Bukowski wie, jak to robić, a jego muzyka jest dowodem na to, że rock and roll ma się świetnie, także w nowoczesnym, popowym entourage’u. Formacja Mnoda wyrasta na jedno z najciekawszych zjawisk rodzimej sceny na pograniczu nowej fali i shoegaze’u. Niewielu jest 19-latków, którzy mogą pochwalić się uznaniem i supportem przed… Simply Red. A Tynsky może, bo jego głęboki, dojrzały wokal robi wrażenie od pierwszych dźwięków.

Ciepłe Brejki bawią się muzyką na swoich zasadach, a raczej bez zasad w ogóle. Maksimum zabawy, minimum rutyny. Z muzyki Vincenta bije ogrom wrażliwości i refleksyjności. Jego ostatni album to zbiór intymnych, onirycznych tekstów, otoczonych ciepłymi dźwiękami pianina i delikatnej elektroniki. Mona Polaski to przykład na to, że punk jest nieprzemijalnym punktem wyjścia do tworzenia muzyki zarówno przebojowej, jak i wbijającej się do głowy.

Julia Rocka jeszcze nie wydała debiutanckiej płyty, a jej utwory już wykręcają milionowe wyniki w serwisach streamingowych. Niebanalny i zarazem nie do końca poważny storytelling obudowany nienachalnym, popowym brzmieniem tworzy mieszankę wybuchową. Słuchając muzyki formacji Rozen, trudno nie poczuć ciepła w środku. Akustyczny pop z elementami indie folku, który w dość oczywisty sposób przywodzi na myśl przyjemne skojarzenia z Mumford & Sons, to lekarstwo na troski codzienności. Ania Szlagowska jest utalentowaną wokalistką zgrabnie odnajdującą się w estetyce z pogranicza popu i R&B, do której jej przyjemny, ciepły i plastyczny głos pasuje znakomicie. Muzyka Magdy Kluz jest tak delikatna, że aż krucha. Minimalizm środków, maksimum emocji.

Muzyczne doświadczenia członkowie Pure Bedlam zdobywają od ponad 20 lat. Zespół orbituje wokół brzmień z okolic eksperymentalnego rocka, w którym słychać echa alternatywy, grunge’u czy post-rocka. Błyskotliwe, słodko-gorzkie teksty Wiktoria Zwolińska zamyka w ramach przebojowej alternatywy, której jednak daleko do radiowej pstrokatości. Opowieści o ludziach, zdarzeniach i rzeczach nieuchwytnych – takie właśnie historie opisuje w swoich onirycznych piosenkach Asia Nawojska. Swojego muzycznego języka poszukuje gdzieś między folkiem, muzyką klasyczną a indie popem.

Lochy i Smoki dbają o to, by duch emo rocka w narodzie nie zginął. Tak opisują genezę zespołu: człowiek paladyn, krasnolud wojownik/złodziej, elf łowca i gnom kapłan/iluzjonista spotkali się, by razem ruszyć ku przygodzie. Obdarzona mocnym głosem Tańka Szafraniec to kompozytorka, wokalistka i autorka tekstów, która za swoje najważniejsze inspiracje uważa m.in. bigbit czy synth pop. Anita Dudczak, czyli nita, wchodzi na rynek muzyczny pod szyldem wytwórni Kayax. Nie boi się wyrażać siebie za pośrednictwem unikatowego stylu i lubi nieoczywiste połączenia brzmień elektronicznych. Ola Olszewska udowadnia, że na polskiej scenie popowej wciąż jest miejsce na zaskakujące debiuty. Słodko-gorzkie, romantyczno-melancholijne piosenki – to propozycja tej młodej wokalistki. Lekkość i bezkompromisowość twórczości urodzonego w 2003 roku Olivera Gigona są znacznie istotniejsze niż gatunkowa tożsamość. Młody artysta bawi się brzmieniem i słowem z ujmującą łatwością. Pop łączy się z elementami rapu, gitarowe partie ustępują miejsca bitowym podkładom. Głos Dominiki Płonki zabierze was na orbitę snów, z której nie będziecie chcieli wrócić.

W 2021 roku niewiele było równie udanych i zarazem dojrzałych debiutów co Pretty Cliché, pierwszy longplay w dorobku Helaine Vis. Nie ma tu jednak mowy o nowicjuszce. Kilkadziesiąt występów na koncie, w tym wspólna trasa koncertowa z formacją Flunk, to już całkiem mocne punkty w artystycznym CV. Pochodzący z Krakowa Helucze chciałby, by jego muzykę traktowano jako pocztówki z wakacji – by przywodziła na myśl obrazy zapierające dech w piersiach. Pomagają w tym zresztą jego klipy, pełne sielskich obrazów, kojarzących się z latem i beztroską. Kiedyś jako jednoosobowy projekt, dziś czteroosobowy zespół Ziembul sukcesywnie staje się coraz bardziej rozpoznawalnym bandem na rockowej mapie Polski. Szczególnie ciekawy dla kapeli był zeszły rok, który rozpoczął się od supportowania zespołu Kult, a zakończył premierą debiutanckiego albumu Splin – gratki dla fanów i fanek klasycznego rockowego grania.

Maks Łapiński pierwszą piosenkę napisał w wieku dziewięciu lat. Dziś gra ponad 50 koncertów rocznie i jest żądny muzycznych przygód. Alternatywny pop, łączący w sobie subtelny wokal z elektroakustycznymi kompozycjami – tak w skrócie można opisać muzykę Sabiny Szewczyk. Na jej koncie znajduje się wydany niezależnie album Unisono, pełny nieoczywistych połączeń i onirycznych klimatów, które na żywo potrafią zaczarować widownię. Warszawski zespół Jelsa wśród swoich inspiracji wymienia takie grupy jak Wilco, Big Thief czy Whitney. W ich muzyce słychać także alternatywne country, przywodzące na myśl sielskie obrazy. Niesłuchowski grał ze Skubasem, śpiewał u boku Natalii Przybysz, ze sceną zna się od lat. To wokalista, tekściarz, kompozytor i gitarzysta, który przygotowuje debiutancki album. Nohono to elektronika w złożonym, organicznym wydaniu, gdzie obok syntetycznych dźwięków doskonale odnajdują się żywe instrumenty i wyrazisty głos wokalistki Anny Jurek. Muzyka poznańskiego zespołu to hipnotyzująca podróż, którą chce się odbyć od początku do końca, bez chwili przerwy. Jeże Oruelińskie, jak sami określają, grają szlachecki punk house, znany światu jako muzyka electro do potupania i pląsania.

 

NEXT FEST Music Showcase & Conference ma służyć integracji, networkingowi i poznaniu tego, co rodzima muzyka ma najciekawszego do zaoferowania. Mowa tu zarówno o jasno święcących postaciach na krajowej scenie, jak i o tych wschodzących, dla których poznańskie wydarzenie ma szansę być trampoliną do poważnej kariery. Czy tak się stanie? Trzymamy za to kciuki, a wy przekonajcie się o tym na żywo, oglądając koncerty, które odbędą się w dniach 20–22 kwietnia w CK Zamek, Scenie na Piętrze, na pl. Wolności, klubach Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Pod Minogą, Lokum i Schron. To dopiero pierwsze z ogłoszeń muzycznej części NEXT FEST Music Showcase & Conference. Niebawem opublikujemy również informacje o programie konferencji i przedstawimy nazwiska pierwszych prelegentów i prelegentek.

 

Najświeższe informacje o wydarzeniu znajdują się na profilu na Instagramie @nextfestmusicshowcase i Facebooku @nextfestmusicshowcase oraz na stronie www.nextfest.pl. Karnety są dostępne w sprzedaży na www.eventim.pl/nextfest23. Liczba karnetów w określonych pulach jest ograniczona (I pula 169 zł, II pula 199 zł, III pula 229 zł).

 

Organizatorem wydarzenia jest poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Trzy Sztuki. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Partnerami strategicznymi są Teatr Muzyczny w Poznaniu, Estrada Poznańska, CK Zamek. Partnerami wydarzenia są Eventim, Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Pod Minogą, Lokum, Schron.

 

 

 

Ponad 340 tys. osób oglądało i słuchało w 2022 roku produkcji Estrady Poznańskiej

Festiwale, wystawy, spektakle teatralne, koncerty, teledyski produkowane przez Estradę Poznańską obejrzało i wysłuchało w 2022 roku ponad 340 tys. osób. 

Mówimy, że nasze produkcje są oglądane i słuchane, ponieważ tak samo ważne jest dla nas zainteresowanie naszymi festiwalami, spektaklami czy festynami osiedlowymi, na które trzeba przyjść jak i teledyskami czy podcastami, których można słuchać online w dowolnym miejscu na świecie – podkreśla dyrektorka Estrady Poznańskiej Małgorzata Kempa.

W 2022 roku oprócz wydarzeń, które Estrada Poznańska produkuje od wielu lat, takich jak Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR, Noc Muzeów, teatralnego cyklu Dzieciaki na Piętrze czy wydarzeń na poznańskich osiedlach Lato z Estradą powstał m.in. cykl słuchowisk dla dzieci, teledyski, 350 odcinków podcastów oraz instalacja Sorry Joanny Rajkowskiej.

Wśród wydanych przez Estradę książeczek dla dzieci jest też wydawnictwo po polsku i ukraińsku - Gry i Zabawy z Psem parówką. 

Dyrektorka Estrady dodaje, że 2022 rok był kolejnym rokiem, w którym Estrada Poznańska przygotowywała produkcje udostępniane on-line: podcasty, słuchowiska i teledyski.  Za pomocą animacji ożywiono także cztery słuchowiska, które dostępne są na serwisie Spotify oraz Youtube.

Mieszkanki i mieszkańcy Poznania są dla nas najważniejsi, bo jesteśmy miejską instytucją kultury i to dla nich pracujemy, ale jeśli nasze podcasty są dodatkowo słuchane w 32 krajach i porównaniu z ubiegłym rokiem słuchało ich 300 proc. więcej osób oraz są w pierwszej piątce najchętniej słuchanych podcastów w najpopularniejszym na świecie serwisie streamingowym to możemy się tylko cieszyć – podkreśla Małgorzata Kempa.

Estrada Poznańska zarządza także placem Wolności i placem Kolegiackim i jest odpowiedzialna za udostępnianie przestrzeni organizującym wiece i demonstracje, a także za sprzątanie tych miejsc po wydarzeniach.

 

PREMIERA ANIMOWANEGO SŁUCHOWISKA "BAJKOWE TRIKI" 

Święty Mikołaj nadchodzi z odsieczą i przynosi ku uciesze rodziców - chwilę przed Świętami - kolejne animowane słuchowisko dla dzieci. Dla dzieciaków frajda z ożywienia wspaniałych bohaterek i bohaterów, dla rodziców chwila wytchnienia przed Świętami.

Zapraszamy Was do obejrzenia i przeżycia niesamowitej przygody. Wejdźcie na mały, magiczny strych i razem z bohaterami słuchowiska przenieście się do świata literatury dziecięcej. Znajdziecie tam ciekawy trop, który rzuci zupełnie nowe światło na stare opowieści... Co się wydarzy?

Opowieść Teatru Fabryka Kultury ożywiła Alicja Piotrowska ze studia Fromsquare. Słuchowisko dostępne jest w formie audio na wszystkich platformach streamingowych, a dodatkowo w formie animacji można je zobaczyć na kanale yt Estrady Poznańskiej oraz Spotify /profil: Estrada w sieci: słuchowiska/

BAJKOWE TRIKI OBEJRZYCIE TUTAJ

Dobrego oglądania na Święta!

Aktorzy i autorzy tekstów: Anna Leśniak, Mateusz Trembaczowski
Muzyka: Mateusz Trembaczowski
Chórki: Małgorzata Walenda
Animacje: Alicja Piotrowska Fromsquare
Produkcja: Miasto Poznań, Estrada Poznańska

 

Wiosną 2023 roku, 20–22 kwietnia w Poznaniu odbędzie się premierowa edycja NEXT FEST Music Showcase & Conference. Zjawiskowi debiutanci i debiutantki, kilkadziesiąt koncertów, kilkanaście klubów i sceny plenerowe, konferencja dla branży muzycznej, spotkania, warsztaty i dyskusje – to wszystko za niespełna pół roku w Poznaniu. Organizatorzy apelują: Make spring great again! Karnety na wydarzenie będą dostępne w sprzedaży od środy 30.11, od godz. 12.00 na www.eventim.pl/nextfest23.

Premierowa edycja NEXT FEST Music Showcase & Conference ma formułę serii kilkudziesięciu koncertów z popularną i alternatywną muzyką oraz konferencji dla środowiska muzycznego. W programie festiwalu znajdą się występy debiutujących zespołów i topowych artystów i artystek, spotkania, warsztaty i dyskusje dla profesjonalistów z polskiej i międzynarodowej branży muzycznej. Wydarzenia będą odbywać się m.in. w CK Zamek, Estradzie Poznańskiej, klubach Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Lokum, Schron i wielu innych miejscach w centrum Poznania.

NEXT FEST nawiązuje do prekursorskiego festiwalu Spring Break, który promował młodych artystów na spotkaniach z branżą muzyczną. W tekście programowym organizatorów można przeczytać:

Ostatnie lata były wyjątkowo trudne dla środowiska muzycznego, a szczególnie dla młodych artystów. Na szczęście taki jest porządek świata, że po zimie następuje wiosna – festiwalowa wiosna!

Trudne czasy wymagają nowych rozwiązań. W mieście, gdzie równoprawne idee spotykają się z szacunkiem, wiele lat temu zrodziła się szczera potrzeba wymiany muzycznych doświadczeń.

Pora więc na nowe otwarcie, zbudowane na solidnych fundamentach. Muzyczny Poznań deklaruje: (Let’s) make spring great again!

NEXT FEST powstaje ku inspiracji publiczności, mediów i branży muzycznej.

NEXT FEST to miejsce, w którym odkryjecie nowe, ulubione zespoły, artystki i artystów gotowych stać się „the next big thing”.

To miejsce, gdzie poczujecie wsparcie dla różnych idei i nurtów, zobaczycie na własne oczy potencjał zjawiskowej muzyki i poznacie osoby, które profesjonalnie urzeczywistniają marzenia debiutujących gwiazd. U nas poczujecie się zauważone i wysłuchani.

Całość tekstu programowego jest dostępna na wydarzeniu Facebook: www.facebook.com/nextfestmusicshowcase.

Najnowsze informacje znajdują się na profilu Instagram @nextfestmusicshowcase oraz na stronie www.nextfest.pl. Karnety dostępne będą w sprzedaży od środy 30.11, od godz. 12.00 na www.eventim.pl/nextfest23. Liczba karnetów w określonych pulach jest ograniczona (I pula 169 zł, II pula 199 zł, III pula 229 zł).

Organizatorem wydarzenia jest poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Dwie Sztuki. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Partnerami strategicznymi są Teatr Muzyczny, Estrada Poznańska, CK Zamek. Partnerami wydarzenia są Eventim, Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Lokum, Schron.

 

Od września opiekujemy się przestrzenią placu Kolegiackiego. To miejsce z  wyjątkową historią, która związana jest z początkami i czasami świetności naszego miasta. Ma on być przestrzenią wielofunkcyjną. Infrastruktura techniczna umożliwia organizację wydarzeń kulturalnych, jarmarków i festynów. Poprosiliśmy zatem Adama Kosika, ilustratora i miłośnika architektury oraz piesków, by zinterpretował to miejsce najlepiej jak potrafi. Oto identyfikacja placu Kolegiackiego.

Pocztówki z poziomą i pionową wersją od dziś możecie otrzymać w punktach miejskich: CIR, CIK i PLOT. Mamy nadzieję, że podoba wam się równie mocno jak nam.

Identyfikacja wizualna: @adamkosik

Na długie, jesienne wieczory ożywiliśmy kolejne słuchowisko Estrady Poznańskiej, które sprawi, że wybierzecie się rodzinnie w magiczną podróż.

Każdy z nas jest Kosmicznym Podróżnikiem. Od najmłodszych lat otacza nas Kosmos naszego domu, podwórka, przedszkola, szkoły i jeszcze ten wysoko nad naszymi głowami - Przeogromny Wszechświat - który wyłania się gwieździstą nocą. W naszej codziennej Kosmicznej Podróży, wciąż zadajemy sobie pytania: dlaczego, po co, jak, skąd, dokąd? Czym jest mądrość, miłość, wolność, czy warto być dobrym, jak być szczęśliwym?

W słuchowisku „KSIĘŻYC,owe OPOWIEŚCI” przedstawiamy pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Będzie bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu.

W słuchowisku występują: Sława Tarkowska i Bartosz Gułaj

Głosy Gwiazd: Małgosia i Jagna Wiśniewskie, Jeremi Gułaj

Scenariusz: Sława Tarkowska

Muzyka: Katarzyna Jackowska - Enemuo, Bartosz Gułaj

Nagranie/Mastering/Mix/Udźwiękowienie: Bartosz Gułaj

Animacje: Alicja Piotrowska Fromsquare

Produkcja: Miasto Poznań, Estrada Poznańska

DOBREGO ODSŁUCHU!

 

 

Odszedł Marcin Giżycki. Jeden z założycieli i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Wybitny twórca i znawca animacji, niekwestionowany autorytet na całym świecie. Autor książek, wykładowca i człowiek który całe serce włożył w propagowanie i szerzenie wiedzy o tej dziedzinie sztuki. To bardzo smutna dla nas wiadomość. Marcinie, dziękujemy za wszystko.

Rozpoczęliśmy działania promujące treści online wyprodukowane przez instytucję.

Poprosiliśmy artystkę i projektantkę graficzną Beatę Śliwińską „Barrakuz” o zinterpretowanie naszych trzech głównych cykli dostępnych w sieci: słuchowisk oraz dwóch najbardziej popularnych podcastów: „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy” oraz „Nie spać, słuchać!”.

Efektem jej pracy są trzy kolaże, które przez cały październik będą pojawiać się w przestrzeni miejskiej Warszawy, Poznania oraz w sieci.

Dodatkowo, stworzone na podstawie kolaży artystki animacje pojawią się na TIK TOKu, w social mediach oraz m.in. w przejściu podziemnym w Warszawie przy przystanku Metro Centrum. Prace Beaty Śliwińskiej ożywiło poznańskie studio Fromsquare.

Obecnie na stronie estrada.poznan.pl oraz na platformach stremingowych odsłuchać można już ponad 350 odcinków opiniotwórczych podcastów podzielonych na 9 serii, 22 słuchowiska, 14 duetów muzycznych, zobaczyć 11 teledysków i 15 sesji na żywo, pobrać 9 książeczek dla dzieci.

Do stworzenia treści instytucja zaprosiła m.in. Johna Portera, Małgorzatę Ostrowską, Swiernalisa, Krystynę Czubównę, Joannę Okuniewską, Katarzynę Kwiatkowską, Barbarę Kurzaj (Jonak), Jarosława Boberka, Marcelinę, Jareckiego, Anię Rusowicz, Marikę, Wczasy, Ivonę Skv, Keva Foxa, Izzy and the Black Trees, Malinę Prześlugę, Kubę Kaprala, Adi Nowaka, Bloki, Michała Kowalonka, Michała Wiraszko, Annę Tatarską czy Jakuba Wojtaszczyka.

Co ważne, wszystkie wyprodukowane przez miejską instytucję kultury treści dostępne są całkowicie za darmo. Poza dostępnymi platformami streamingowymi można znaleźć je na stronie https://estrada.poznan.pl – to dobra strona kultury

O podcaście „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”:

Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują. Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim. Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net

O podcaście „Nie spać, słuchać!”:

Anna Tatarska oraz Jakub Wojtaszczyk zapraszają do odsłuchania podcastu, który opowiada o serialach i popkulturze.  Anna kocha rozmawiać z ludźmi tworzącymi filmy i seriale, ma na koncie wywiady m.in. z Kate Winslet, Meryl Streep czy Martinem Scorsese. Jakub jest na bieżąco z premierami i hollywoodzkimi plotkami. Razem zapraszają na podcast, w którym dzielą się przemyśleniami w temacie seriali i wszystkiego, co ich dotyczy. Nowe odcinki w każdą niedzielę.

O słuchowiskach Estrady Poznańskiej:

Znajdziecie tu nowe produkcje audio dla dorosłych, jak i dzieci. Słuchowiska dla starszej publiki napisali dla nas Malina Prześluga i Kuba Kapral, przy działaniach dla młodszych poprosiliśmy o pomoc niezwykle twórcze teatry tworzące sztuki dla właśnie dla nich. Znajdują się tu również oryginalne audiobooki napisane specjalnie dla instytucji przez m.in. Justynę Bednarek, Aretę Szpurę, Dominikę Słowik, Grzegorza Gajka, Justynę Drzewicką, Jakuba Wojtaszczyka czy Patrycjusza Tomaszewskiego.

Zachęcamy do odkrycia nowych światów, śpiewających wielorybów, gadatliwych foczek, czy całej niesfornej cywilizacji.

https://estrada.poznan.pl – to dobra strona kultury

 

 

Akcja społeczna “Poznanianki” dotarła do finału. Na ulicach Poznania pojawiła się kampania społeczna, która promuje odważne, ambitne i przedsiębiorcze mieszkanki naszego miasta. To łącznie pięć bohaterek. Ich przykład ma inspirować do działania inne kobiety pokazując, jak wiele wokół dzieje się za sprawą kobiet i z ich inspiracji. Celem akcji jest popularyzacja aktywności mieszkanek stolicy Wielkopolski.

Oto działaczki, aktywistki, które swoimi postawami wspierają nie tylko inne kobiety, lecz także inicjują miejskie i lokalne działania.

"Poznanianki" inspirują, zaskakują, są przedsiębiorcze, odważne i osiągają sukcesy. Są aktywne w bardzo wielu obszarach - od troski o środowisko, poprzez działania równościowe oraz te, które sprzyjają zdrowiu, wspierają inne kobiety i dbają o ich równy status. Są twórcze artystycznie, realizują ważne i potrzebne projekty miejskie. 



 

POZNANIANKI 2022 to:

KATARZYNA WALA

MAGDA SZEWCIÓW

TĘCZOWE SENIORKI

RAKUJEMY JAK CHCEMY

STOWARZYSZENIE PO-DZIELNIA


 

ZAPRASZAMY BY ZOBACZYĆ FILMY PREZENTUJĄCE BOHATERKI. ZNAJDZIECIE JE NA poznan.pl/poznanianki.

- Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele dzieje się w Poznaniu z inicjatywy kobiet - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Niektóre z tych działań są już dobrze znane, inne - na co dzień jeszcze niedostrzegane. Nasza kampania społeczna pomaga zauważyć najciekawsze z nich. Kobiety skutecznie współtworzą dzisiejszy nowoczesny i różnorodny Poznań. Ich styl pracy oraz otwarte spojrzenie na rzeczywistość są bezcenną wartością.

Kilka miesięcy temu zaprosiliśmy mieszkanki i mieszkańców Poznania do przesyłania nam rekomendacji tych kobiet, o działaniach których warto opowiedzieć w kampanii społecznej. Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, powołał wyjątkową Kapitułę dla wsparcia tej inicjatywy, w składzie której znaleźli się: Grzegorz Ganowicz - Przewodniczący Rady Miasta, Przewodniczący Składu Kapituły, Katarzyna Bosacka - Dziennikarka telewizyjna, Anna Hryniewiecka - Dyrektorka CK Zamek, Przemysław Kieliszewski- Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Paulina Kirschke - Przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej, Joanna Małecka - Redaktorka naczelna magazynu "Sukces po poznańsku", Marta Mazurek - Radna Miasta Poznania, Dariusz Milejczak - Dziennikarz telewizyjny, Magdalena Pietrusik-Adamska - Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Członkowie Kapituły stanęli przed bardzo wymagającym zadaniem. Różnorodność działań i osiągnięć, a przy tym bardzo szerokie spektrum tematów, które podejmują poznanianki, sprawiła, że wskazanie ostatecznych bohaterek kampanii społecznej było zadaniem niełatwym. Ostateczne rekomendacje, a tym samym zaproszenie do udziału w kampanii zostały skierowane do tych kobiet, których wszechstronność może być dla innych najbardziej inspirująca i ośmielająca.

 

PONIŻEJ PREZENTUJEMY SYLWETKI POZNANIANEK 2022:

„Po-Dzielnia” - pierwszy tego typu freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia, którego główną ideą jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu i promowanie upcyklingu. Po-Dzielnia jest także miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką ekologii.

Katarzyna Wala - antropolożka kultury, dziennikarka, współtwórczyni Mobilnego Domu Kultury Wilczak, animatorka wielu działań artystycznych na poznańskim Szelągu. To Poznanianka, która w niezwykły sposób promuje miasto poprzez liczne projekty równościowe.

“Rakujemy jak chcemy” - stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie dziewczyn z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski. Założycielki, które same pokonały raka piersi, pokazują jak doświadczać choroby nowotworowej na swoich warunkach, nie rezygnując z siebie.

„Tęczowe Seniorki" - energetyczne rezydentki Fundacji Barak Kultury, dla której głos mniejszości ma ogromną wartość. Znane Poznanianki, które przełamują stereotypy, a swoją postawą walczą z dyskryminacją.

Magda Szewciów - trenerka samoobrony i asertywności WENDO skierowanych dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta". 

 

Kampania społeczna POZNANIANKI ma wiele odsłon, ale ten sam cel. Poznań chce zaprosić odbiorczynie i odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających każdą z bohaterek akcji społecznej Poznanianki. Można je zobaczyć na oficjalnej stronie inicjatywy: https://poznan.pl/poznanianki oraz na miejskich kanałach w mediach społecznościowych.

Październik będzie miał w Poznaniu wiele kobiecych akcentów. Częścią projektu będzie organizacja pierwszego - Poznańskiego Tygodnia Kobiet. Szczegółowo o tym, co się będzie działo w Poznaniu między 17 a 24 października, poinformujemy wkrótce.

 

Autorką identyfikacji wizualnej akcji jest Magda Danaj – rysowniczka i ilustratorka, która w swoich pracach jest mocno zorientowana na tekst. Pod nazwą Porysunki tworzy już ponad 12 lat, a jej ilustracje trafiały na plakaty, okładki książek i płyt, murale, na ubrania, kalendarze, a nawet na opakowania bezglutenowych chlebów.

 

Akcję społeczną POZNANIANKI wspierają CK Zamek oraz Estrada Poznańska

Ikona strzałki
Ikona kółka
Ikona okna

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata