ogłaszamy!

 

Miasto Poznań i Estrada Poznańska zapraszają na koncert Katarzyny Groniec „Niektóre sytuacje”.
 
21 stycznia 2022, godzina 19:00
Scena na Piętrze, Masztalarska 8
 

Katarzyna Groniec powraca z nowym programem artystycznym. „Niektóre sytuacje” to wysublimowany, kameralny koncert-opowieść wysnuta z wrażliwości artystki i symbiozy dwóch czarodziejów dźwięku Adama Skrzypka i Grzegorza Rdzaka. Usłyszymy nie tylko dobrze znane utwory, ale i piosenki, które artystka zawsze chciała zaśpiewać.

W koncercie występują:
Katarzyna Groniec – wokal,
Adam Skrzypek - kontrabas, bas, akordeon, elektronika
Grzegorz Rdzak - pianino, syntezator, elektronika.

 

Bilety: 49 PLN
*zakup biletu oznacza akceptację regulaminu umieszczonego na stronie estrada.poznan.pl oraz na bilety24.pl
(Ważne: Na wydarzenie sprzedawane są 2 pule biletów: dla osób posiadających Certyfikat COVID tj. osób z aktualnym certyfikatem szczepienia, ozdrowienia lub z aktualnym negatywnym wynikiem testu na COVID wykonanym nie wcześniej niż na 48 h przed Wydarzeniem; oraz pula dla osób bez Certyfikatu COVID. Dokonanie zakupu Biletu po zapoznaniu się z Regulaminem jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu i zobowiązaniem do respektowania jego postanowień. Regulamin wiąże wszystkie osoby zamierzające uczestniczyć w Wydarzeniu, niezależnie od tego czy nabyły Bilet osobiście czy za pośrednictwem osób trzecich.)

Pliki

Regulamin koncertu

Plakat

Linki

Bilety

Facebook

 

Zapraszamy na kolejne familijne słuchowiska, które powstały specjalnie dla Estrady Poznańskiej. W każdym miesiącu odkryjecie nowe przygody, nowe bohaterki i nowych bohaterów związanych z Poznaniem, którzy będą towarzyszyli Wam na wszystkich serwisach streamingowych.

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi - SZYDEŁKOWA SZOPKA

Są tacy, którzy UWIELBIAJĄ święta Bożego Narodzenia, są też tacy, którzy NIE CIERPIĄ świątecznego rozgardiaszu… Tak też jest z naszymi bohaterami. Brat i Siostra w zawirowaniach świątecznych przygotowań, przekomarzając się nieustannie, przypominają słuchaczom o gwiazdkowych tradycjach, o obyczajach, przypominają historię Bożego Narodzenia. Jeżeli chcecie wiedzieć, dlaczego na czubku choinki wieszamy gwiazdę, dlaczego łańcuchy powinny być jak najdłuższe i kolorowe, dlaczego pieczemy pierniczki, posłuchajcie SZYDEŁKOWEJ SZOPKI BABCI KLARY.

O TEATRZE: 
Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi to teatr profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów. Teatr, który bawi i uczy. Przemawia środkami o wysokiej kulturze nie infantylizując treści ani formy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz autorską wielofunkcyjną scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo. Współpracuje z artystami sztuk wszelakich. Podczas licznych wędrówek teatr znakomicie sprawdził się na profesjonalnych scenach,  w plenerach i miniaturowych salkach najdalszych zakamarków kraju.

Dzieciaki na Piętrze to autorski cykl przedstawień, słuchowisk, książeczek i twórczych warsztatów dla najmłodszych. Do współpracy przy spektaklach zapraszamy niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni.

Estrada Poznańska i Miasto Poznań zapraszają na koncert, jakiego nie było: Jutro Będzie Futro.

Elżbieta Węgrzyn, Anna Lasota
Aranżacje muzyczne: Maciej Muraszko
Scenografia i kostiumy: Grupa MIXER
 
Jutro będzie futro to koncert snujący muzyczną opowieść o miłości widzianej oczami kobiety. W nowych aranżacjach muzycznych Macieja Muraszko usłyszymy m.in. „Wyczaruję Ci bajkę” z repertuaru Elżbiety Adamiak, „Hello Dolly”, „Padam Padam” z repertuaru Edith Piaf, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, “All That Jazz”, „Dziwny jest ten świat”, czy tytułową „Jutro będzie futro” z repertuaru Igi Cembrzyńskiej.

Jak mówi Elżbieta Węgrzyn:
„Piosenki, które zaśpiewamy z Anną Lasotą są nie tylko piękne muzycznie, ale i mądre w słowie. Mówią o miłości i jej różnych obliczach. Opisują gniew, tęsknotę, samotność, stratę, farsę codzienności. Wszystkie te emocje oddamy razem z Anną na scenie. Wymarzyłam sobie zespół Macieja Muraszko z pełnym przekonaniem na ciekawe, niepowtarzalne aranże do wszystkich piosenek. Przed nami wieczór pełen niespodzianek.”

Premiera koncertu już w Walentynki, 14 lutego 2022 o godzinie 18:00 w poznańskiej Scenie na Piętrze, ul. Masztalarska 8.

Bilety można zakupić na bilety24.pl w cenie 69 PLN.
*zakup biletu oznacza akceptację regulaminu umieszczonego na stronie estrada.poznan.pl oraz na bilety24.pl

(Ważne: Na wydarzenie sprzedawane są 2 pule biletów: dla osób posiadających Certyfikat COVID tj. osób z aktualnym certyfikatem szczepienia, ozdrowienia lub z aktualnym negatywnym wynikiem testu na COVID wykonanym nie wcześniej niż na 48 h przed Wydarzeniem; oraz pula dla osób bez Certyfikatu COVID. Dokonanie zakupu Biletu po zapoznaniu się z Regulaminem jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu i zobowiązaniem do respektowania jego postanowień. Regulamin wiąże wszystkie osoby zamierzające uczestniczyć w Wydarzeniu, niezależnie od tego czy nabyły Bilet osobiście czy za pośrednictwem osób trzecich.)

WAŻNE: BILETY DLA OSÓB NIEPOSIADAJĄCYCH CERTYFIKATU COVID ZOSTAŁY WYPRZEDANE! 

 

Jutro Będzie Futro:
Elżbieta Węgrzyn: reżyseria, inscenizacja, scenariusz, śpiew
Anna Lasota: śpiew
Krzysztof Dutkiewicz: prowadzenie
Bartosz Dopytalski: ruch sceniczny
Maciej Muraszko: aranżacje muzyczne

Zespół muzyczny pod kierownictwem Macieja Muraszko:
- Paweł Pełczyński – saksofon, klarnet, flet
- Kuba Frydrych – gitary
- Janusz Muraszko – piano, akordeon
- Michał Kwapisz – bas
- Julia Muraszko – skrzypce, mandolina
- Maciej Muraszko – perkusja, akordeon

Produkcja: Miasto Poznań i Estrada Poznańska

O twórcach:

Elżbieta Węgrzyn - absolwentka Państwowej Wyższej szkoły Teatralnej w Warszawie. Grała na deskach teatru w Opolu, Zielonej. Do dzisiaj występuje w Teatrze Animacji w Poznaniu, gościnnie w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz na Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od ponad 10 lat współpracuje z Wielkopolskim Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami, szerząc, poprzez cykle warsztatów, tolerancję oraz zacieranie barier, dzieci i młodzieży z osobami z niepełnosprawnościami. Laureatka wielu nagród za kreację aktorskie na festiwalach krajowych i międzynarodowych, w tym najbardziej prestiżową statuetkę "Henryka" za całokształt dokonań artystycznych, przyznawana przez ZASP.
 
Anna Lasota - absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2008 związana z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. W czerwcu 2016r. otrzymała prestiżową nagrodę dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej podczas X edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. W 2019 roku otrzymała Medal Sztuki przyznawany w Wielkopolsce od roku 1974r. W grudniu 2019r. wydała pierwszą solową płytę zatytułowaną „Essence”, zawierającą najpiękniejsze motywy z musicalu, filmu i piosenki.

Maciej Muraszko – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer i producent. Ma w swoim dorobku współpracę z m.in. z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Zbigniewem Wodeckim, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Davisem oraz Nippi Noyą. Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych (m.in. „Wracając do Marka”) oraz muzyki filmowej i teatralnej (m.in. „Pinokio”, „Król Ubu”, „Toksyny”). Jest producentem muzycznym m.in. wszystkich płyt wydanych wspólnie przez Macieja Maleńczuka i zespół Psychodancing. Najnowsze produkcje to album Stanisławy Celińskiej oraz płyta dla dzieci.

Estrada Poznańska to instytucja kultury działająca od 65 lat. Organizujemy m.in. kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Opiekujemy się Kinem Muza oraz działamy w sieci tworząc 9 autorskich serii podcastów, słuchowiska, produkując piosenki i teledyski oraz książki dla całych rodzin.

Pliki

Regulamin koncertu

Plakat

Linki

Bilety

Zapraszamy na kolejną odsłonę inicjatywy: Pobierz. Poczytaj. Posłuchaj.

29. listopada, w ramach cyklu Dzieciaki na Piętrze pojawiła się kontynuacja Przygód Henia Humbaka – Zaginione Perły Foki Agatki. Pozycja debiutuje jednocześnie jako książka w wersji drukowanej, e-book oraz słuchowisko.

O książeczce:

Niesforna foczka Agatka, znana z „Przygód Henia Humbaka” szaleje na helskiej plaży. Jej błogie życie zmienia się, kiedy w radiu FOK FM słyszy informację o wystawie klejnotów polskich królowych. Niebawem Agata, razem z kuzynką Barbarą znajdą się w samym centrum kryminalnej intrygi. Trzy tysiące kilometrów dalej, wieloryb Heniu Humbak otrzymuje zaproszenie na międzynarodowy konkurs wyskoków ponad powierzchnię wody. Czy los ponownie połączy bohaterów?

Książeczka zawiera wycinanki, zadania i ciekawostki o fokach, które spotkać można w Bałtyku. Całość ilustrowała fantastyczna Kasia Smoczyńska (@kosh). Tekst napisał Patrycjusz Tomaszewski, autor „Przygód Henia Humbaka”.

Książeczkę w wersji drukowanej od 29. listopada można otrzymać bezpłatnie w Bibliotece Raczyńskich i jej filiach oraz miejskich punktach informacyjnych: CIR, CIK (Ratajczaka 44), PLOT (St. Rynek 59/60) oraz 4 i 5 grudnia w Nowym Zoo w Poznaniu.

O słuchowisku:

Słuchowisko z przygodami foczki Agatki czyta Krystyna Czubówna. Gościnnie pojawiają się w nim: Barbara Jonak (Kurzaj), Katarzyna Kwiatkowska, Joanna Okuniewska, Mariusz Bartusiak, Jarosław Boberek i Grzegorz Drojewski.

 Można je odsłuchać za darmo TUTAJ oraz korzystając z platform: youtube, spotify, soundcloud, podigee, deezer, apple podcast, podimo, samsung podcast i innych.

Poza główną opowieścią, słuchowisko zawiera ciekawostki o fokach szarych, które spotkać można na polskich plażach.

Produkcja: Miasto Poznań i Estrada Poznańska. Realizacja: Studio Tort.

O e-booku:

Zaginione perły foki Agatki debiutują również w formie darmowego e-booka. Książkę w formatach epub, mobi oraz pdf można pobrać ze strony Estrady Poznańskiej – KLIKAJĄC TUTAJ

E-book zawiera ciekawostki oraz interaktywne zadania do wykonania całą rodziną, m.in. wspólne konkursy, kreatywne burze mózgów, czy działania plastyczne.

Zaginione Perły Foki Agatki to już 18. słuchowisko oraz kolejna pozycja, która pojawia się w darmowej multimedialnej biblioteczce instytucji. Zachęcamy do poznania wszystkich tytułów.

Dzieciaki na Piętrze to autorski cykl przedstawień, słuchowisk, książeczek i twórczych warsztatów dla najmłodszych. Do współpracy przy spektaklach zapraszamy niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni.

ZAGINIONE PERŁY FOKI AGATKI: o autorach:

Autorką ilustracji jest Kasia Smoczyńska, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ilustratorka mody i graficzka. Po godzinach wymyśla przygody Psa Parówki — jej rysunkowego alter ego (choć ostatni bliski kontakt z parówkami miała w 2001 roku). Przygody Janusza Psa Parówki możecie śledzić na Instagramie @piesparowka

Tekst napisał Patrycjusz Tomaszewski, autor „Przygód Henia Humbaka”, który przełożył na język polski wszystkie książkowe przygody Minionków oraz m.in. „Supergirl w Super Hero High”.

ZAGINIONE PERŁY FOKI AGATKI

Ilustracje: Kasia Smoczyńska /@Kosh/
Tekst: Patrycjusz Tomaszewski
Produkcja: Estrada Poznańska i Miasto Poznań
Realizacja słuchowiska: Studio Tort
W słuchowisku występują: Krystyna Czubówna, Barbara Jonak (Kurzaj), Katarzyna Kwiatkowska, Joanna Okuniewska, Mariusz Bartusiak, Jarosław Boberek i Grzegorz Drojewski.
Koordynacja cyklu: Ewa Kroma

Pliki

MATERIAŁY PRASOWE DO POBRANIA

 

Miasto Poznań i Estrada Poznańska zapraszają na trzy muzyczne wieczory, które wypełnią listopadowy kalendarz najlepszymi polskimi koncertami.

Estrada Poznańska od grudnia 2020 roku, co dwa tygodnie prezentowała w sieci kolejne odsłony cyklu Estrada Live.  W klimatycznych sesjach na żywo wystąpiło 26 artystek i artystów prezentując 48 utworów często w zupełnie nowych aranżacjach. Teraz zapraszamy na spotkania na żywo w ramach ESTRADA LIVE FESTIVAL.

Widzimy się we trzy kolejne czwartki, 4., 11. i 18. listopada w poznańskim klubie TAMA, zawsze o godzinie 20:00. Zagrają m.in. MROZU, PALUCH, MELA KOTELUK czy MUCHY ze specjalnym koncertem z zaproszonymi gośćmi, w tym Katarzyną Nosowską i Janem Borysewiczem. Bilety dzienne kosztują TYLKO 79 złotych.

  1. listopada w cenie biletu dziennego zapraszamy na aż trzy koncerty. Wystąpią MIĘTHA*, MELA KOTELUK & KWADROFONIK oraz MROZU. Usłyszymy najnowsze projekty artystów oraz największe hity.

      19.00 - Otwarcie drzwi

      20.00 - Mela Koteluk & Kwadrofonik „Astronomia poety. Baczyński.”

      21.30 - Miętha

      23.00 - Mrozu

  1. listopada w ramach biletu dziennego również trzy koncerty: Na scenie pojawią się: DONGURALESKO, DWA SŁAWY i PALUCH.

     19.00 - Otwarcie drzwi

     20.00 donGURALesko

     21.15 DWA SŁAWY

     22.30 PALUCH

listopada zapraszamy na wydarzenie specjalne. Zaczynamy koncertem formacji SORRY BOYS. Następnie na scenie pojawią się Muchy w specjalnym koncercie MUCHY I GOŚCIE promującym album Szaroróżowe. W wydarzeniu udział wezmą zaproszone artystki i artyści, w tym Katarzyna Nosowska, Jan Borysewicz, Bela Komoszyńska,  Monika. Borzym, Zbigniew Krzywański, Paweł Krawczyk, Michał Kmieciak, Michał Szturomski.  

     19:00 Otwarcie drzwi

     19:30 Support: Michał Madajczyk

     20:15 Sorry Boys

     22:00 Muchy i goście

W przerwach między koncertami zapraszamy na transmisje sesji muzycznych Estrada Live, nagranych w rozdzielczości 4K specjalnie dla Estrady Poznańskiej i Miasta Poznań.

Bilety dzienne kosztują TYLKO 79 złotych i można je kupić na portalu bilety24.pl oraz stacjonarnie w Poznaniu w Kinie Muza. Ilość miejsc ograniczona. Pierwsza pula biletów trafia do sprzedaży 12 października 2021 roku.

Wejście na teren wydarzenia możliwe będzie od godziny 19:00.

WAŻNE:

Osoby niepełnoletnie, które nie ukończyły 18 lat powinny mieć ze sobą pisemną zgodę opiekunów prawnych. Zgoda powinna zawierać dane uczestnika wraz z numerem PESEL jego, jak i opiekuna/ rodzica. Osoby, które nie ukończyły 16 lat mogą wejść tylko z opiekunem prawnym lub osobą pisemnie upoważnioną. Opiekun również musi posiadać bilet.

Zakup biletu jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu imprezy z uwzględnieniem aktualizacji dotyczących obowiązującego reżimu sanitarnego.

 

LINE UP

04.11.2021 /czw/ godz. 20:00

MIĘTHA
MELA KOTELUK & KWADROFONIK
MROZU

11.11.2021 /czw/ godz. 20:00

DONGURALESKO
DWA SŁAWY
PALUCH

18.11.2021 /czw/ godz. 20:00

SORRY BOYS

MUCHY I GOŚCIE: KATARZYNA NOSOWSKA, JAN BORYSEWICZ, BELA KOMOSZYŃSKA i inni.

 

BILETY: 79 złotych dostępne na bilety24.pl i w Kinie Muza.

Organizator wydarzenia: Miasto Poznań i Estrada Poznańska.

 

*Zwrotów biletów można dokonywać pod adresem mailowym: kasa@estrada.poznan.pl

 

Pliki

Regulamin ESTRADA LIVE FESTIVAL

Formularz covidowy

Linki

KUP BILET

 

Przedstawiamy opowiadania z cyklu Dzieciaki na Piętrze - „MAGICZNE DUKATY” Patrycjusza Tomaszewskiego, które specjalnie dla nas przeczytała Krystyna Czubówna!

W ramach nowego sezonu Dzieciaków na Piętrze, który zainaugurowaliśmy premierowym przedstawieniem teatru Fabryka Kultury "Trzy wesołe krasnoludki" zaplanowaliśmy także słuchowiska. Zapraszamy na premierę pierwszego z nich. Zaczynamy od bajki "Magiczne dukaty", która rozgrywa się na poznańskim Starym Rynku.

Familijne słuchowiska powstały specjalnie dla Estrady Poznańskiej. Wśród twórców, którzy napisali dla nas teksty są m.in. laureatka Paszportu Polityki Dominika Słowik, Malina Prześluga, Ewa Karwan-Jastrzębska, Justyna Drzewicka, Grzegorz Gajek czy Kuba Wojtaszczyk. Opowiadania czytają Krystyna Czubówna i Grzegorz Drojewski.

W każdym miesiącu odkryjecie nowe przygody, nowe bohaterki i nowych bohaterów, którzy będą towarzyszyli Wam na wszystkich serwisach stremingowych.Odnośniki do nich znajdziecie w naszej onlinowej bibliotece, w zakładce SŁUCHOWISKA[KLIK].

 

Patrycjusz Tomaszewski jest autorem “Przygód Henia Humbaka”, przetłumaczył na język polski wszystkie książkowe przygody Minionków oraz m.in. książkę z kanonu DC “Supergirl w Super Hero High”.

Cieszy nas ogromnie nominacja Dyrektor Estrady Poznańskiej - Małgorzaty Kempy w kategorii Człowieka Kultury ogłoszonej przez kultura.poznan.pl. Uzasadnienie w pełni oddaje szeroki zakres działań naszej instytucji:
"Za rozpoznawalną zmianę charakteru prowadzonej instytucji i sukcesywne kreowanie wszechstronnych wydarzeń kulturalnych w czasie pandemii i poza nią.
Za różnorodną i jednocześnie spójną ofertę kulturalną, uwzględniającą zarówno najmłodszych, jak i pełnoletnich odbiorców. Za wyjście z kulturą na poznańskie fyrtle i udowodnienie poznaniakom, że wartościowe spotkania, spektakle czy koncerty dzieją się nie tylko w centrum miast, a w kulturze można uczestniczyć również i tuż za rogiem, niemalże "w kapciach".
Wreszcie - last but not least - za wzorcowe działania w internecie, mogące służyć za przykład dla twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kulturą w sieci." kultura.poznan.pl
Głosowanie trwa do 30 września 2021. Swój głos można oddać tu: KLIK

Wyczekiwane spotkania teatralne dla najmłodszych widzów_ek powracają. Zapraszamy do poznańskiej Sceny na Piętrze, w której gościć będziemy grupy teatralne doskonale znane z naszego repertuaru, ale także i nowe. Nie zabraknie też przedstawień premierowych. 

Program jesienno-zimowego sezonu Dzieciaków na Piętrze zaprezentujemy w formule hybrydowej. Oznacza to, że prócz spotkań w Scenie na Piętrze zaplanowaliśmy premiery słuchowisk, które będą doskonałą rozrywką na długie jesienne wieczory dla całej rodziny.

Z ogromną radością rozpoczynamy kolejny sezon cyklu Dzieciaki na Piętrze. Zaprosiliśmy znane już publiczności i bardzo lubiane teatry, ale też zupełnie nowych wykonawców. Oprócz przedstawień niezmiennie bawiących i pobudzających wyobraźnię zaproponujemy również wydarzenie muzyczne z pięknymi utworami o emocjach.

Pojawią się kolejne niespodzianki w naszej biblioteczce słuchowisk, aby każde dziecko w dowolnym momencie i miejscu mogło przenieść się do magicznego świata fantazji - opowiada koordynatorka cyklu Ewa Kroma.

Identyfikację wizualną do nowego sezonu przygotowała tworząca w Poznaniu ilustratorka i projektantka graficzna - Martyna Wilner. 

Pewien czas temu miałam okazję stworzyć identyfikację wizualną do projektu z serii "Dzieciaki na piętrze". I przyznam, że była to współpraca idealna! Dałam się totalnie ponieść swojej wyobraźni, tworząc ilustrację kosmosu, w którym jamniki, lizaki i lody nie są czymś dziwnym. W pracy nad projektem towarzyszyła mi ciemna noc i dźwięki muzyki, które w doskonały sposób pozwoliły mi się przenieść w odległe galaktyki!

Martyna Wilner
Ukończyła grafikę warsztatową na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz ekonomię menedżerską na Uniwersytecie Ekonomicznym. Współzałożycielka studia graficznego Stwory Studio.
W swoich ilustracjach inspiruje się przede wszystkim małymi i dużymi podróżami oraz naturą, którą otacza się w swoim mikroświecie – mieszkaniu na poznańskich Jeżycach. Fascynuje ją pęd miasta, ale spokoju szuka z dala od zgiełku. Wszędzie tam, gdzie można dojechać rowerem.

 

PROGRAM 18 MDAG W KINIE MUZA

Tegoroczny program festiwalu to aż 15 sekcji tematycznych, w których pokażemy najlepsze kino dokumentalne.

Program ułożony pod kątem sekcji filmowych znajdziecie tu: KLIK
Listę filmów znajdzie tu: KLIK
Informacje o biletach, programie i wydarzeniach towarzyszących festiwalowi znajdują się tu: KLIK

Millennium Docs Against Gravity osiąga pełnoletność! Część kinowa 18. edycji festiwalu, który w zeszłym roku stał się największym polskim wydarzeniem filmowym, odbędzie się w dniach 3 - 12 września! Zwyczajowo oprócz niezapomnianych seansów nie zabraknie wyjątkowych spotkań z twórcami i bohaterami filmów oraz debat wokół ważnych tematów zaprezentowanych w filmach. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego najwyższej próby z całego świata!

Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję, że społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami obecnie, może zostać z nami na dłużej. Wiele filmów prezentowanych w programie 18. Millennium Docs Against Gravity dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata.

W tym roku szczególną uwagę poświęcamy filmom, które pokazują ludzi aktywnie działających na rzecz ekologii, praw człowieka oraz warunków pracy. Protestują przeciwko niszczeniu planety, jak Greta Thunberg, bohaterka filmy otwarcia festiwalu Jestem Greta (reż. Nathan Grossman) albo starają się odnaleźć źródło społecznej nierówności, badając działanie współczesnych olbrzymich korporacji, jak twórcy filmu Nowa korporacja (reż. Jennifer Abott,  Joel Bakan), kontynuacji hitu naszego festiwalu - Korporacji z 2003 roku. Świat młodych aktywistów pokazuje film Drogie dzieci przyszłości (reż. Franz Böhm), w którym spotykamy dzieciaki z całego świata walczące o kluczowe dla nich sprawy.  W filmie Odwaga (reż. Aliaksei Paluyan) podążamy z kolei za grupą artystów z białoruskiego teatru, którzy po wyborach występują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

 

W czasie 18. edycji festiwalu zaprezentujemy kilka nowych sekcji. Alfabet protestu, czyli filmy pokazujące, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Kryminalne zagadki MDAG - filmy, w których dążenie do odkrycia prawdy usłane jest przygodami jak z rasowego thrillera! Wśród nich znalazł się nominowany w tym roku do Oscara film Śledztwo w domu spokojnej starości (reż. Maite Alberti). Sekcja Życie w czasach pandemii będzie składała się z filmów młodych, polskich twórców. Te tytuły udowadniają, że lockdown wzmaga kreatywność - po kamerę (choćby w smartfonie) sięgają zwykłe osoby, którym zależy na dokumentowaniu tej jakże dziwne rzeczywistości. W tej sekcji na szczególną uwagę zasługuj film Polaków portret własny (tw. Maciej Białoruski, Jakub Drobczyński, Jakub Rados), pokazujący cały przekrój naszego społeczeństwa, które musiało poradzić sobie z wirusem samotności w czasie izolacji. W daleką podróż widzowie wyruszą za sprawą filmów w sekcji Oblicza Ameryki Łacińskiej. To filmy z krajów, o których jest głośno (Chile czy Wenezuela), jak i opowieści o rzadziej uczęszczanych zakątkach, jak Paragwaj. Wyłania się z nich obraz słonecznego kontynentu o skomplikowanej przeszłości - i równie skomplikowanej teraźniejszości.

 

 

W programie festiwalu nie zabraknie także filmów wybitnych twórców oraz hitów największych festiwali. Gianfranco Rosi wraca z filmem Notturno, porażającym obrazem terenów ogarniętych wojną na Bliskim Wschodzie. Vitaly Mansky odwiedza z kolei w filmie Gorbaczow. Raj Michaiła Gorbaczowa w jego rezydencji, żeby porozmawiać o przemianach Rosji od czasów upadku ZSRR oraz odrzuceniu i samotności, jakie obecnie odczuwa ostatni przywódca Związku Radzieckiego. Na festiwalu zostanie zaprezentowany także nagrodzony w Sundance film Przeżyć (reż. Jonas Poher Rasmussen) - porównywany do kultowego Walca z Bashirem animowany portret chłopaka, który ucieka ze swoją rodziną z Afganistanu przez Rosję aż do Skandynawii, po drodze mierząc się nie tylko z ciężarem bycia uchodźcą, ale także nieakceptowaną w jego kulturze homoseksualnością.

 

Po raz kolejny na festiwalu zostanie wręczona Nagroda za Najlepszy Debiut oraz zostanie zorganizowany Konkurs Polski. Wśród czternastu filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów - Rafael Lewandowski w filmie Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie pokazuje w zupełnie nowym świetle życie wybitnego polskiego poety, za to Paweł Łoziński zagaduje ludzi przechodzących pod jego balkonem na Saskiej Kępie w Filmie balkonowym (premiera światowa na festiwalu w Locarno), tworząc niezwykłą, intymną i wciągającą opowieść o naszym społeczeństwie.

Festiwal będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, dziennikarstwo niezależne, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Bądźcie z nami!

WAŻNE!

Sprzedaż biletów i karnetów rusza 19. sierpnia na stronie bilety24.pl oraz w kasie Kina Muza. 

Szczegółowy program dedykowany poznańskiej edycji festiwalu znajduje się tu: KLIK

Niezwykle miło nam poinformować, że wyczekiwane "Przygody Henia Humbaka" wracają w wersji drukowanej. 

Książeczkę z wycinankami można już otrzymać bezpłatnie w:

  • Bibliotece Raczyńskich i jej filiach
  • miejskich punktach informacyjnych: CIR (ul. Wszystkich Świętych 1), CIK (Ratajczaka 44), PLOT (St. Rynek 59/60).

O książeczce:
Ciekawski świata Heniu Humbak odłącza się od mamy podczas migracji na północ. Wieloryb gubi się i trafia do Morza Bałtyckiego. Co połączy go z Poznaniem? Czy podejrzliwe rybitwy, foka gaduła i komentująca wszystko mopsiczka pomogą odnaleźć mu drogę do domu? Przed Heniem największa przygoda życia.

Autorką ilustracji jest Kasia Smoczyńska, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ilustratorka mody i graficzka, a po godzinach autorka Psa Parówki — jej rysunkowego alter ego.
Jedną z bohaterek książki jest mopsiczka Linda, która na co dzień biega po estradowych korytarzach #dogfriendly i gości na naszych zdjęciach oraz relacjach w social mediach.

Przypominamy, że "Przygody Henia Humbaka" dostępne są również w formie audiobooka. Czyta Krystyna Czubówna. Można go posłuchać za darmo korzystając z platform Youtube, Spotify, Soundcloud, Podigee i Apple Podcast. Odnośniki do wszystkich kanałów znajdziecie w zakładce SŁUCHOWISKA [ KLIK ]

Ikona strzałki
Ikona kółka
Ikona okna

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata