ogłaszamy!

 

Dobra Strona Kultury. Trwa letnia kampania promująca działania Estrady realizowane w sieci oraz w mieście. Jej głosem została ponownie Krystyna Czubówna. 

„Bardzo zależało mi, by pokazać, ile rzeczy udało nam się wyprodukować w tym trudnym czasie. Przez ostatnie 15 miesięcy stworzyliśmy bezpłatną multimedialną bibliotekę opiniotwórczych, kulturalnych treści. To już ponad 10 000 minut. Wyprodukowaliśmy także 9 teledysków.” mówi Małgorzata Kempa – dyrektorka Estrady Poznańskiej

„Tworzymy treści, z których odbiorczynie i odbiorcy mogą korzystać gdzie chcą i jak chcą. Dziś słucha ich już ponad 50 000 osób. To bardzo cieszy.”

Kampania ukazuje, ile treści można już znaleźć na stronie instytucji. To m.in. 250 odcinków kulturalnych podcastów, w tym podcast „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”, który Vogule Poland zaliczyło do swoich ulubionych polskich podcastów. 15 słuchowisk dla małych i dużych, 16 muzycznych sesji na żywo, 10 duetów muzycznych, 9 teledysków nawiązujących do Poznania czy 7 darmowych ebooków zawierających wierszyki, opowiadania i twórcze zagadki.

W zrealizowanych projektach Estrady Poznańskiej udział wzięli m.in. laureatka Paszportu Polityki Dominika Słowik, Małgorzata Ostrowska, Jarecki, Michał Wiraszko, Michał Kowalonek, Areta Szpura, Adi Nowak, Bloki, Rebeka, Swiernalis, Malina Prześluga, Kuba Kapral, Ania Rusowicz, Marika, Wczasy, Kev Fox, Michał Kmieciak, Eliza Piotrowska, Kuba Wojtaszczyk, DonGURALesko, Justyna Bednarek czy Patrick The Pan.

Druga część kampanii skupia się na zaproszeniu na wydarzenia organizowane na żywo – Lato z Estradą oraz kwalifikującego od Oscara® ANIMATORA. 

„Naszą największą radością są spotkania na żywo z publicznością. Przed nami ponad 60. wydarzeń Lata z Estradą, które potrwają przez całe lato na 9 poznańskich osiedlach oraz kwalifikujący do Oscara® ANIMATOR ukazujący najlepsze animacje z całego świata.” – dodaje Małgorzata Kempa

Narratorką całej kampanii jest Krystyna Czubówna. 

 

 

Magdalena Różczka w podkaście „Nie spać słuchać”. Aktorka dołączyła do prowadzących podcast o serialach i popkulturze, Patrycjusza Tomaszewskiego i Kuby Wojtaszczyka, by porozmawiać o roli Anny Jass w serialu Netflixa Rojst ’97.

„To najmocniejsza i najciekawsze postać, jaką przyszło mi grać” - wyjawiła aktorka.

Różczka opowiada o niuansach, które pomogły zbudować jej bohaterkę. „Pewnym kolorem dla Anny Jass są jej korzenie i pochodzenie, jej karnacja, wstążka we włosach, miłość do pająków, karty. Ona spogląda na ludzi i widzi więcej, niż by chciała. Kolejnym kolorem były jej relacje z rodzicami.”

Aktorka zauważa, że miała niełatwe zadanie zagrania policjantki tak, by „z jednej strony nie wchodzić w buty mężczyzn, a z drugiej nie tworzyć wizerunku z męskich snów erotycznych.”

Podczas rozmowy Różczka ujawnia także, że zdaje sobie sprawę jak ważną, reprezentatywną postacią jest nieheteronormatywna Anna Jass, oraz że początkowo bardzo bała się grać w projektach reżyserowanych przez swojego partnera, Jana Holoubka: „Ja się tak strasznie bałam. Już widziałam te nagłówki: świetny serial, wybitny reżyser, tylko jeden błąd obsadowy. Po co on ją wziął?”. 

Magdalena Różczka wyjawia również, co w chwilach zwątpienia powstrzymało ją przed porzuceniem zawodu aktorstwa. Pod koniec rozmowy aktorka i ambasadorka dobrej woli Unicef opowiada, że przy trójce dzieci jedyna możliwość na oglądanie seriali to wizyta w komorze hiperbarycznej. Który serial wciągnął ją tak, że przedłużała sesje w urządzeniu? O tym w rozmowie w podkaście „Nie spać, słuchać”. [KLIK]

Podkast „Nie spać, słuchać” to cotygodniowa dawka seriali i popkultury. W najnowszym, 66. odcinku Patrycjusz Tomaszewski i Kuba Wojtaszczyk recenzują nowy serial od HBO „Biały lotos” oraz rozmawiają z Magdaleną Różdżką o serialu Rojst ’97. 

Kolejne odcinki podkastu pojawiają się na wszystkich platformach w każdą niedzielę. W ostatnich tygodniach w „Nie spać, słuchać” pojawiły się aktorki: Barbara Kurzaj (Jonak), Marysia Sobocińska, Aleksandra Skraba i dziennikarka kulturalna Anna Tatarska. 

18. lipca 2021 roku, w 67. odcinku podkastu prowadzący podsumują pierwsze półrocze 2021 roku i wybiorą najlepsze seriale ostatnich 6 miesięcy.

 

Na nasze zaproszenie poznański streetartowiec Noriaki przygotował nowy miejski mural z okazji rozpoczynającej się 14. edycji Festiwalu ANIMATOR.

Artysta, znany jest z malowania watchera-Pana Peryskopa - jednego z ulicznych symboli Poznania. Postać Watchera zdobi ściany budynków, murów czy tablic. Tym razem Noriaki stworzył pracę, w której nawiązuje do francuskiego filmu niemego "Podróż na księżyc". Ten krótki animowany metraż z 1902 roku wyreżyserował Georges Méliès.

Dzieło Noriakiego jest też swoistym "puszczeniem oka" do motywu księżyca, obecnego w identyfikacji wizualnej ANIMATORA.

Efekty pracy artysty – 5 metrowy księżyc można już podziwiać na jednej ze ścian elewacji Kina Muza przy ulicy św. Marcin 30.

 

 

 

W  sobotę 3 lipca zaczynamy piątą edycję Lata z Estradą. To cykl bezpłatnych plenerowych wydarzeń familijnych, które rozgrywają się na 9 poznańskich osiedlach.

W tym roku Lato z Estradą kontynuuje temat przewodni "Kultura w klimacie". Postanowiliśmy wrócić do jakże ważnego tematu ochrony klimatu i dbania o środowisko naturalne. Bardzo zależy nam na zabawie połączonej z edukacją. Odwiedzamy 9 osiedli, na których zaprezentujemy 33 spektakle, 23 koncerty i 4 seanse plenerowe.

Tworzymy tym samym stałe miejsca spotkań mieszkańców danej dzielnicy, dlatego planujemy działania adresowane do odbiorców z różnych grup wiekowych, odbywające się cyklicznie w te same dni.  Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Pełny program, w tym w wersji do pobrania i wydrukowania znajduje się na stronie http://latozestrada.poznan.pl

DZIŚ PREMIERA AUDIOBOKA Z KRYSTYNĄ CZUBÓWNĄ.

Ty też możesz uratować planetę - audiobook W związku z piątą edycją Lata z Estradą zapraszamy do wysłuchania ekologicznego przewodnika Arety Szpury "Ty też możesz uratować plantę".

Przygotowaliśmy formę przewodnika, która idealnie sprawdzi się na przykład podczas spacerów na świeżym powietrzu. W audiobooku czytanym przez Krystynę Czubównę usłyszycie sporą dawkę praktycznej wiedzy dotyczącej tego w jaki sposób każda i każdy z nas może poprawić kondycję planety.

Przewodnik tłumaczy efekt cieplarniany, zero waste oraz podpowiada, jak zacząć bycie eko.
Dobrego odsłuchu.

Audiobook jest częścią akcji Pobierz Poczytaj Posłuchaj. Przewodnik Arety Szpury można pobrać za darmo ze strony estrady w formie pdf, mobi i epub oraz posłuchać w formie podcastu.

Ty też możesz uratować planetę - audiobook
Tekst: Areta Szpura
Czyta: Krystyna Czubówna
Produkcja: Miasto Poznań i Estrada Poznańska
Realizacja: Jacek Jabłoński

Linki do odsłuchu audiobooka:
SPOTIFY [KLIK]
PODIGEE [KLIK]
APPLE [KLIK]

14. edycja kwalifikującego do Oscara® Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR startuje na żywo i online już 9 lipca.By ułatwić poruszanie się po programie przygotowaliśmy propozycje festiwalowych szlaków.Teraz każdy może odkryć świat animacji zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Harmonogram pokazów dostępny jest w zakładce PROGRAM - [KLIK]. Bilety pojawią się w sprzedaży 25. czerwca na portalu bilety24.pl oraz w kasie Kina Muza.

DLA WIELBICIELI PLENERU I POKAZÓW Z MUZYKĄ Z NA ŻYWO
Zapraszamy na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania. Każdego festiwalowego dnia, o godzinie 21:30, startuje ANIMATOR W PLENERZE. W programie m.in. „Metropolis”, "Ghost in the shell", czy nominowany do Oscara® "Czerwony żółw".

W Scenie na Piętrze wyświetlimy film Mariusza Wilczyńskiego "Moja babcia będzie kiedyś księżniczką", do którego muzykę na żywo wykona wybitny wiolonczelista - Marcel Markowski. Podczas wieczoru usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha czy Tadeusza Nalepy.

W nietuzinkowej przestrzeni, w której w przeszłości działał bank przy ul. Masztalarskiej, zaprosimy na GALAXIES BETWEEN US czyli energetyczny koncert zespołu BLOKI z animowanymi wizualizacjami cenionego polskiego animatora - Tomka Duckiego.

ŚCIEŻKA KONKURSOWA
Fundamentem ANIMATORA są cztery konkursy, w których zobaczymy 120 filmów:
- Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych,
- Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych,
- ANIMATOR.PL – konkurs polskich filmów krótkometrażowych oraz
- Międzynarodowy Konkurs Seriali /nowość/

Programmerzy festiwalu pogrupowali filmy w dwóch konkursach w tematyczne pokazy. Dzięki temu łatwiej będzie poruszać się po ścieżce konkursowej.

W konkursie pełnometrażowym zobaczymy pięć filmów: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego; „Primal: Tales of Savagery” Genndy'ego Tartakovsky'ego; „Elulu” Gabriela Verdugo Soto; „My Favorite War”, Ilze Burkovskiej Jacobsen oraz „Archipel” Félixa Dufour – Laperriere'a.

W tym roku po raz pierwszy – zapraszamy też na międzynarodowy konkurs seriali. Seriale pokażemy w trzech blokach, z których jeden dedykowany jest najmłodszym widzom_kom.

DLA RODZIN
Wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zapraszamy na pokazy familijne, podczas których zobaczymy filmy z Brazylii, filmy o przyszłości, kosmosie i robotach oraz najnowsze filmy animowane z całego świata, w tym duńską produkcję "Kiwi & Strit” z uroczymi futrzanymi stworkami.

DLA SERIALOMANIAKÓW
Zapraszamy na pokaz brawurowych, naszpikowanych niepoprawnym poczuciem humoru, produkcji animowanych Adult Swim. Pokażemy piątą odsłonę serialu „Rick and Morty” i najnowszy serial Michaela Cusacka „Smiling Friends”. Nie do przegapienia jest też pokaz „Aeon Flux” Petera Chunga, który jest jednym z gości tegorocznego

ANIMATORA.DLA FANÓW GIER KOMPUTEROWYCH
Z myślą o graczach i o tych, którzy gry chcieliby tworzyć polecamy sekcję Animacja Interakcja. Gry wideo.Zdradzimy nie tylko tajniki pierwszej animacji 3D, ale i pokażemy jak stworzyć grę używając Unreal Engine. Spotkania w Kinie Muza poświęcimy rozmowie o monstrach w grach retro i tych współczesnych i o ich wpływie na popkulturę oraz o sposobach narracji przez animację.

DLA TYCH, KTÓRZY CENIĄ FILMY ZAANGAŻOWANE SPOŁECZNIE
BETWEEN US - to główne hasło tegorocznej edycji ANIMATORA. W głównej sekcji W NAS I MIĘDZY NAMI, która bezpośrednio do niego nawiązuje, zapraszamy na pokaz LĘKI I MARZENIA NASZEJ PRZYSZŁOŚCI, gdzie poruszymy temat jak będzie wyglądała i co nam przyniesie postpandemiczna rzeczywistość? Z kolei programerka festiwalu - Anna Głowińska, zaprasza na autorski cykl „Kobiety mają głos”. Udowadniamy, że bez uwzględnienia i rozpoznania kobiecej perspektywy nie jesteśmy w stanie kształtować kultury i kreować świata.

DLA PODRÓŻNIKÓW
Polecamy gorąco ANIMACJĘ Z BRAZYLII. Zobaczymy cztery pokazy najlepszych filmów krótko- i pełnometrażowych z tego regionu. W programie między innymi: "City of Pirates" Otto Guerry, czy "Boi Aruá" Chico Liberato. Zapraszamy na podróż do świata animacji podczas naszej wersji formatu Late Night Show, gdzie będziemy towarzyszyć pojedynkowi Joanny Quinn, Alexa Pelletiera i Mike'a Johnsona.  Tuzy światowej animacji staną przed zadaniami takimi jak rysunkowe improwizacje, animacyjny teleturniej i wiele innych. Spotkanie z gwiazdami będzie prowadzone na żywo na festiwalowym Youtubie, Facebooku i ekranie Kina Muza.

14. MFFA ANIMATOR  / WAŻNE INFORMACJE 

Przypominamy, że w sprzedaży jest już limitowana edycja złotych karnetów (w cenie 120 zł). Z takim festiwalowym skarbem można wejść na wszystkie stacjonarne wydarzenia ANIMATORA, w tym na ANIMATORA w plenerze, czyli letnie kino na Wolnym Dziedzińcu.
Karnet nie obejmuje wstępu na wydarzenia specjalne. Kupując go w kasie Kina Muza, widzowie otrzymują też dostęp do pokazów online, a dodatkowo w prezencie – festiwalowy gadżet. Przypominamy, że sprzedaż pojedynczych wejściówek rusza 25. czerwca w Muzie. Już teraz warto tę datę wpisać sobie w kalendarz!

Przedstawiamy program i identyfikację cyklu Lato z Estradą. W 2021 roku działamy od 3 lipca do 12 września na 9 poznańskich osiedlach.

Tematem przewodnim 5. Edycji Lata z Estradą, czyli cyklu bezpłatnych familijnych wydarzeń plenerowych jest ponownie Kultura w klimacie. Postanowiliśmy wrócić do jakże ważnego tematu ochrony klimatu i dbania o środowisko naturalne. 

 

Identyfikacja graficzna

Dlatego też główny motyw przewodni Lata z Estradą w tym roku skupia się na zieleniach. Narysował go ponownie Tomass Pieńczak. Jak sam mówi: 

„Tegoroczna ilustracja pokazuje dwa oblicza miasta: z jednej strony jest to płynące w oddali życie codzienne, z drugiej zielona przestrzeń, gdzie możemy zadbać o siebie, odpocząć i pobyć z naturą. Jak widać oba światy żyją w symbiozie.”

 

Lato z Estradą 2021 – program [ POBIERZ ]

Zapraszamy całe rodziny na 60. bezpłatnych wydarzeń, które odbywać się będą przez całe lato w 14. lokalizacjach na 9. osiedlach. Zależy nam na stworzeniu stałego miejsca spotkań mieszkańców danej dzielnicy, dlatego planujemy działania adresowane do odbiorców z różnych grup wiekowych, odbywające się cyklicznie w te same dni. 

Przed nami:

- 33 spektakle teatralne,
- 23 koncerty,
- 4 seanse kina plenerowego

Spotkamy się w następujących lokalizacjach:

  1. Osiedle Piątkowo – CZWARTKI W PARKU CHROBREGO, w czwartki
  2. Osiedle Piątkowo Północ - PIĄTKOWSKIE PIĄTKI Z KULTURĄ, w piątki
  3. Osiedle Szczepankowo – Spławie – Krzesinki, we wtorki
  4. Osiedle Fabianowo - Kotowo – FABIANOWO, LETNIA KULTURA NA FYRTLU, we środy
  5. Osiedle Świerczewo – WAKACJE W FORCIE, we środy
  6. Osiedle Starołęka – Minikowo – Marlewo – NA STAROŁĘCKIM FYRTLU, we wtorki
  7. Osiedle Strzeszyn – STRZESZYŃSKIE LATO, we czwartki 
  8. Osiedle Kiekrz – KIERSKIE LATO, w piątki
  9. Osiedle Antoninek-Zieliniec-Kobylepole – LATO Z AZK, w weekendy

Przy realizacji wydarzeń współpracujemy z Radami Osiedli, spółdzielniami mieszkaniowymi, placówkami oświatowymi i innymi instytucjami oraz organizacjami lokalnymi.

 

KIERSKI FESTIWAL 2021 już 12 września.

W ramach Kierskiego festiwalu 12.09 zapraszamy na 2 koncerty:

DagaDana z gościnnym udziałem Cypriana Baszyńskiego (trąbka)

- specjalny koncert pt. "Anawa 2020" z udziałem zespołu Voo Voo, Marii Peszek, Huberta "Spiętego" Dobaczewskiego, Tomasza Organka i Katarzyny Piszek (Kasai).

Na wszystkie wydarzenia zapraszamy bezpłatnie. 

 

Program i opisy wydarzeń znajdują się na stronie latozestrada.poznan.pl.

Ekologiczna gra planszowa:

Tegorocznej edycji ponownie towarzyszy eko gra planszowa. Wspólnie z ilustratorem Tomassem Pieńczakiem przygotowaliśmy uaktualnioną wersję kultowego memory. Gra posiada certyfikat FSC, który potwierdza, że przy jej produkcji zadbano o żywotność lasów. Grę będzie można otrzymać podczas wydarzeń Lata z Estradą oraz kupić w siedzibie PLOT (Stary Rynek 59/60) oraz w kasie Kina Muza (Święty Marcin 30). 

Ekologiczny przewodnik

Inicjatywie ponownie towarzyszy ekologiczny przewodnik online napisany przez Aretę Szpurę "Ty też możesz uratować planetę". Publikację można pobrać za darmo ze strony latozestrada.poznan.pl 

BEZPIECZEŃSTWO

Bardzo zależy nam, byśmy mogli bezpiecznie uczestniczyć w wydarzeniach Lata z Estradą, dlatego bardzo prosimy o zapoznanie się w regulaminami wydarzeń, które będą dostępne zarówno na stronie cyklu, jak i w miejscach wydarzeń.

 

O autorze identyfikacji: 

Tomass Pieńczak / www.tpienczak.com / IG @TPienczak - Ilustrator z zacięciem projektowym. Swoje inspiracje od wielu lat zbiera podróżując. Uwielbia ulice, duże i dynamiczne miasta. 

Pliki

PLAKATY LATO Z ESTRADĄ 2021

PROGRAM LATA Z ESTRADĄ 2021

REGULAMIN LATO Z ESTRADĄ 2021

Wizualana opowiesć do jednej z najbardziej popularnych piosenek naszej produkcji. W teledysku do piosenki "Ulica mała" pokazujemy Miasto Poznań z zupełnie innej perspektywy, gdzie stare przeplata się z nowym.

"Kręcenie klipu do piosenki od samego początku było niezłym odlotem. Już pierwsze wyjście na Stary Rynek, w stylizacjach zrobionych przez Mateusza Kołtunowicza było niezłą przygodą. Dwoje ludzi kompletnie nieprzystających do codziennego, szarego świata- tak się czuliśmy i tak wyglądaliśmy. O tym też jest piosenka- o tęsknocie za innym światem, o niespełnieniu, o oczekiwaniach większych niż codzienny świat może zaoferować. Pomysł na pokazanie tego w takim obrazku początkowo trochę szokował, ale w efekcie okazał się bardzo trafny i czytelny. To była szalona zabawa i inspirujące spotkanie artystyczne dwóch innych pokoleń i innych światów." - opowiada Małgorzata Ostrowska

 

Od dziś WSZYSTKIE utwory, które powstały w ramach projektu dostępne są serwisach streamingowych. Zebraliśmy je w digitalowy album „Estrada w sieci: DUETY VOL. 1”. Oznacza to, że piosenki takie jak „Wrzesień” Agi Czyż i Michała Kowalanka, czy „Coś więcej” Michała Wiraszko i Michała Kmieciaka możecie dodać do swoich autorskich playlist np. na Spotify.

Album „Estrada w sieci: DUETY VOL. 1” znajdziecie na: Spotify, iTunes, amazon, TIDAL, deezer, SHAZAM, SOUNDCLOUD, beatport, TikTok.

"Estrada w sieci: Duety” to projekt muzyczny Estrady Poznańskiej i Miasta Poznań prezentujący nowe utwory artystów, których zaproszono do pracy w duetach. Pierwszą odsłonę projektu wyprodukowano przy wsparciu NCK i MKIDN w ramach programu Kultura w Sieci. Od stycznia 2021 nowe duety pojawiają się cyklicznie co miesiąc. Cały album i wszystkie piosenki nagrane w ramach projektu dostępne są w serwisach streamingowych. W cyklu Estrada w sieci: Duety występują: Agą Czyż x Michał Kowalonek, Adi Nowak x Bloki, Michał Wiraszko x Michał Kmieciak, Małgorzata Ostrowska x Swiernalis, Wujek Ogórek x Tomek Grdeń, Izzy and the Black Trees x Kev Fox, Wczasy x Iwona Skv, Marika x Envee, Ania Rusowicz x Bibobit, Vyspa x Patrick the Pan.

Przed nami kolejna odsłona projektu Estrada w Sieci: Duety. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy poznański synth-popowy zespół Vyspa oraz Patricka the Pan, znanego publiczności z występów na takich festiwalach jak Open'er, OFF Festival czy Męskie Granie.

Piosenka „Czar” wyprodukowana w ramach cyklu Estrada w Sieci: Duety przez Miasto Poznań i Estradę Poznańską to, jak przyznają sami artyści nowe i ekscytujące przedsięwzięcie, które wiązało się z fuzją dwóch różnych muzycznych światów. O czym opowiada piosenka?

„Tekstowo skupiliśmy się na końcu świata w znaczeniu ekologicznym. Zły stan naszej planety coraz bardziej wydaje się być zauważalny i odczuwalny i nie jest już tylko daleką wizją naukowców, jest tuż za rogiem.” -  opowiadają Vyspa i Patrick the Pan

Piosenki „Czar” można posłuchać na: Spotify, iTunes, amazon, TIDAL, deezer, SHAZAM, SOUNDCLOUD, beatport, TikTok.

Teledysk, do którego zdjęcia powstawały w Poznaniu, znajdziecie na naszym kanale YouTube. Za piękne zdjęcia odpowiada poznańskie studio filmowe make make. Video dostępne jest na naszym kanale YouTube.

 

Plac Wolności zatętni życiem. Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję sezonowego zagospodarowania placu Wolności na potrzeby kulturalne, rekreacyjne i gastronomiczne.

Założeniem projektu i konkursu było stworzenie na placu Wolności w Poznaniu trzech stref, które działałyby od kwietnia do października: 

- strefy koncertowej,
- strefy gastronomicznej,
- i strefy odpoczynku.

Zależało nam szczególnie na dobrym zaplanowaniu infrastruktury gastronomicznej, tak by planowana na ten rok modernizacja płyty Starego Rynku, była mniej odczuwalna, zwłaszcza dla restauratorów. ” - mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej.

Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta” - dodaje.

 

W konkursie udział wzięły 4 pracownie: 1050 Pracownia Architektury (Mariusz Więcek, Joanna Burek, Maciej Markiewicz, Anna Basińska, Martyna Adamska), Pracownia architektoniczna Insomia (Szymon Januszewski, Maciej Kowalczyk, Mikołaj Schwatz, Marta Łykowska,  Aleksandra Rybska, Łukasz Spychaj, Anna Jabczyńska, Aleksandra Radkowska, Emilia Dzięgelewska), A2P2 Architektura&Planning (Monika Arczyńska, Karol Drobniewski, Łukasz Pancewicz) i UGO Architecture (Hugon Kowalski).

Sąd konkursowy, biorąc pod uwagę oczekiwania oraz potrzeby użytkowników i użytkowniczek tego miejsca wybrał projekt przygotowany przez pracownię UGO Architecture. 


UGO Architecture

UGO Architecture

UGO Architecture

UGO Architecture

UGO Architecture

 

Nagrodę w wysokości 8 tysięcy brutto przyznano za najbardziej elastyczne i dobrze przemyślane rozwiązanie, które przewiduje wiele realnych scenariuszy użytkowania placu. Sąd konkursowy docenił też logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne.

Wyróżnikiem pracy o nazwie „Przystanek Rynek” jest różnorodna i dająca się zmiennie oraz wygodnie kształtować aranżacja placu. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach. 

Funkcjonalnie i estetycznie rozwiązany jest pawilon gastronomiczny usytuowany centralnie po północnej stronie – w „martwej strefie” placu, przy wjeździe na podziemny parking. Miejsce na występy, zgodnie z wieloletnimi przyzwyczajeniami, znajduje się przy Arkadii.  Znaczącym akcentem są pylony z literami tworzącymi napis, pomyślane jednocześnie jako maszty dla „żagli” zacieniających strefę gastronomiczną. 

 

Realizacja wyłonionego projektu może ożywić przestrzeń placu Wolności już od wiosny 2022 roku.

 

Sąd konkursowy obradował w składzie: 

mgr inż. arch. Wojciech Krawczuk, SARP Poznań – Przewodniczący Sądu
mgr inż. arch. Mikołaj Stępień, SARP Poznań – Sędzia Referent
mgr inż. arch. Katarzyna Podlewska, Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania - Sędzia
mgr inż. arch. Jacek Maleszka, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków - Sędzia
Piotr Libicki, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki, Zarząd Dróg Miejskich - Sędzia
Marcin Mikołajczak, przedstawiciel Estrady Poznańskiej - Sędzia
Tomasz Dworek, Rada Osiedla Stare Miasto – Sędzia
mgr inż. arch. Jakub Głaz – Sekretarz Konkursu (bez prawa głosu).

 

Pozostałe prace konkursowe:

 

1050 Pracownia Architektury:

1050 Pracownia Architektury

1050 Pracownia Architektury

 

A2P2 Architektura&Planning:

A2P2 Architektura&Planning

 

Pracownia architektoniczna Insomia | pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe

Pracownia architektoniczna Insomia

Pracownia architektoniczna Insomia

Ikona strzałki
Ikona kółka
Ikona okna

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata