Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:

Aby skutecznie chronić przyrodę i zwierzęta potrzeba, poza akcjami sprzątania świata czy recyklingiem, dotrzeć do samych źródeł kryzysu ekologicznego, a szerzej społecznego i systemowego oraz dokonywać tam zmian. Sylwia Czubała oraz jej rozmówczynie i rozmówcy opowiadają o różnych formach proekologicznych inicjatyw, niehierarchicznych modelach współpracy, pomocy wzajemnej, kręgach kobiet, zielarstwie, aktywizmie i animacji lokalnej, działaniach antydyskryminacyjnych oraz walce z wyzyskiem tak natury jak i człowieka w różnych odsłonach i skalach. Rozmawiają w odniesieniu do własnych doświadczeń, praktyki terenowej, z perspektywy działaczek/czy, animatorek/ów, aktywistek/ ów.

słuchaj na


najnowsze odcinki

10

Na początku było drzewo

W 10 odcinku "Zielonych rozmów" porozmawiamy o drzewach, ich aspekcie kulturowym, przyrodniczym i ekologicznym; projektach społecznych i wydarzeniach przyrodniczych oraz edukacji przestrzennej. Gościnią odcinka będzie architektka krajobrazu, nauczycielka i animatorka Magdalena Garczarczyk, która sadzi, sieje, buduje, projektuje, konsultuje i w ramach swoich działań namawia do przejścia na zieloną stronę życia. Jest członkinią Kolektywu Kąpielisko oraz Koalicji ZaZieleń Poznań.

09

Jeść etyczniej cz.2

W 9 odcinku "Zielonych rozmów" kontynuujemy rozmowy o alternatywnych kanałach dystrybucji żywności. Tym razem porozmawiamy o kooperatywie spożywczej Nowa i szerzej o suwerenności żywieniowej. Gościnią odcinka będzie Joanna Tekla Woźniak.

08

Jeść etyczniej

Okres okołoświąteczny to czas wzmożonego konsumpcjonizmu, w tym także marnotrawienia żywności. W 8 odcinku Zielonych rozmów porozmawiamy o alternatywnych sposobach dystrybucji żywności, inicjatywie Długi Stół Poznań oraz freeganizmie. Gościniami odcinka będą aktywistka społeczna Florentyna Macioszczyk związana z CIL Łazanka oraz Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty i Maria Ratajczak ze stowarzyszenia Zielona Grupa.

07

Wspólnota zieleni

W 7 odcinku "Zielonych rozmów" o oddolnych działaniach na rzecz ochrony zieleni w mieście i o wspólnotach gromadzących się wokół ogrodów społecznych porozmawiam z przedstawicielką koalicji Zazieleń Poznań oraz członkinią kolektywu Kąpielisko - Agnieszką Antonowicz.

06

Młodzi i klimat

Dlaczego młodych tak bardzo dotyka katastrofa klimatyczna, czego domagają się od władzy, na czym polega sprawiedliwość klimatyczna oraz jak sprawdzić swój ślad węglowy - o tym rozmawiam w 6 odcinku Zielonych Rozmów z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - Martą Walkowiak oraz Wojciechem Stangierskim.

05

Dzikie spacery

W 5 odcinku Zielonych Rozmów - o zielonym anarchizmie, leśnym aktywizmie, codziennej walce z kapitalistycznym i patriarchalnym wyzyskiem przyrody, zwierząt oraz ludzi oraz o konieczności łączenia walk na różnych polach opowie Luiza Banach - aktywistka antyłowieckiej grupy Poznaniacy Przeciwko Myśliwym i członkini OZZIP.

04

Zero marnowania!

W czwartym odcinku Zielonych rozmów, porozmawiamy o idei dzielenia się i powtórnym użyciu, jako sposobie na korzystanie z nadmiaru. Bliskie będą nam te praktyki, dla których kluczowa jest pomoc wzajemna. Gościnią spotkania jest Anna Kaczmarek z Po:dzielni.

03

Permakultura i dzieciaki

Jak projektować przestrzeń do życia w zgodzie z ideami permakultury, na czym polega edukacja leśna i jakie umiejętności musi posiadać pedagog ulicy, by zbliżyć się do młodzieży w naturalnym dla niej środowisku.

W 3 odcinku podcastu Zielone Rozmowy Sylwia Czubała i Paulina Rogowicz rozmawiają o własnych praktykach animacyjnych i społecznych, które nakierowane są na samoregulację i akceptację.

02

O wodzie

W drugim odcinku podcastu Sylwia Czubała rozmawia o podwodnym aktywizmie z Kolektywem Nurkowym Bojka. To niezwykła feministyczna grupa, która sadzi rafę koralową w Meksyku i uczy nurkowania osoby o różnym stopniu sprawności.

01

Ekologia źródeł

W pierwszym odcinku podcastu Sylwia Czubała rozmawia z Anką Gruszką, współtwórczynią duetu Dziewczyny w Naturze o ekologii głębokiej i ekofeminizmie oraz źródłach obecnego kryzysu ekologicznego. Przyjrzymy się oddolnym kobiecym praktykom, stymulującym "powrót do natury", ziołom, roślinom i ich symbolicznemu oraz społecznemu kontekstowi.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata