Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy

Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:

Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.

Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.

Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net

słuchaj na


najnowsze odcinki

106

Przegrywy, incele i blackpill

W tym odcinku rozmawiamy o świetnym reportażu "Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności" autorstwa Patrycji Wieczorkiewicz i Aleksandry Herzyk. Zadajemy sobie pytanie m.in. o to czy feminizm powinien zajmować się problemami mizoginów Ogromnie polecamy tę książkę pełną nieoczywistości.
105

Jak robić siostrzeństwo?

Z radością prezentujemy odcinek specjalny podcastu, który powstał podczas konferencji WOMEN TALK. Poznanianki 2023. W ramach akcji „Poznanianki” Miasto Poznań wspiera kobiety, które działają aktywnie w naszym mieście. Z tej okazji zaprosiłyśmy do rozmowy o siostrzeństwie wspaniałe gościnie: Aleksandrę Sudolską – prezeskę Local Girls Movement, Magdę Szewciów – edukatorkę antydyskryminacyjną i Angelikę Kucińską – autorkę podcastu „Kobiety objaśniają świat”. Rozmowa była nagrywana na żywo 12 października i wzięły w niej udział również osoby z publiczności, w tym mopsiczka Linda.

104

Brakujące karty historii. O tym dlaczego warto opowiadać czego w niej nie ma

Nasza ulubiona gościni powraca i to podwójnie - jako drag queen: Twoja Stara, ale także jako Piotr Buśko, czyli rzecznik wrocławskiej Kultury Równości i aktywista. A wszystko dlatego, że rozmawiamy o potrzebie queerowania historii, o tym kogo i czego w niej nie ma oraz dlaczego tak się dzieje. Wyjaśniamy też dlaczego tak ważne jest rozwijanie skrótu LGBTQ+ oraz wiedza skąd i dzięki komu mamy nasze prawa.

103

Coś nie tak. Kobiecość i wstręt - o dylematach współczesnego feminizmu

Rozmawiamy o eseju irlandzkiej pisarki Eimear McBride "Coś nie tak. Kobiecość i wstręt" wydanej przez wydawnictwo Pauza, a przetłumaczonej przez one and only Aga Zano. To książka o kobiecym ciele, która dekonstruuje tę opowieść, pokazując jej przesiąknięcie wstydem i tabu. Choć jest niepozorna objętościowo, porusza wiele naszych ulubionych tematów, w tym tych, które są problematyczne dla myśli feministycznej. Zastanawiamy się też, czy możliwy jest świat, gdzie wszyscy będziemy wspólnie biegać po łąkach równości.

102

Wszystko o miłości

Bell hooks powraca! A to za sprawą wydanej przez wydawnictwo Filtry bestsellerowej książki "Wszystko o miłości. Nowe wizje". To filozoficzny wywód o miłości, z perspektywy feministycznej. Co Wam zrobi ta książka? Wywróci Wasz spojrzenie ma lovkę do góry nogami i uprzytomni Wam, że miłość to ruch na rzecz sprawiedliwości społecznej i jedyna słuszna rewolucja!

101

Kto się boli filmu "Barbie"?

Rozmawiamy o reakcjach na film „Barbie” wyreżyserowany przez Gretę Gerwig. Kogo ten film wkurzył? Czy feministkom wypada powiedzieć, że film im się podobał? Co można mu zarzucić? Czy pokazuje tylko geniusz kapitalizmu, który na wszystkim potrafi zarobić?

O tym i wielu innych wątkach rozprawiamy uprawiając bezwstydny womansplaining. Enjoy!

100

Setny odcinek i nasza herstoria

Tak, to się dzieje - jest to setny odcinek!  A w nim? Wspominamy, wygłaszamy peany dziękczynne i pozdrawiamy osoby słuchające i współtworzące tę feministyczną propagandę.

99

Projekt siostrzeństwo - najważniejsze hasło dla feminizmu?

Czym jest dla nas siostrzeństwo? Czy to tylko idea, która w praktyce okazuje się bardzo problematyczna? A może to kolejny przejaw opresji nakładany na kobiety, by nie zapomniały, że mają być miłe i opiekuńcze? Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wraz z naszą wspaniałą gościnią: Magdą Szewciów - edukatorką równościową, trenerką samoobrony i asertywności WenDo oraz providerką metody TRE®.

98

Czy patriarchat zabija mężczyzn?

Tym razem rozmawiamy o wspaniałej książce Liz Plank "Samiec alfa musi odejść. Dlaczego patriarchat szkodzi wszystkim.", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Rozmawiamy o jaskrawych przykładach, które potwierdzają jedno - toksyczna męskość to największe zagrożenie dla ludzkości - tak, w tym także mężczyzn (spoiler alert). Co proponujemy w zamian? Świadomą męskość i refleksję nad tym czym ona jest.

97

Diane Torr – choreografie męskości

Inspiracją dla tej rozmowy było wydarzenie w poznańskim Pawilonie – pokaz filmu dokumentalnego o Diane Torr, choreografce, stand-uperce i prekursorce sztuki drag. Opowiadamy o jej projekcie „Man For a Day”, czyli warsztacie, który zaprasza kobiety do naśladowania ruchów i zachowań mężczyzn w przestrzeni publicznej. Skoro płeć to rola do zagrania, społeczny konstrukt, to przełamywanie tych wyuczonych gestów daje prztyczka w nos patriarchatowi i binarnemu postrzeganiu płci. Gościem Kasi jest Anu Czerwiński – filmowiec i dokumentalista, współtwórca filmu „Jesteśmy idealni”, który opowiada o młodych osobach trans w Polsce i który miał swoją premierę w czerwcu 2023 na Netflixie – polecamy!

 

Polecamy:

Film o Diane Torr - https://www.youtube.com/watch?v=h54-Dl953ls

Jej książka http://dianetorr.com/sex-drag-and-male-roles--investigating-gender-as-performance

Ted talk https://www.youtube.com/watch?v=paBsyBY_-dA

Opis wydarzenia Alpha-polis w Pawilonie http://pawilon.org/wydarzenie/5170/

 

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata