Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy

Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:

Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.

Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.

Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net

słuchaj na


najnowsze odcinki

148

SHERO: Ruth Bader Ginsburg

Z Martą Mazurek, znawczynią literatury i kultury Stanów Zjednoczonych oraz działaczką na rzecz równości, rozmawiamy o niezwykłej prawniczce, która przez 27 lat jako Sędzia Sądu Najwyższego USA walczyła z dyskryminacją ze względu na płeć. Ruth Bader Ginsburg, poprzez swoją niezłomną pracę i siłę argumentów stała się ikoną konsekwentnego dążenia do zmiany prawa w USA na bardziej inkluzywne. Internet eksplodował, a podobizna sędziwej RBG wylądowała na gadżetach, naklejkach i t-shirtach. Poznajcie herstorię tej wyjątkowej shero!

Polecamy też książkę wydawnictwa Fame Arty z tekstami Ruth Bader Ginsburg: "Moimi słowami".

147

Kłirówy. Te, które łamały zasady

Happy pride! Tym razem gościmy Sylwię Chutnik i Justynę Bilik, by porozmawiać o ich ŚWIETNEJ książce, która powinna być pozycją obowiązkową w rozszczelnianiu hetermonormy, czy wręcz heteromatrixa. Pogadałyśmy o tym jak pisać queerowo i o queerze, jak znajdywać wciąż nowe sposoby opowiadania tego, co powinno być już dla nas oczywiste? Co nam z tego wyszło? Posłuchajcie!

146

Kino Kobiet

W tym odcinku rozmawiamy o kinie tworzonym przez kobiety. Ponownie zastanawiamy się czy warto używać takiego terminu jak kino kobiece i czym miałoby się ono wyróżniać. Co utrudnia przebicie się w branży filmowej i czy polityka różnorodności realnie zmienia reguły gry. Nie brakuje też osobistych filmowych polecajek i refleksji nad tym, dlaczego trzeba stworzyć kanon na nowo. Naszą gościnią jest Adriana Prodeus - dziennikarka, krytyczka filmowa, selekcjonerka i jurorka festiwali filmowych oraz dyrektorka artystyczna festiwalu Animator.

145

Aga Zano

W tej rozmowie fan girl moments było wiele! Z Agą Zano, wybitną tłumaczką porozmawiałyśmy o pracy w literaturze i kulturze, o wyzwaniach translatologicznych, o wrażliwości, o poezji i o stawianiu oporu kapitalizmowi.

144

O widoczności lesbijek

Od dawna chciałyśmy nagrać odcinek o lesbijkach w ruchu feministycznym. Zaprosiłyśmy więc ponownie do rozmowy Magdę Szewciów, trenerkę antydyskryminacyjną i osobę o wieloletnim doświadczeniu aktywistycznym: feministycznym i queerowym. Porozmawiałyśmy o znaczeniu widoczności, reprezentacji oraz o tym, dlaczego opowiadanie queerstorii ma znaczenie. A na koniec bonus - rozmowa o spektaklu „Lesbian Sunset” z jego współtwórczyniami z feministycznego kolektywu teatralnego Teraz Poliż: Olgą Ciężkowską i Martą Jalowską.

143

Polecajki na 22 edycję MDAG

Po dłuuugiej przerwie wreszcie razem! Wybrałyśmy dla Was filmy dokumentalne, obejrzałyśmy je i opowiadamy Wam o tych, których naszym zdaniem, absolutnie nie możecie przegapić. Spoiler - znalazłyśmy też takie, które pokrzepiły nasze serduszka i dały dużo wzruszeń. W programie znajdziecie jak zwykle wiele perełek więc koniecznie wybierzcie się do kina - nas spotkacie na seansach w poznańskim Kinie Muza.

Pamiętajcie, że festiwal Millennium Docs Against Gravity ma też odsłonę online (20.05-2.06.25) więc nawet jeśli nie uda Wam się dotrzeć do kina - to nic straconego.

142

Zdrowie kobiet po raz drugi!

Przed wami kolejny odcinek o kobiecym zdrowiu! Kasia ponownie zaprosiła do rozmowy ginekolożkę - dr Martynę Kozłowską-Wytyk. Głównym tematem odcinka jest menopauza i zmiany hormonalne na różnych etapach życia kobiety, ale są też inne wątki, m.in. krótka historia badań nad kobiecym ciałem, a także fizjoterapia urologiczna i zdrowie mięśni dna miednicy. Dajemy kilka pro tipów i zachęcamy do holistycznego dbania o siebie! Pierwszy odcinek z udziałem dr Martyny Kozłowskiej-Wytyk ukazał się w październiku 2024, warto posłuchać obu!

141

O zdrowiu i aktywizmie z Martyną Kaczmarek

W tym odcinku gościmy Martynę Kaczmarek – aktywistkę, przedsiębiorczynię i feministkę. Rozmawiamy o tym, jak postanowiła zmieniać narrację wokół wstydu, o powstaniu marki Bestie i potrzebie edukacji. Poruszamy też tematy feminizmu, siostrzeństwa, aktywizmu i dawania sobie przestrzeni na popełnianie błędów.

140

ORGANICZNIE O ZIEMI - ekofeminizm kiedyś i dzisiaj

W odcinku przygotowanym we współpracy z Pałacem Dąbrowskiego w Winnej Górze, rozmawiamy o herstoriach XIX-wiecznych organiczniczek, o katastrofie ekologicznej i o tym, jak możemy starać się jej zapobiegać poprzez sztukę, edukację czy działania z lokalnymi społecznościami. Wspólnie z zaproszonymi gościniami zastanawiamy się nad tym jak aktywizm ekologiczny i feministyczny łączą się w myśleniu i działaniu ekofeministycznym.

W odcinku występują: Oliwia Olesiejuk, koordynatorka Szlaku Pracy Organicznej przy Pałacu w Winnej Górze, Magdalena Genow, autorka nowo wydanej powieści „Złodziejka Matek” oraz Sara Grolewska i Anna Gruszka - zielarki i założycielki Stowarzyszenia Dziewczyny w naturze.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiej i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. O wydarzeniu można przeczytać na stronie: https://pracaorganiczna.pl/wydarzenia/organicznie-o-ziemi-qqkgyk2k5/

 

139

Literatura kobieca / feministyczna, czyli jaka?

W tym odcinku rozmawiam z Aleksandrą Pakiełą, dziennikarką, autorką videocastu "Weź pożycz", popularyzatorką czytelnictwa na koncie IG - @ola_czyta. Rozmawiamy o tym co tak naprawdę znaczy literatura kobieca, czy to "szkodliwy" przydomek, a może warto go odzyskać? Czym różni się od literatury feministycznej? Rozmawiamy też o kilku współczesnych pisarkach, wobec których nie można przejść obojętnie. Podpowiadamy również jakie wydawnictwa trzeba mieć na swojej liście, by nie przegapić fantastycznych książek.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata