GÓRCZYŃSKIE KULTUROBRANIE / LATO Z ESTRADĄ

GÓRCZYŃSKIE KULTUROBRANIE 
4 lipca – 29 sierpnia
Przedszkole nr 67 im. M. Konopnickiej, ul. Słowicza 15, Górczyn, Poznań,

Warsztaty artystyczne Wiele kultur, jeden świat rozwijają wrażliwość na odmienność wyglądu, kultury, poglądów czy sposobu życia ludzi z innych, często dalekich krajów. Uczestnicy zajęć poznają muzykę i tańce charakterystyczne dla danego kraju lub grupy etnicznej, odmienną kulturę i sztukę, najdłuższe rzeki, najwyższe szczyty i wodospady, najgłębsze i największe jeziora na różnych kontynentach, oraz charakterystyczne zwierzęta i rośliny. Będziemy śpiewać, kleić, wycinać, rzeźbić, projektować, tańczyć, grać i czerpać wprost z nieokiełznanej wyobraźni. Każdego dnia warsztatów zajmiemy się inną częścią świata, by wylądować w naszym poznańskim fyrtlu.


4 lipca (czwartek), godz. 17:00–19:00


AFRYKA – od Egiptu do serca Afryki Środkowej.

Będziemy wąchać i smakować, grać na instrumentach, poznamy afrykańskie tańce i wykonamy maski i kostiumy szamańskie z motywem afrykańskim oraz piękną biżuterie z materiałów naturalnych. Poznamy zabawy arabskie i mauretańskie z północnej Afryki, a do tego nauczymy się kilku podstawowych zwrotów w języku suahili z głębi Afryki Środkowej.


11 lipca (czwartek), godz. 17:00–19:00


AMERYKA POŁUDNIOWA – przez Kubę i Kolumbię do Brazylii, Peru i Chile

Wykonamy samodzielnie Fletnię Pana i kilka innych piszczałek. Poznamy i nauczymy 
się zabaw peruwiańskich dzieci. Zaśpiewamy na głosy El Condor Pasa i zatańczymy argentyńskie tango. Będziemy rysować petroglify z półwyspu Nasca i wiązać kipu. Zbudujemy kamienne miasto Inków, stworzymy kolorowe mozaiki i zainscenizujemy 
inkaskie bajki. 

18 lipca  (czwartek), godz. 17:00–19:00


EUROPA POŁUDNIOWA: Hiszpania, Włochy i Grecja

Włochy – w ślad za Leonardo Da Vinci stworzymy minimachinę oblężniczą, namalujemy arcydzieło, korzystając ze specjalnego szablonu i systemu sznurków do ustalania proporcji. Posłuchamy włoskich klasyków, takich jak Gioacchino Rossini, Giuseppe Verdi, Antonio Vivaldi, Niccolò Paganini. Wykonamy też weneckie maski karnawałowe.
Grecja – poznamy i posmakujemy teatru greckiego, starożytnej mody, sztuk plastycznych, mitycznych bogów i hybrydy.
Hiszpania – wskoczymy w świat wyobraźni Gaudiego i Picassa, a później zatańczymy w rytmie flamenco.
Portugalia – zrobimy papierowe koguty, posłuchamy melancholijnego fado i stworzymy teatralne „Bajkowe Lisbon Story”.


25 lipca (czwartek), godz. 17:00–19:00


INDIE – od Kaszmiru do Cejlonu

Indie są 10 razy większe od Polski i nieprawdopodobnie zróżnicowane kulturowo i społecznie. Poznając ten kraj, wykonamy własnoręcznie indyjskie stroje, biżuterię, figurki bóstw i maski zwierząt z różnych regionów. Nauczymy się tańca synchronicznego, rodem z Bollywood. Poznamy sztukę zdobienia dłoni mehendi, medytację i ajurwedę. Zagramy w najpopularniejsze gry indyjskich dzieci. Poznamy tradycje oraz nakazy i zakazy, według których żyją mieszkańcy Indii.


1 sierpnia (czwartek), godz. 17:00–19:00

ORIENT: JAPONIA 

Wykonamy sakurę, korzystając z dwóch technik plastycznych i stworzymy mangę na wielkim zwoju papieru. Wykonamy koi-nobori, będziemy składać origami i układać ikebanę. Posłuchamy tradycyjnych japońskich śpiewów i gry instrumentów. Poznamy tajniki feng shui i legendy samurajskie.


8 sierpnia, (czwartek), godz. 17:00–19:00


AUSTRALIA I INDONEZJA

Poznamy niezwykłe zwierzęta Australii. Zgłębimy kulturę rdzennych mieszkańców tego kontynentu – Aborygenów, ich sztukę, obrzędy i ceremonie, maski i makijaże. Wykonamy bumerangi i przyjrzymy się aborygeńskiej muzyce – zagramy na didgeridoo. Posłuchamy też muzyki z Polinezji i odtańczymy maoryski taniec wojenny haka peruperu.


22 sierpnia, (czwartek), godz. 17:00–19:00


AMERYKA PÓŁNOCNA – od Alaski, przez Appalachy, do Meksyku i Belize

Wykonamy piękne indiańskie pióropusze, kije deszczowe i indiańskie instrumenty muzyczne. Poznamy pieśni i tańce plemienne wykonywane na tradycyjnych zlotach indiańskich zwanych pow-wow. Dowiemy się, kim i czym są: wódz, tipi, wigwam, totem, fajka pokoju i preria. Stworzymy niesamowite maski szamańskie i plemienne totemy. Skoczymy na chwilę na Hawaje po naszyjnik lei i zatańczymy taniec hula. Wędrując do Meksyku porozmawiamy o sombrero, ponczo i długich czarnych wąsach. Posłuchamy muzyki Mariachi, grając na wykonanych własnoręcznie marakasach.


29 sierpnia (środa), godz. 17:00–19:00


EUROPA PÓŁNOCNA I WSCHODNIA – od Skandynawii, przez Wielkopolskę i Poznań, do Rosji

Stworzymy nakrycia głowy, tarcze i miecze wikingów, a do tego poznamy ich panteon głównych bogów. Przyjrzymy się szwedzkim zabawom ruchowym. Poćwiczymy znajomość gwary poznańskiej i pogadamy o lokalnych tradycjach i obyczajach. Odegramy legendę o koziołkach, korzystając z przygotowanych lalek, i wykonamy medale z pyrki.