Muzyka Plenerowe

ANI SŁOWA BEZ NAS! KONCERT donGURALesko

, Plac Wolności

ANI SŁOWA BEZ NAS! Utwór, teledysk, koncert, audiobook – wszystko na podstawie książki „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”. Raper donGURALesko i profesor Timothy Snyder mówią wspólnym głosem: „nie bądź posłuszny z góry”, „nie becz tak, jak inne owce”, „bierz świat w swoje ręce” i przypominają o konieczności udziału w absolutnie każdych wyborach.

donGURALesko rapuje 20 lekcji Snydera – UTWÓR „20” powstał na podstawie książki, w której historyk charakteryzuje początki utworów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. Towarzyszy mu teledysk, w którym – obok donGURALesko – występuje również profesor Snyder. Utwór znajdzie się na najnowszej płycie rapera „Latające ryby”.


2 czerwca – finał akcji na placu Wolności. KONCERT donGURALesko i premiera AUDIOBOOKA, w którym raper czyta „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”. W tym samym czasie na budynku pobliskiej Arkadii rozbłyśnie neon z napisem WOLNOŚĆ. 


Po pierwsze i najważniejsze – nie bądź posłuszny z góry.
(...)
W policyjnym państwie, gdzie się roi od kontroli
Wiozę się powoli, nie damy się zniewolić.
Policz do dwudziestu, pomyśl co cię boli.
Ani słowa o nas bez nas, wywracamy stolik.✊
(fragment utworu „20” donGURALesko)

www.instagram.com/anislowabeznas/


Wydarzenia towarzyszące:

➡️ 18.05 premiera teledysku do utworu „20” na placu Wolności
➡️ 2.06 premiera audiobooka donGURALesko „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” – na stronach internetowych www.wyborcza.pl oraz www.malta-festival.pl (do pobrania za darmo)
➡️ 2.06 debata „O potrzebie utopii” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu z udziałem m.in. Piotra Burasa, eksperta ds. europejskich oraz donGURALesko
➡️ 2.06 włączenie neonu z napisem WOLNOŚĆ na budynku Arkadii przez Miasto Poznań

„Do współpracy zaprosiliśmy osoby z – wydawałoby się – różnych porządków, mówiące różnymi językami i do różnych osób. Chcemy w ten sposób przełożyć niezwykle ważną naukę Timothy’ego Snydera na komunikację z osobami młodego pokolenia. Z drugiej strony, chcemy nauczyć się także ich sposobu myślenia i patrzenia na świat. Chcemy pokazać, że traktujemy siebie równo – nawet jeśli czytamy różne książki i słuchamy różnej muzyki, budujmy razem społeczeństwo obywatelskie” – mówi o projekcie Michał Merczyński, prezes Fundacji Malta, pomysłodawca akcji „Ani słowa bez nas”.

Przed nami piętnasta rocznica wejścia do wspólnoty europejskiej, 26 maja odbędą się wybory do Europarlamentu. 4 czerwca mija 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu RP. Jesienią, Polacy po raz kolejny będą mogli zagłosować na swoich przedstawicieli w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej. To wiele okazji, aby głośno mówić o potrzebie głosowania. „Weź odpowiedzialność za oblicze świata”, „Wspieraj słuszne sprawy” – lekcje, których udziela nam Timothy Snyder stanowią memento dla współczesnego świata. To dobry moment, aby pokazać, jakie znaczenie ma udział w absolutnie każdych wyborach.

Każde społeczeństwo ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. Muzyczne lekcje donGURALesko i Snydera mają przypomnieć obywatelom w każdym wieku, że warto głosować. Stańmy murem za słowami profesora „Wolni jesteśmy tylko wtedy, gdy sami decydujemy o tym, kiedy jesteśmy widoczni, a kiedy nas nie widać. (...) Póki możesz, głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych”.

Wydarzenie jest częścią obchodów 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborów w Polsce w ramach Święta Wolności i Solidarności 1-11 czerwca 2019 r.Partnerami wydarzenia są: Gazeta Wyborcza,
Wydawnictwo Znakk, Estrada Poznańska, Tygodnik Powszechny, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Towarzystwo Kultury Stosowanej. Projekt finansowany jest ze źródeł Miasto Poznań, Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Identyfikacja wizualna: Bękarty.