Alicja Biała, Totemy - otwarcie instalacji

Kiedyś totemy symbolizowały relacje człowieka z siłami natury, które traktowano jak mitycznych przodków. Współczesne totemy, autorstwa Alicji Białej, wizualizują skalę zniszczenia i biodegradacji naszej planety. Podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach brytyjski naukowiec David Attenborough stwierdził jednoznacznie, że nasza Ziemia umiera. “Totemy” mają o tym w dosadny sposób przypominać wszystkim tym, którzy będą je codziennie mijać w przestrzeni miasta.

Rzeźby składające się na instalację są ręcznie malowane przez Alicję Białą w charakterystyczne dla jej twórczości wzory. Tworzą trójwymiarowy obraz o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Poszczególne kolory i wzory odzwierciedlają wyniki badań i statystyk dotyczących stanu środowiska. Dzięki temu w łatwy sposób można sobie zwizualizować np. skalę wycinki drzew, zanieczyszczenia powietrza, czy wyeksploatowania łowisk.

Każdy z sześciu totemów dotyczy innego zagadnienia. Na obiektach umieszczono kody QR - po zeskanowaniu na smartphonie wyświetlą się odniesienia do badań naukowych i raportów, na podstawie których powstała rzeźba. Sztuka miesza się tu z nauką i statystyką.

Totem 1: Deforestacja
Forma totemu ilustruje fakt, iż rocznie z Ziemi ubywa powierzchnia lasów porównywalna do powierzchni całej Polski.

Totem 2: Produkcja żywności
Totem przedstawia zależność pomiędzy ilością wody zużytej w procesie produkcji 1000 kcal różnych rodzajów żywności.

Totem 3: Plastik

Totem obrazuje los całego wyprodukowanego plastiku w historii. Zwraca uwagę na to, jak małą jego część poddaje się recyklingowi oraz nawiązuje do rosnącego problemu globalnego zanieczyszczenia tym tworzywem.

Totem 4: Smog
Forma czwartego totemu swoimi proporcjami nawiązuje do problemu wysokiego skażenia powietrza w Polsce i porównuje jego stan do wybranych państw Europy.

Totem 5: Rybołówstwo
Kształt piątego totemu oparty jest o niepokojące raporty dotyczące stanu łowisk morskich i oceanicznych na świecie. Prawie 90% światowych zasobów ryb morskich jest obecnie w pełni wyeksploatowanych lub nadmiernie eksploatowanych.

Totem 6: Wymieranie populacji dzikich zwierząt
Szósty totem wskazuje na proporcje pomiędzy globalną populacją dzikich zwierząt dzisiaj i pięćdziesiąt lat temu.

- Proponujemy alfabet, który można odrzucić lub przyjąć, wielopłaszczyznowość, w którą można się zagłębiać, ale nie trzeba. „Totemy” to również dekoracyjne obiekty, które mają sprawić, że przestrzeń z pozoru niczyja zostanie zauważona – mówi Alicja Biała.

Alicja Biała
AUTORKA DZIEŁA

Artystka wizualna, graficzka, projektantka. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację w The Royal College of Art w Londynie. Jej prace były publikowane m.in. w Danii, Polsce, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz w Niemczech.

Iwo Borkowicz
WSPÓŁAUTOR KONCEPCJI I PROJEKTU

Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na kierunku Architektura i Urbanistyka, a także KU Leuven w Belgii, kończąc studia z wyróżnieniem dziekańskim.


Organizatorzy wystawy: Estrada Poznańska VOX Artis Miasto Poznań, Zachęta
Partnerzy: Bałtyk, Adler, Sheraton, Concordia Design