SMOCHOWICE / LATO Z ESTRADĄ

LATO NA SMOCHOWICACH
5 lipca – 30 sierpnia
Obiekt Sportowy Smochowice – Krzyżowniki, ul. Braniewska 23


5 lipca (piątek)

W kręgu kultury meksykańskiej i hiszpańskiej
godz. 17.00-19.00
Warsztaty rodzinne

Aneta Cruz Kąciak - podróżniczka, tłumaczka, opowiadaczka historii zabierze nas w podróż po Meksyku.
Z Evą Rufo – hiszpańską aktorką, tancerką i opowiadaczką bajek – zbudujemy mapę Hiszpanii, kraju Don Kichota i Sancho Pansy, artystów Salvadora Dalego i Picasso, flamenco i jotas. Będziemy walczyć z wiatrakami i wymyślać niesamowite zwierzęta. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Projekcja filmu „Hiszpański temperament”, reż. Emilio Martinez-Lazaro

Tematem filmu jest odmienność kultury Basków w Hiszpanii. Rodowity mieszkaniec Sevilli, Rafael, nigdy wcześniej nie opuścił Andaluzji. Mężczyzna wyrusza jednak w nieznane za Baskijką – dziewczyną zupełnie inną od kobiet, które znał wcześniej.

12 lipca (piątek)

godz. 17.00-19.00
Warsztaty rodzinne: Mozaika – kultura Maghrebu

Z Hacenem Sahraoui – Francuzem o algierskich korzeniach – nauczymy się wiązać turban, myć zęby bez szczoteczki i używać czarnego mydła. Spotkanie zakończy historia Hodży Nasreddina, legendarnego mędrca i filozofa, o którego przygodach, mądrości i dowcipie od wielu wieków krążą niezliczone opowieści. Na miejscu zapewniamy strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Projekcja filmu „Oko na Julię”, reż. Kim Nguyen

Ochroniarz, który za pomocą drona strzeże rurociągu na północy Afryki, postanawia pomóc w ucieczce z kraju dziewczynie, którą rodzice chcą siłą wydać za mąż. 

19 lipca (piątek)

godz. 17.00-19.00:
Warsztaty rodzinne: Indianie

Niezwykła opowieść małego Indianina i wspólne poszukiwanie muzyki w naturze (przedstawienie interaktywne). Tego dnia zamienimy się w Indian, poszukamy muzyki w naturze, nauczymy się budować łuk i skutecznie go wykorzystywać, zatańczymy indiański taniec, zbudujemy tipi i poznamy tatuaże moko. Na miejscu zapewniamy strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Projekcja filmu „Jeździec wielorybów”, reż. Niki Caro

Paikea jest jedyną wnuczką wodza Maorysów i spadkobierczynią tradycji plemienia. Konserwatywne poglądy dziadka utrudniają dziewczynce uzyskanie należnego miejsca w społeczności.

26 lipca (piątek)

godz. 17.00-19.00:
Warsztaty rodzinne: Muzyka Afryki

Warsztaty rytmiczno-ruchowe z elementami tradycyjnego tańca afrykańskiego i baśniami afrykańskimi snutymi przez „opowiadacza”. Poznamy tradycyjne instrumenty z Afryki Zachodniej i nauczymy się na nich grać. Każdy uczestnik zajęć stworzy swoją afrykańską pamiątkę, którą zabierze do domu. Na miejscu zapewniamy strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Projekcja filmu „Felix”, reż. Roberta Durrant

Mały Felix marzy, by zostać saksofonistą, jak jego zmarły ojciec, podczas gdy matka chłopca uważa, że jazz to muzyka diabła.

2 sierpnia (piątek)

godz. 17.00-19.00
Warsztaty rodzinne: Podróż jako sposób na życie

Tego dnia wspólnie z dziećmi przeżyjemy niezwykłą przygodę, podczas której odnajdziemy mapę ukrytego skarbu, przejdziemy szkolenie na prawdziwego pirata, nauczymy się pirackich szant, poznamy zasady żeglowania i zachowania na morzu, a do tego zbudujemy piracką łajbę! Na miejscu zapewniamy strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Projekcja filmu „Dzienniki z Niebieskiej Szkoły”, reż. Jędrzej Bączyk

Dokument o rejsie statku Fryderyk Chopin przez Atlantyk aż na Karaiby, którym podróżują uczniowie Niebieskiej Szkoły. Podczas wyprawy młodzi uczestnicy muszą wykazać się odwagą i ogromnym hartem ducha.

9 sierpnia (piątek)

godz. 17.00-19.00
Warsztaty rodzinne: Japonia – kraj kwitnącej wiśni

Do kraju kwitnącej wiśni przeniesiemy się dzięki teatrowi Kamishibai i japońskim opowieściom, poznamy sztukę origami i nauczymy się posługiwać pałeczkami. Każdy uczestnik stworzy własny wachlarz i namaluje drzewo kwitnącej wiśni. Na miejscu zapewniamy strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Projekcja filmu „Kwiat wiśni i czerwona fasola”, reż. Naomi Kawase

Sentarô prowadzi lokal serwujący dorayaki – japońskie ciasteczka. Zatrudnia w nim 70-letnią Tokue, do której początkowo odnosi się sceptycznie. Zmienia jednak zdanie, kiedy próbuje przygotowanej przez nią pasty.

23 sierpnia (piątek)

godz. 17.00-19.00
Warsztaty rodzinne: Indie

Odkryjemy Indie przez sztukę, tworząc wielokolorowe mandale, tańcząc taniec Bollywood i praktykując rodzinną jogę. Przymierzymy indyjskie stroje i nakrycia głowy, zrobimy test odwagi, przechodząc po macie fakira, i pomalujemy dłonie i stopy henną (farby antyalergiczne). Na miejscu zapewniamy strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Projekcja filmu „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”, reż. Ken Scott

Młody fakir przybywa do Paryża, marząc, by zwiedzić sklep IKEA. W skutek zbiegu okoliczności utknie w szafie i wyruszy w podróż po Europie. 

30 sierpnia (piątek)

godz. 17.00-19.00
Warsztaty rodzinne: Grecja

Przeniesiemy się w czasy starożytnej Grecji – sprawdzimy, jak wyglądał grecki teatr, poznamy historię bogów Olimpu, urządzimy prawdziwą grecką Olimpiadę i nauczymy się tańca zorba. Grecję poznamy też przez ceramikę i warsztaty rzeźbienia w glinie. Podczas zajęć dzieci stworzą i zaprezentują własnoręcznie wyko - naną togę. Na miejscu zapewniamy strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30
Projekcja filmu „Moje wielkie greckie wesele 2”, reż. Kirk Jones

Kilkanaście lat po ślubie Toula nadal próbuje uwolnić się od wszędobylskich greckich krewnych. Tymczasem małżeństwo jej rodziców okazuje się być nieważne.