Made in Chicago

Jazz dzieje się zawsze „między”, między nutami, między stylami, między członkami bandu, między muzykami a publicznością, między początkiem a końcem koncertu. Nie tkwi w nutach, melodiach, konkretnych osobach, nie daje się go też zamknąć na płytach. Jest wolny, nie należy do nikogo i nikt nie może go sobie w żaden sposób przywłaszczyć. Wszystko, co możemy zrobić, by powstał wspaniały jazz, to stworzyć ku temu warunki, cała reszta zależy od muzyków i publiczności. Pamiętajmy przy tym, że jazz to nie tylko muzyka, ale też ryzykowna postawa artystyczna. Tu nie można cofnąć się, wygładzić, poprawić. Tu nie ma reguł, każdy koncert jest niewiadomą, zaskoczeniem. Ale co dla jednych jest źródłem obaw, innym daje wielką satysfakcję uczestniczenia w czymś wyjątkowym – mówił Wojciech Juszczak pomysłodawca imprezy i wieloletni dyrektor Estrady Poznańskiej.

MADE IN CHICAGO to nietypowy festiwal – bo samo Chicago jest miastem niezwykłym. Realizowany jest we współpracy z Jazz Institute of Chicago, jedną z najważniejszych instytucji pozarządowych, wspierających muzykę jazzową w USA. To jedyny festiwal w Europie prezentujący tak szeroko wielkie dziedzictwo chicagowskiego jazzu. Do udziału w festiwalu Estrada Poznańska co roku zaprasza kilkunastu twórców. Są wśród nich młodzi, utalentowani muzycy i legendy jazzu.

Chicagowski jazz ma status zjawiska w światowej kulturze. Legendarne postaci tamtejszej sceny współtworzą współczesny jazz razem z początkującymi twórcami i twórczyniami. Do tradycji miasta należy już wspólne muzykowanie, łączące różne pokolenia muzyków. Wymianie doświadczeń sprzyjają liczne koncerty, festiwale i imprezy, organizowane zarówno przez samych muzyków, jak i przez profesjonalne instytucje, jak Jazz Institute of Chicago.

Jazz w Chicago pomimo swego statusu, wciąż zaskakuje oryginalnością. Eksponuje pełnię afro-amerykańskiej kultury łącząc ją jednocześnie z Chicagowskim bluesem, który wprost nawiązuje do afrykańskiej tradycji, ale też do współczesnego jazzu. Poznań stał się dla muzyków z Chicago europejską stolicą jazzu. Na koncertach MADE IN CHICAGO wystąpiło już blisko 80 muzyków. Poznańscy fani jazzu mają wyjątkową okazję być na bieżąco z tym co dzieje się na scenie Chicago jak i poznawać jej bogatą historię. Koncertom towarzyszy także program edukacyjny.
Poznański festiwal MADE IN CHICAGO jest oryginalną i jedną z najciekawszych propozycji na mapie europejskich festiwali jazzowych. Jest organizowany we współpracy z najpoważniejszą organizacją wspierającą muzykę jazzową w USA – Jazz Institute of Chicago, z udziałem budżetu miasta Poznań i stanu Illinois.

Ideą koncertów Made in Chicago jest prezentacja chicagowskiej sceny jazzowej, od tradycji po awangardę.

http://madeinchicago.pl/