Kino Muza

Kino Muza to miejsce kultowe na mapie Poznania. Jest jednym z najprężniej działających kin studyjnych w Polsce, które autorskim doborem repertuaru przyciąga filmowych maniaków. Dzięki swojej przemyślanej strategii programowej oraz nieszablonowym pomysłom na wydarzenia filmowe wzbogaca ofertę kulturalną Poznania.

Kino zostało otworzone pod nazwą „Theater Apollo” w 1908 roku. Po dwóch latach zmieniono nazwę na „Colosseum”, w 1934 roku była to już „Europa”, w 1935 r. „Świt”, w 1940 r. „Zentral Lichtspiele”, w 1945 r. „Wolność”, by w końcu od lat 50. stać się kinem „Muza”. W 2007 roku kino było zarządzane przez firmę Gutek Film zajmującą się dystrybucją filmów. Od 1 lutego 2008 Muza jest prowadzona przez Estradę Poznańską. W 2008 roku kino obchodziło Jubileusz: 100 lat działalności!

Muza należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas. Realizuje również program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Muza oferuje swoim widzom bogaty program arthousowy, organizuje wiele przeglądów filmowych i festiwali, gromadzi widzów podczas cykli skierowanych do studentów (DKF Kamera, Przyzwoicie Tanie Czwartki), kobiet (Babska Muza), rodzin (Poranki Rodzinne, Z dzieckiem w kinie). Motto kina brzmi: „Wiemy, co gramy!”, co znajduje odzwierciedlenie w starannie dobieranym repertuarze. To przede wszystkim kino europejskie i autorskie.

Kino Muza przeszło w ostatnich latach przemianę: od nowej aranżacji holu, przez wymianę ekranu i nagłośnienia, po oczekiwane przez wszystkich nowe wygodne fotele na sali kinowej. Zmniejszono ilość miejsc, aby zwiększyć odległość między rzędami, a co za tym idzie – komfort widzów. W holu kina Muza działa kawiarnia Cafe Muza, która raczy widzów pysznymi kawami, czekoladami i wyjątkowymi wypiekami.