Teatr

Teatr 4:e teatern z Västerås "Billy Bloom - Samotny jak Bóg"

, Scena na Piętrze

“BILLY BLOOM” RUSZA W TRASĘ - POLSKA, JESIEŃ 2017


Doskonale przyjęty w Szwecji spektakl "Billy Bloom" podejmuje temat norm społecznych, płci i seksualności. Został nominowany do teatralnej nagrody Scenkonstgalan w kategorii „Złamanie normy 2016" z uzasadnieniem: _„Brutalna opowieść o dorastaniu, dumie i
alienacji. Rozśmiesza i wyciska łzy. Przedstawienie jest bezkompromisowe, osobiste i do bólu queerowe. Dostarcza wzruszeń każdemu, kto doznał wykluczenia." _"Billy Bloom" wyrusza w październiku tego roku w międzynarodową trasę i odwiedzi między innymi Polskę, wystąpi m. in w Warszawie 28ego października.

Autor i wykonawca monodramu, MICHAŁ AXEL PIOTROWSKI, jest aktorem
polskiego pochodzenia i zagra polskojęzyczną wersję spektaklu.


O SPEKTAKLU

Monodram „Billy Bloom - ensam som Gud" (_Billy Bloom - samotny jak Bóg_) w reżyserii tandemu FREDRIK LUNDQVIST/JOSÉPHINE WISTEDT jest sceniczną adaptacją fragmentów w dużej mierze autobiograficznej powieści „Freak Show" autorstwa JAMESA ST. JAMESA, jednej z kluczowych postaci nowojorskiego ruchu Club Kids zapoczątkowanego pod koniec lat 80.

Tragikomiczna sztuka opowiada o nastolatku, który po latach spędzonych w domu z matką - jego głównym źródłem inspiracji, domową nauczycielką oraz jedyną przyjaciółką - ma nagle zacząć naukę w szkole, w nowym mieście. Jego plany, żeby zasłynąć jako drag queen nie ułatwiają mu kontaktów z konserwatywnymi dorosłymi i
bezlitosnymi rówieśnikami. Billy wierzy jednak, że przy pomocy „urody, poczucia humoru i wprawnej stylizacji peruk" można zmienić świat. Przełamywanie norm niesie jednak za sobą szereg konsekwencji.

Spektakl, grany w Szwecji od jesieni 2015 roku, został gorąco przyjęty przez publiczność i krytykę. Ukazało się wiele entuzjastycznych recenzji i artykułów, w tym w dwóch największych szwedzkich dziennikach: Dagens Nyheter i Svenska Dagbladet.


FRAGMENTY RECENZJI

Aktor gra z empatią i śladami skrywanej rozpaczy. Umiejętnie, niemalże bezlitośnie. Nikt z widzów nie opuszcza tego Billyversum nieporuszony odwagą zarówno tytułowej postaci, jak i aktora.
Lars Ring, Svenska Dagbladet

Spektakl zaangażowany społecznie, emocjonalny na wielu płaszczyznach, a do tego bardzo rozrywkowy.
LinouGertz, Kulturmanifestet

Piotrowski nadaje nową jakość pojęciu monodramu. Przedstawienie jest żywe, pełne ruchu, brawurowe i błyskotliwe.
Zbigniew Bidakowski, Suecia Polonia

Aktor na przemian oczarowuje i odstręcza od siebie. Jakby się nami bawił, tak jakby słowa przychodziły mu na myśl spontanicznie. Jak dla mnie, spektakl mógłby być nawet dwa razy dłuższy.
Joakim Clifton Bergman, Minst en gång i veckan

Billy przybiera cechy przerysowanej kobiecości. Jest hinduistyczną boginką Kali, Marią Magdaleną i poprzysięgającą zemstę Alexis Colby z Dynastii.
Fredrik Strage, Dagens Nyheter

O AKTORZE

Michał Axel Piotrowski, pochodzący z Torunia, a od kilkunastu lat zamieszkały w Sztokholmie, jest aktorem głównie teatralnym, związanym z niezależnymi teatrami sztokholmskimi. Jest również współtwórcą nowego programu humorystycznego „Bauta"
wyprodukowanego w tym roku dla Telewizji Szwedzkiej. Wielokrotnie współpracował z cenionym reżyserem młodego pokolenia, Nilsem Poletti; zarówno w Turteatern, uznawanym za jeden z najciekawszych sztokholmskich teatrów, jak i na słynnej młodzieżowej scenie Ungscen/öst w Linköping.

BILLY BLOOM – SAMOTNY JAK BÓG

Wykonanie: MICHAL AXEL PIOTROWSKI
Tekst: MICHAL AXEL PIOTROWSKI/JAMES ST. JAMES
Reżyseria: Fredrik LUNDQVIST/JOSÉPHINEWISTEDT
Choreografia: JOSÉPHINEWISTEDT
Światło: SOFIA ÖHRNDALEN
Dźwięk: FREDRIK LUNDQVIST
Charakteryzacja/kostiumy: MICHAL AXEL PIOTROWSKI
Redakcja tekstu: ZUZANNE OHLSON
Fotografia: VIVEKA THALIN

BILLY I BILDER
fot. Viveka Thalin
-------------------------

Estrada_wookmark_thumb_beznazwy Estrada_wookmark_thumb_beznazwy1 Estrada_wookmark_thumb_beznazwy2 Estrada_wookmark_thumb_beznazwy4 Estrada_wookmark_thumb_fot._viveka_thalin